פניה למוקד מוקד נגישות

מחלקת החינוך -מידעון המועצה לסיכום הפעילות – יולי 2022

אירוע פתיחת הקיץ

הקיץ של נוער מגילות נפתח באירוע חגיגי בבריכת קיבוץ בית הערבה, בטקס הוקרה וחלוקת מתנות למד"צים והשינשינים ובפעילות חווייתית: הפנינג מתנפחים, עמדת מגנטים, ובדגש על זהירות בדרכים: סימולטור רכב מתהפך של הרלב"ד (הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים), ובפינוקים: ארוחת ערב מבית היוצר של פלאפל "צנעני" והרבה חיוכים מפוזרים לכל עבר. זו השנה הראשונה שבה מתקיים אירוע מסוג זה ויש לנו תחושה שזו התחלתה של מסורת נפלאה.


בית הספר של החופש הגדול

החופש הגדול נפתח רשמית!

הסתיימו להם שלושה שבועות של פעילות תכנית "בית הספר של החופש הגדול" בבית ספר מגילות, במסגרתה השתתפו כמעט 100% מילדי הכיתות, חט"צ עד ג', כ-180 תלמידים.

הילדים נהנו משלל חוויות מהנות, מעשירות ומלמדות:

עם מדריכי בית הספר שדה עין גדי חקרו והכירו יותר טוב את הסביבה הטבעית בה הם חיים,

רקדו עם קלאודיה בשיעורי תנועה ועם יורם ארז נהנו להוציא מרץ במשחקי ספורט.

הם צפו בהצגות, השתתפו במופע מוזיקלי של טיבי גולן, השתכשכו בבריכה, הכינו הרבה יצירות בכיתה ואף תרגלו בכייף את מקצועות העברית והחשבון... ועוד...

הילדים נהנו מאוד מהפעילויות והגיעו בשמחה בכל יום מחדש.

תודה להורים על שיתוף הפעולה ולילדים המקסימים והמדהימים על התנהגות נעימה ועל התלהבות וסקרנות יומיומית.  

תודה ענקית לאנשי ונשות צוות החינוך המסורים שלנו בבית הספר, מורים, סייעות ומד"צים, שהובילו במקצועיות ובהשקעה את הפעילות המבורכת בקבוצות השונות בשמחה ובנועם במשך התקופה.

תודה לעקיבא עמנואל, רכז בית הספר של החופש. תודה!


כנס מתגייסים ומתגייסות

כבכל שנה הוזמנו הורי ובוגרי כיתות י"ב לטקס ברכת הדרך במועצה. השנה לצד חלוקת תיקי הגיוס והברכות מפי ראש המועצה ומנהלת מחלקת החינוך, שמענו את הרצאתה של רס"ן אור ליבני בן-יהודה על נחישות והתמדה. אור הינה "מנפצת תקרות זכוכית" סדרתית, כאשר הייתה לאישה הראשונה בצה"ל בהשלמת קצונה בגדוד "גפן", הראשונה שפיקדה על גדוד לוחמים בבה"ד 1 ובימים אלו הפכה למג"דית הראשונה של גדוד חי"ר. בנוסף קיבלה צל"ש על סיכול פיגוע מול 30 מחבלים בגבול ירדן, תוך כדי היפצעותה באותו אירוע.

לכתבה ב YNET על אור, לחץ כאן

בהצלחה לכל המתגייסים ולכל היוצאים לשנת שירות.


"משני צידי הסיפור" טיול ד-ו לים המלח

את הקיץ של בוגרי כיתות ד'-ו' פתחנו קרוב לבית, עם הזדמנות להכיר מקרוב את סיפורו של ים המלח. התחלנו את היום במרכז המבקרים של כי"ל בו נחשפו הילדים והילדות לסיפור הקמת מפעלי ים המלח. לאחר מכן טיילנו בנחל בוקק בהדרכת בית ספר שדה עין גדי כשלצד ההנאה מהמים הנעימים, עסקנו גם בשאלת זיהום הנחל.


מגרשים מוארים ב: מצפה שלם/ ורד יריחו / אבנת

פעילות חברתית שהתקיימה בשעות הערב והלילה בכל ימי חמישי של חודש יולי, שמטרתה הייתה  לייצר מפגש שמזמן אינטראקציה חברתית חיובית, ולהאיר בכל האורות את יישובי מגילות. את הפעילות ליווה באופן צמוד יוגב פיה, השוטר הקהילתי, שהפך להיות חלק מהנוף החינוכי של הילדים והילדות. המגרשים כללו פעילות סדנאית עשירה ומחברת: סדנת ג'אגלינג, סדנת תיפוף, שולחנות משחק גדולים, סרט ומדורה ופינוקים. במהלך הפעילות התקיים שיח בנושא מוגנות, קיץ בטוח והצמחת מנהיגות.


