פניה למוקד מוקד נגישות

מחלקת החינוך -מידעון המועצה לסיכום הפעילות – מרץ 2023

אירוח מנהל חברה ונוער, משרד החינוך  

החודש אירחנו במועצה את כל מפקחי מנהל חברה ונוער מחוז ירושלים ממשרד החינוך, מנהלי מחלקות החינוך ומנהלות יחידות הנוער של בקעת הירדן ומעלה אפרים לשיח על פעילות יחידות הנוער באזור. מורן אברשימי מנהלת יחידת הנוער של המועצה ערכה למשתתפים סקירה רחבה על התפתחותה ופעילותה של יחידת הנוער של המועצה וביחד עם מנהלות יחידות הנוער הנוספות דנו על שיתופי פעולה בין שלושת המועצות, ערכו סקירה על מורכבות פעילות הנוער במרחב הכפרי ועבודה עם צוותי נוער בעידן שלאחר הקורונה ודנו באפשרויות להגדלת המשאבים מהמחוז לפעילות הנוער בשלוש המועצות. בסיום המפגש הביעו כל השותפים רצון להמשך עבודה משותפת ולקידום פרויקטים שונים ומגוונים בין שלושת המועצות והמחוז.


כנס י"א של התנועה הקיבוצית

בחודש האחרון התקיים כנס י"א המסורתי של התנועה הקיבוצית, שבשנה שעברה חזר למתכונתו הרגילה לאחר הפסקה. הכנס התקיים בחאן "חי נגב" בקיבוץ רביבים. התכנסו ובאו מכל קצות הארץ כ-1300 בני נוער משכבת י"א מהתנועה הקיבוצית והמרחב הכפרי לשלושה ימים עמוסי חוויות. ממגילות, יצאו נציגים מכיתה י"א אשר הצטרפו לקבוצה של מועצת תמר.

הכנס עסק בשלושה מעגלי זהות: בירור זהותי אישי לגבי הערכים, המטרות, השאיפות והרצונות המובילים את הנערים והנערות בחייהם והמשפיעים על הבחירות שהם מקבלים. העמקת תחושת השייכות לקבוצה ולקהילה ממנה הם מגיעים, והבנת השפעתה על עיצוב זהותם וכיצד הנערים יכולים להשפיע עליה בחזרה באמצעות בחירת דרכם. ולבסוף, הרחבת השיח מהקבוצה והקהילה אל החברה הישראלית על גווניה ומורכבותה.

במהלך הכנס התקיימו: מעגלי שיח בנושאים שונים, טורנירים בשלושה ענפי ספורט, יריד שנת שירות ותחרות "מאסטר שף" בין הקבוצות, אשר קיבלו מרכיב סודי ומפתיע אותו נדרשו לשלב בשתי מנות. לצוות השיפוט (שהורכב ממומחיות ברמה העולמית) שעבר וטעם ממעשה ידיהן של הקבוצות היה קשה מאוד להגיע להחלטה ולבחור בין המנות הטעימות. הזוכים בתחרות הצמודה היו הקבוצה המשותפת של מגילות ותמר, שבישלו ארוחה טעימה שהתחברה למאפיינים הייחודיים של חבל הארץ בה הם גרים.

ישר כוח לשלושת נציגי נוער מגילות: אגם גרוס מקיבוץ אלמוג, עמליה כהן-צרפתי מקיבוץ אלמוג ויובל זרביב ממושב ורד יריחו. תודה מיוחדת לרותם רובין מנהלת החינוך החברתי ומדריכת הנוער באלמוג, שליוותה את הקבוצה בשלושת הימים ובהכנה לכנס.


פורום מנהלות חינוך אזורי

החודש במסגרת פורום מנהלי חינוך הגיל הרך והחינוך החברתי, קיימנו מפגש חוץ ייחודי בהובלת מנחות הקבוצה מורן אברשימי מנהלת יחידת הנוער וענבל לנקרי מנהלת הגיל הרך. ביום גשום וסוער נסענו כולנו ביחד למפגש במועצה אזורית מטה יהודה שם ערכנו סיור לימודי ומקצועי בשני יישובים: מושב נווה אילן וקיבוץ מעלה החמישה. בקיבוץ מעלה החמישה פגשנו את אדווה, מנהלת החינוך של הקיבוץ שהציגה למנהלות את מערכת החינוך הקיבוצית ואת המורכבות בהחזקת צוות הדרכה בעידן שלאחר הקורונה. בהמשך ערכנו סיור במתקני החינוך המשלבים צוותי חינוך יהודים וערבים יחדיו. במושב נווה אילן פגשנו את טספאי, רכז הנוער והקהילה של המושב לשיחה על האתגרים בהקמת מערכת חינוכית בלתי פורמלית במושב, על מעורבות בני הנוער בהובלת הפעילויות ובמעורבותם בפעילות החברתית היישובית.


