פניה למוקד מוקד נגישות

הטבות לאזרחים ותיקים

אז איזה הטבות מגיעות לאזרחים הוותיקים

באוטובוס, בארנונה, בקופות החולים ובבתי הקולנוע: אלה ההנחות שמקבלים בישראל בני הגיל השלישי

פעם המשמעות של להיות פנסיונר התקשרה עם זקנה, עייפות וחידלון מעשייה יומיומית. היום, עם הארכת תוחלת החיים, נהנים בני הגיל השלישי מקצב חיים דינמי, בילויים, קריירה שניה, זוגיות, כושר, נסיעות בעולם ועוד שלל חוויות שלא מתאפשרות בגיל צעיר יותר, כשעול הפרנסה וגידול הילדים רובץ על הכתפים. עם הגיע גיל הפרישה, משתחרר משהו: הילדים כבר בגרו, החסכונות הצטברו ומתפנה זמן לתעסוקה מהנה וחיובית.

כל מי שהגיע לגיל הפרישה זכאי לתעודה שמעניקה מגוון הטבות לאזרחים ותיקים וזכויות בתחומים שונים.

1. תחבורה ציבורית:
בני הגיל השלישי זכאים להנחה של 50% באוטובוסים וברכבות. ההנחה ניתנת באמצעות הצגת תעודת אזרח ותיק. הטבה זו ניתנת כבר כשנתיים לפני גיל הפרישה: לנשים מגיל 60 ומעלה ולגברים מגיל 65 ומעלה. כל מה שצריך כדי לקבל את התעודה הוא להציג תעודת זהות.

2. ארנונה: 
ההנחה בארנונה לאזרחים ותיקים חלה רק על דירה המשמשת כדירת מגורים יחידה עבורם, ששטחה המקסימלי 100 מ''ר. על כל שטח מעבר לכך אין זכאות להנחה. ההנחה משתנה: אם לאזרח הוותיק משולמת גמלת הבטחת הכנסה, גובה ההנחה בארנונה הוא 100%. אם האזרח אינו מקבל הבטחת הכנסה, הוא זכאי להנחה בשיעור של 30%, ובתנאי שסך כל הכנסותיו אינו עולה על השכר הממוצע במשק. במידה ובדירה גרים יותר מאזרח ותיק אחד, תינתן ההנחה רק אם סך כל ההכנסות של המתגוררים בדירה, מכל מקור שהוא, אינו עולה על 150% מהשכר הממוצע במשק. את ההנחה יש לבקש מהרשות המקומית הרלוונטית למקום מגוריכם.

3. חשמל: 
אזרחים ותיקים זכאים להטבה של 50% עבור 400 קוט"ש הראשונים מדי חודש, בתנאי שהם מקבלים גמלת הבטחת הכנסה (השלמת הכנסה מהמוסד לביטוח לאומי), קצבת זקנה לנכה או מקבלי גמלת סיעוד מהביטוח הלאומי ברמה המרבית. את ההטבה יש לדרוש מחברת החשמל.

4. תרבות ופנאי:   
אזרח ותיק זכאי להנחה של 50% בכניסה למוזיאונים, תערוכות, גנים לאומיים, שמורות טבע ומופעים במימון המדינה. בנוסף, יכולים האזרחים הוותיקים ליהנות מכניסה לקולנוע ב-10 שקלים בלבד בכל יום שלישי. התזמורת הפילהרמונית מעניקה הנחה בשיעור 3%-10% לפנסיונרים. לצורך קבלת שלל המבצעים יש להציג תעודת אזרח ותיק במעמד הרכישה.

5. קופת חולים:   
אזרח ותיק זכאי להנחות בקופות החולים השונות. משפחה שאחד מבני הזוג בה עבר את גיל 67 זכאית להפחתה של 50% מתקרת התשלום לקופת חולים לרבעון קלנדרי. אדם מעל גיל 75 זכאי גם להנחה של 10% בתשלום לתרופות שבסל הבריאות. תוכלו לברר את מצב הזכאות במשרדי הקופה שלכם, כמו גם באתר האינטרנט.

6. אגרת טלוויזיה:  
אמנם אגרת הטלוויזיה בוטלה רשמית בסוף שנת 2015, אך כיוון שהגבייה על חובות ישנים ממשיכה, ראוי לציין כי חוק האזרחים הוותיקים קובע כי כל אזרח ותיק היה זכאי להנחה של 50% בתשלום אגרת הטלוויזיה. בפועל, משנת 2006 ניתן פטור מלא לאזרחים ותיקים לפי הסדרים מיוחדים שקבע משרד האוצר.


יש לנו מגוון הטבות שינעימו את הזמן הפנוי שלכם. כנסו כדי לבחור

 

המשרד לשוויון חברתי: מועדון הנחות "שלייקס פלוס" לפרטים לחץ כאן

 

האחריות הינה של המבקר בלבד, והמועצה אינה אחראית בכל צורה שהיא לטיב ו/או לתוכן האתר והאמור באתר הינו בגדר המלצה בלבד

עיצוב: Ronnie Baruch | תכנות: tq.soft