טיול ד-ו אקווה כייף

טיול קיץ מסורתי! כ-90 ילדים וילדות יצאו ליום שכולו מים, אתגר וכייף בפארק מתנפחים צף בכנרת. את היום סיימנו עם קרטיבים צוננים וחיוך גדול.


טיול ז-ט "רוב רוי"- שייט קאייקים

פעילות בניית מיני רפסודה על שפת הירדנית ושייט בסירות קאנו עם משימות לאורך הדרך וקבוצה אחת מנצחת! בני הנוער נרתמו למשימה בכייף ונהנו משייט מאתגר ורטוב. לקינוח עצרנו בצומת "צמח" לארוחת צהריים במתחם.


מחנה קיץ

אומרים בתנועה שחודש יולי הוא החודש הקצר ביותר בשנה כי קורה בו כל כך הרבה!

אז מה היה לנו?

 

פתחנו בסמינר מד"צים אליו יצאו 10 בוגרי כיתה ט', לאחר שעברו הכנות לאורך השנה + שמונה ימים של הסמינר הפכו מחניכים וחניכות למדריכים ומדריכות! שיהיה להם בהצלחה בשנת ההדרכה הראשונה!

בסמינר, הכירו החבר'ה שלנו חברים וחברות מכל הארץ בתוך קבוצות של 25 בוגרי ט' שנפגשים לראשונה ללא היכרות מוקדמת אבל מסיימים את הסמינר בהרבה דמעות וחיבוקים ביום האחרון.

 

לאחר מכן יצאנו ל"מחנה העפלה" לשכבה ז' ו "מחנה פלי"ם" לשכבה ח'

במחנה העפלה החניכים בוגרי שכבה ז' הצטרפו להכשרה לקראת ההעפלה לארץ תחת אפם של הבריטים. לשמחתנו כל הקבוצה הצליחה להעפיל ביחד!

במחנה פלי"ם (פלמ"ח ים) בוגרי שכבה ח' זכו להשתתף במחנה ראשון מסוגו בתנועה, מחנה המשך למחנה העפלה שעברו שנה קודם. המחנה התמקד בסיפור הפלמ"ח והקמת הפלי"ם לטובת קליטת המעפילים. גם הם הסתבכו עם הבריטים שבארץ תוך כדי וצלחו את כל המכשולים עד למפגש המרגש עם שכבה ז' בנמל שבארץ.

 

לבסוף איך לא, יצאנו למחנה מחוזי של השכבה הצעירה ד'-ו'!

הנושא השנה היה יציאת מצרים. למחנה יצאנו כקבוצות מועצתיות לפי גיל. לאורך המחנה שבטי ישראל (הקבוצות השונות) התאגדו לעם אחד מגובש ובהנהגתו של משה קראנו תיגר על פרעה והמצרים עד שיא המחנה - חציית ים סוף בהתגנבות לילית.

 

את כל מפעלי הקיץ סיימנו בהצלחה ועם פנים מחויכות לקראת שנה הבאה וכל זאת בזכות צוות ההדרכה המדהים שיש לנו כאן במועצה והקומונרים שנתנו הכל במחנות:

ניתאי קטנוק-אלינגר

עמליה צרפתי

אגם גרוס

יובל זרביב

נבו פיק הדיה

שחר שם טוב

אורי סטרול

פלג גרוסמן

רון פיטרסן

 

מגיע להם ישר כח וכל הכבוד!


רפסודיה 2022

הקיץ חזרנו לשתף פעולה עם מפעלי התנועה הקיבוצית והפעם- הרפסודיה. מפעל בן שלושה ימים שבו הנוער בונה רפסודה וחוצה איתה את הכינרת, זאת לצד הכרות עם נוער מכל הארץ, עיסוק בנושא השנתי של המפעל: "לבחור נכון" והתנסות במחנאות. כחלק מההכנה לרפסודיה, נפגשו בוגרי י-י"ב לפעילות בה החליטו על הכיתוב שיופיע על המפרש ברוח הנושא השנתי ותיכננו ביחד את השהות שלהם בפעילות. הרפסודיה התקיימה בחוף חוקוק. בשלושת הימים הצליחו בני הנוער לבנות רפסודה ולחצות איתה את הכנרת, נפגשו עם אריה כהן ראש המועצה, טלי מוסקל מנהלת מחלקת החינוך מורן אברשימי רכזת יחידת הנוער שהגיעו כל הדרך ממגילות כדי להוביל מעגל שיח אישי ופתוח, התנסו בבישולי שטח, התחרו בטורנירים ארציים ונהנו ממפגש חברתי ארצי ייחודי.