טורניר פינג פונג לנוער

החודש קיימנו בשיתוף אגף קהילה וצמיחה במועצה, טורניר פינג פונג אזורי בהובלת מדריך הנוער האזורי, שמעון בן יאיר ובשיתוף מדריכי הנוער ביישובים ומחלקת הספורט של המועצה. חלקו הראשון של הטורניר נערך ביישובים. כל יישוב קיים "מיני טורניר" בהובלת מדריך הנוער היישובי. בני הנוער נאספו במועדון הנוער היישובי, שם הם התחרו על המקומות 1-2-3. בסופו נבחרו שלושה נציגים שעלו לגמר הטורניר האזורי.
לאחר טורניר מותח שהתקיים באולם הספורט בקלי"ה ובחגיגה גדולה של משתתפים וקהל, זכו שלושה נערים במקומות הראשונים: במקום הראשון זכה שלומי יאיר מכיתה ז' מהיישוב אבנת, במקום השני זכה עידן סבג מכיתה י' מהיישוב ורד יריחו ובמקום השלישי זכה אליה צרפתי מכיתה י' מהיישוב ורד יריחו.


הכנה למשמר החופים

בחודשים האחרונים יחידת הנוער של המועצה עמלה על תוכנית חדשה לבני הנוער מכיתות ט'-י"א: "תוכנית משמר החופים". תוכנית זו הינה תוכנית ארצית, אשר כל רשות שברשותה חוף, יכולה להקים קבוצת מנהיגות נוער אשר לוקחת חלק אקטיבי בהשפעה על הים והסביבה ובשמירה על ערוצי הנחלים באזור. הקבוצה תהיה מעורבת בפעילות קהילתית בתחום ההסברה ותקבל כלים להובלת שינוי סביבתי ומנהיגות. את התוכנית מוביל מדריך הנוער האזורי, שמעון בן יאיר ביחד עם מדריך טיולים מבית הספר שדה עין גדי.

למפגש החשיפה הגיעו 14 נערים ונערות מכיתות ט'-יא'. במפגש הוצגה התוכנית, נערכה היכרות בין הנערים ודובר על חשיבות הקמת קבוצת מנהיגות אקטיביסטית שתוביל שיח בנושא שימור חופי ונחלי ים המלח. בני הנוער נרגשים לקראת פתיחת התוכנית והביעו רצון להיות חלק מהקבוצה הראשונה של משמר החופים מגילות. לאחר פסח נתחיל את הפעילות הסדירה של התוכנית.

המעוניינים להצטרף לתוכנית מוזמנים לפנות לשמעון בן יאיר, מדריך הנוער של המועצה.


מועצת נוער מפגש ראשון

בחודש האחרון התקיימו בכל יישובי מגילות בחירות למועצת הנוער הראשונה של מגילות. מדריכי הנוער ביישובים, בהובלתו של שמעון מדריך הנוער האזורי, התקיים שיח עם בני הנוער על חשיבות הקמת קבוצת מנהיגות אזורית אשר תייצג את קולם של הנוער שכולל הובלת פרויקטים, בניית תוכנית שנתית לנוער וייצוג הנוער ברמה המחוזית והארצית. לאחר שיח ביישובים נערכה בחירת נציגים בכל יישוב. אנחנו שמחים לבשר כי יש נציגות בני נוער לכל הישובים!

בתוך כך, החודש התקיימה ישיבת מליאה ראשונה וחגיגית של מועצת הנוער במעמד ראש המועצה אריה כהן, מנהלת מחלקת החינוך טלי מוסקל ומנהלת יחידת הנוער מורן אברשימי אשר בירכו את הנציגים בתחילת דרכם. את המפגש הראשון הוביל מנחה הקבוצה, שמעון בן יאיר מדריך הנוער האזורי.


חוגים- חוג ג'יו-ג'יטסו&MMA-

מזל טוב לרז כפיר על הזכייה במקום הראשון בתחרות ה MMA שהתקיימה בבאר שבע החודש. רז כפיר, מתאמן בהדרכתו של המאמן לירן נייגוז במסגרת חוג ג'יו-ג'יטסו לנוער במגילות, הוא גר בורד יריחו, תלמיד כיתה ט׳ בבי"ס עין גדי, רז מתאמן בסך הכל שנה אחת! כל הכבוד על ההישג המדהים!


פורום מדריכי נוער וילדים

החודש התכנסו כל מדריכי הנוער והילדים של המועצה, במועדון הנוער של קיבוץ קלי"ה, לעוד מפגש פורום המדריכים. במפגש התחלנו לעסוק בתכנון תוכנית הקיץ. מורן אברשימי מנהלת יחידת הנוער הציגה סקירה של תוכניות הקיץ בשנים האחרונות והשינוי שנעשה בשנה הקודמת לאור המסקנות מתהליך "המענה המחודש לנוער" שהתקיים בשנים 2021-2022. בנוסף, אירחנו את שי קיל, מפקח מנהל חברה ונוער במחוז ירושלים המלווה את הרשות שלנו, לשיח על היתר הדרכה וחשיבות תפקידו של מדריך הנוער בחופשה. לשיח זה התלוותה גם פעילות היכרות וגיבוש אותה הוביל מנחה הקבוצה החדש שמעון בן יאיר, מדריך הנוער האזורי.

מכאן תודה לקיבוץ קלי"ה על האירוח של מפגש זה.


תנועות נוער

הנוער העובד והלומד

מה קורה בתנועה?

את שנת הפעילות אנחנו מחלקים למחזורים כשבחודשי מרץ-אפריל אנחנו מציינים את מחזור "החירות".

מה יש במחזור?

בתוך המחזור אנחנו עוברים דרך חג הפסח, יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, יום העצמאות ויום השואה ובנוסף לכל אלה גם ציינו את יום האישה. אלה הם מועדים וסיפורים מהם אנו שואבים השראה מההיסטוריה שלנו, הקשר שלנו לארץ וגם מתחנכים לאור ערכים אוניברסליים של חירות ומוסר.

ראוי לציין את קבוצות ו' ו-ז' בורד יריחו שעברו פעולות משמעותיות בנושא יום האישה.

קבוצת ד'-ו' משקיעה בעצמה ובהמשך תמכור עוגיות במטרה לממן סווצ'רטים קבוצתיים שהוציאו לכבוד טיול פסח.

וכל הכבוד לחניכי הבוגרת שיצאו להפגין (מה יותר חירות מזה?) ביחד עם חניכי בני עקיבא בירושלים תחת קריאה להידברות ופשרה סביב המחלוקת הקורעת את הארץ בחודשים האחרונים.

מה בהמשך?

שכבה ט' יצאה עם פתיחת חופשת הפסח לטיול העלייה לתל חי שם יחד עם כל השכבה מרחבי הארץ הכירו את סיפור תל חי וטיילו מהר מירון עד הגליל העליון דרך נחל דישון.

שכבות י'-י"א יצאו למסע הפלוגות ממרגלות התבור לרמת יבניאל ויעמיקו בסוג ההנהגה של יגאל אלון.

שכבות ד'-ח' יצאו לטיול פסח המחוזי ברמת הנדיב ונחל תנינים.

איזה כיף!

לאחר החג נציין במשותף את ימי הזיכרון ונצא למבצע "זר לנופל" הכולל חלוקת זרים למשפחות שכולות בהר הרצל


סניף בני עקיבא אבנת, חודש שבט:

״משנכנס אדר מרבין בשמחה!

אז מה היה לנו?

מדרשוקו- לימוד לכבוד חודש אדר שהעבירו אורי ובניה המדריכים האדירים שלנו ומיד לאחר מכן פתחנו בתהלוכה סניפית לכבוד חודש אדר! עשינו תהלוכה של רכב עם שירים ואביזרי פורים.

תהלוכה שהובילה ישר להרקדה מטורפת עם כל הישוב!

תוך כדי תחילתו של חודש אדר, התחלנו משחק "גמד ענק" בסניף והמשכנו לפעולות בשגרה וטיול עלייה לירושלים של שבט הראה! וכמובן בפתיחתו של חג הפורים, חגגנו במסיבה הסניפית!

תחרות תחפושות, אורות זוהרים, שירים וריקודים!

סחתיין גדול לשבט מעפילים שזכו בתחרות!

וחזרנו לשגרה עם טורניר כדורעף סניפי! היה קרב קשה והוגן בין השבטים. סניף תחרותי יש כאן.

שאפו ענק לשבט הרא"ה האלופים שהגיעו מקום ראשון בטורניר!