תודה גדולה לכל הצוותים שתמכו, ליוו ועזרו ליציאה לרפסודיה. לשר רובל מדריכת הנוער החדשה שלנו "המפקדת הראשית" שאירגנה והובילה את כל היציאה למפעל, למדריכי הנוער ביישובים שהיו חלק משמעותי בהכנת הנוער ובהדרכתו לאורך המפעל, לחמי לייב על התגייסות בלוגיסטיקה ובעזרה לאורך כל שלושת הימים.


טיול ז-ט ללונה פארק

הסקר שעבר בין בני הנוער, השמיע את קולם! בקיץ הזה בני הנוער החליטו לנסוע לפעילות חווייתית בלונה פארק תל אביב. הנוער משתף ומחלקת החינוך מקשיבה! כך יצאנו כ 80 בוגרי ז-י מכל המועצה שנהנו מכל רגע, עלו על מתקנים רבים וחוו אקסטרים ממדרגה ראשונה. תודה רבה למתנ"ס מעלה אדומים על שיתוף הפעולה בסבסוד הפעילות.


מפגש צוותי מעונות

החודש לראשונה באופן פיזי (אחרי שלפני שנתיים נפגשנו בזום), התכנסו כ 30 מטפלות, מנהלות ומעון ומנהלות גיל רך בישובים למפגש חוויתי מקצועי בהנחיית צוות תכנית "מעגן" לאיתור התפתחותי בגנים, אשר ליווה והנחה את צוותי המעונות לאורך השנה (קלינאית תקשורת, פסיכולוגית ומרפאה בעיסוק).

המפגש התקיים בבי"ס מגילות באווירה טובה ונעימה ועסק בנושא: משחק ופנאי בגיל הרך. במפגש ניתנו ידע מקצועי וכלים ישומיים לעבודה עם הילדים במסגרות הגיל הרך במגילות.


ועדת היגוי תכנית אסטרטגית בחינוך

החודש הסתיימה ועדת ההיגוי לתכנית האסטרטגית בחינוך למועצה, שיצאה לדרך לפני מספר חודשים בהסתכלות קדימה לחמש השנים הקרובות, בהשתתפות נציגים מישובי המועצה.

במסגרת העבודה על התכנית והחשיבה המשותפת, התחלקנו לחמישה צוותים שעסקו בחמישה תחומים: הגיל הרך, התיכון, דמות הבוגר, תנועת הנוער, בית הספר היסודי.

תוצרי הועדה ועבודת הצוותים, יפורסמו בתחילת שנת הלימודים.


שיפוצי קיץ בבית ספר היסודי "מגילות"

עת סיום פעילות ביה"ס של החופש הגדול בבית הספר מגילות, התחלנו בתהליך חידוש המבנה הישן ובשיפוצי קיץ במתחם בית הספר לרווחת התלמידים. כן הושלם קירוי מגרש הספורט בבית הספר והתקנת מערכות עירפול מים לצינון השחקנים הצעירים.

מגרש הספורט המשודרג נפתח למשחק תלמידים בכל שעות היום, ללא גדר.


ביקור חברי הועדה המחוזית 360 - התכנית הלאומית לילדים ובני נוער בסיכון

הוועדה המחוזית 360 מנוהלת במשותף ע"י חמישה משרדי ממשלה: חינוך, רווחה, בריאות, בטחון פנים, קליטה

מועצה אזורית מגילות נמצאת באגד עם העיר מעלה אדומים.

בביקור שהתקיים החודש השתתפו: מנהל מחוז י-ם במשרד החינוך מר מאיר שמעוני, מנהלת מחוז י-ם במשרד הרווחה הגב' אורלי אוסטרמן, ונציגים ממשרדי הממשלה הנוספים השותפים לתכנית.

ראש המועצה אריה כהן, פתח את הביקור והדגיש את חשיבות התכנית ואת הצורך בהגדלת המשאבים למגילות. מנהל המחוז במשרד החינוך הדגיש את העובדה שלרשות קטנה, יכולים להיות צרכים גדולים ויש לפעול למתן מענים.

עוד השתתפו מטעם המועצה דגנית פוקס מנכ"לית המועצה, יעל סבג מנהלת מחלקת הרווחה ומורן אברשימי רכזת הנוער ומנהלת תכנית בטחון קהילתי

בביקור הציגה טלי מוסקל, מנהלת מחלקת החינוך את פעילות תכנית מעגן במגילות, שהינה תכנית לאיתור התפתחותי במעונות ובגנים. התכנית פועלת זו השנה השלישית במגילות.

השנה העמקנו את התכנית ועלינו קומה באופן הצריכה שלה במסגרות החינוך. השאיפה היא להמשיך להגדיל ולהרחיב את הפעילות והמענים בגיל הרך במגילות.

קישורים חשובים:

האחריות הינה של המבקר בלבד, והמועצה אינה אחראית בכל צורה שהיא לטיב ו/או לתוכן האתר והאמור באתר הינו בגדר המלצה בלבד

עיצוב: Ronnie Baruch | תכנות: tq.soft