ולסיומו של החודש, יצאנו לשימוח סניפי בבית החולים "שערי צדק" לכבוד "יום המעשים הטובים". היה מדהים ומרגש! מצווה ענקית. תודה רבה למועצה למחלקת הרווחה ולמחלקת החינוך-יחידת הנוער על המימון והעזרה!

יאללה מסע פסח ממש בפתח… ניפגש שם

סניף אבנת מעצמה!


ביקור במרכזי העשרה של כפר הסטודנטים "קדמה", במגילות

במהלך החודש ערכנו ביקורים במרכזי ההעשרה המועברים על ידי סטודנטים מכפר הסטודנטים קדמה אלמוג. מנהלת מחלקת החינוך טלי מוסקל ומנהלת כפר הסטודנטים שלומית פינסקי ביקרו ביישובים קדם ערבה, ורד יריחו, אבנת וקיבוץ אלמוג.

ניתן היה לראות ילדים שמחים הלוקחים חלק בפעילות חוויתית חינוכית, חברתית , מגבשת ומהנה.


יום שיא להצלת ים המלח

בתקופה האחרונה כל תלמידי ביה"ס מגילות עברו תהליך למידה במסגרת הפעילות להצלת ים המלח.

התלמידים למדו וחקרו את הנושא בכמה שלבים: הזדהות עם הנושא, הגדרת הבעיה, העלאת רעיונות לפתרונה, התנסות ובדיקה של הרעיונות

בתחילת השבוע הם הציגו את התוצרים שלהם לכלל התלמידים ביום שיא ייחודי.

הדור הבא פועלים למען העתיד, הם מגלים מעורבות, אכפתיות ויוזמים באופן אקטיבי פעולות לשינוי. הרעיונות כבר מתגלגלים!


הרמת כוסית לפסח לצוות החינוך בביה"ס מגילות

הרמת כוסית חגיגית לחג הפסח התקיימה החודש בנוכחות של ראש המועצה אריה כהן ומנהלת מחלקת החינוך טלי מוסקל בבית הספר "מגילות" יחד עם הסייעות, מורות העמותה וצוות ההוראה. המשתתפים קיבלו ברכות חמות מצוות המועצה וגם שי לחג.


פגישת נהגי ההסעות במגילות

החודש התכנסו נהגי ההסעות של מגילות לחידוד ההנחיות באירועי חירום והעלאת הבטחון לנהיגה והתנהלות מיטבית במצבי חירום באזור המועצה על ידי דרור סיני קב"ט המועצה, קב"ט מוסדות חינוך וטלי מוסקל מנהלת מחלקת החינוך. בסיום הדברים, הרמנו כוסית לחג הפסח, אריה כהן ראש המועצה הגיע וברך את המשתתפים וחולק שי לנהגי ההסעות.


מפגש מעברים

החודש התכנסו יחד כל גננות הגנים של מגילות מהישובים עם גננות החט"צ למפגש משותף לצורך חשיבה משותפת על הילד כבוגר בגן ועל המעבר לחט"צ.

בחטיבה הצעירה, מאוחדים ילדי הגן עם כיתות א' כך שיש זמנים של קבוצת למידה חוויתית ומשותפת, באופן המאפשר מתן מענה לצרכים השונים של התלמידים. המבנה והחצר מופרדים ממבנה בית הספר ומאפשרים הסתגלות ומשחקים מתאימים. עם זאת, תלמידי החט"צ הנם חלק בלתי נפרד מבית הספר, נהנים מכל מתקניו, ונוטלים חלק בכל אירועיו עם התאמות. האווירה מקבלת, תומכת ומחזקת את המעבר לבית הספר.

במהלך המפגש עלו נקודות משמעותיות להכנה של הילדים לחט"צ- הכנת הילדים בגנים לחוסן אישי, להרגלי עבודה, לכישורים במשחק ועוד. אין ספק, ששיתוף הפעולה בין צוות בית הספר והחט"צ לבין הגננות ייתרום להכנה מיטבית של הילדים.

בנוסף על כך, במסגרת תכנית המעברים מהגן לחט"צ, עתידים ילדי הגן להגיע גם למפגש בחט"צ לצורך הכנה והיכרות.


תכנית ניצנים בפסח

תכנית ניצנים בחופשות החלה והיא תערך במהלך חמישה ימים בחופשת הפסח. התכנית הינה בשיתוף משרד החינוך.

במסגרת התכנית, יקבלו הילדים תכנים עשירים בידע, תכני לימוד חינוכיים ומגוון פעילויות יצירה משחק, ספורט, מדעים, והפעלות חיצוניות לפסח ובתחומי העשרה נוספים.

תודה רבה לצוות החינוכי בבית הספר ולצוותי הגנים המובילים את התכנית ומעבירים אותה בהשקעה, במקצועיות ובמסירות.


מפגש צוות מלווה מעג"ן

תכנית מעג"ן היא תכנית ארצית הפועלת לאיתור ילדים בעלי עיכוב התפתחותי במסגרות החינוך בגיל הרך. זוהי תכנית שנתית שנועדה לסייע לילדים להשיג את המטרות ההתפתחותיות הנדרשות מבני גילם מבחינה שפתית, מוטורית, חברתית ורגשית.

צוות מעג"ן מורכב ממטפלים מתחומים שונים: פסיכולוגית, קלינאית תקשורת ומרפאה בעיסוק אשר מגיעות בתדירות משתנה לפי הצרכים.

אצלנו במגילות תכנית מעג"ן מתקיימת בגנים ובמעונות, התכנית עוזרת לאתר ילדים בשלבים מוקדמים ומצליחה לקדם ולצמצם פערים בתקופת המעון והגן וכן לפני הכניסה לבית הספר.  

החודש התקיימה פגישה של כלל צוות מלווה מעג"ן ברשות יחד עם מנהלת החינוך- טלי מוסקל, וענבל לנקרי- מנהלת יחידת הגיל הרך לסקירה של מחצית השנה שעברה, לתובנות, לחשיבה על המשך השנה ועל מתן המענים בעבודה מיטבית במסגרות המעונות והגנים.


פורום הגיל הרך

החודש התקיים פורום גיל הרך רשותי, כדי לקדם נושאים להמשך שנת הלימודים הנוכחית וחשיבה לקידום הגיל הרך לשנה הבאה.

הפורום מאגד בתוכו את כל השותפים בגיל הרך: יחידת הגיל הרך במחלקת החינוך, צוות המתי"א, מפקחות הגנים, מפקחת המעונות, יועצות הגנים והמעונות, מחלקת הרווחה, תכנית 360 לאיתור ילדים ונוער בסיכון.

במהלך הפורום הוצגו תכניות היוצאות ועתידות לצאת לפועל בשנה"ל הזו. דנו בנתוני האיתור בגיל הרך בשילוב תכנית מעגן, בשיתופי הפעולה בין הגורמים השונים בתחום לקידום ילדי מגילות במעונות ובגנים. 


יום המעשים הטובים

תלמידי בי"ס מגילות הכינו מכתבי תודה והערכה לנהגים המסיעים אותם הלוך וחזור מהבית לבית הספר.


חנוכת אגף מחלקת החינוך

 בשעה טובה, נחנך האגף החדש אליו עברנו לאחרונה, למשרדים מוארים וחדישים, כאשר החידוש הוא שכל הצוות יושב בקבוצת חדרים סמוכים למתן מענה מיטבי לתושבים באופן מהיר וזמין.


שי למורי תיכון עין גדי

 לכבוד חג הפסח, נשלח שי למורי התיכון ממועצת מגילות בהשתתפות מועצת תמר.

ברכת ראשי המועצות בצירוף מתנת הערכה קטנה לאביב שמח.


כפר הסטודנטים באלמוג

הסטודנטים בכפר הסטודנטים באלמוג חזרו לסמסטר- ואיתם חזרו האירועים!

אז איזה חודש היה לנו?

הסטודנטים לקחו חלק בצעדת ים המלח, הם צעדו יחד עם קיבוץ אלמוג, חיזקו את הקשרים עם חברי הקיבוץ והכירו את המרחב מנקודת מבט קצת אחרת. הצעדה הייתה הכנה מעולה לחלק מהסטודנטים שהשתתפו במרתון ירושלים שהיה החודש!

בחג הפורים הסטודנטים לקחו חלק בקריאת מגילה קהילתית בפאב הקאמל ולאחריה חגגו במסיבה מיוחדת במטע התמרים.

כמו כן, מרכז ההעשרה של פר"ח העביר פעילות מהנה ומעניינת לילדי אלמוג.

ולדובדבן שבקצפת, נבנה קומפוסטר בקיבוץ אלמוג, אליו ניתן להשליך שאריות מזון צמחוני.

במהלך החודש הבא יתקיימו מגוון אירועים, עקבו אחרינו!

קישורים חשובים:

האחריות הינה של המבקר בלבד, והמועצה אינה אחראית בכל צורה שהיא לטיב ו/או לתוכן האתר והאמור באתר הינו בגדר המלצה בלבד

עיצוב: Ronnie Baruch | תכנות: tq.soft