פניה למוקד מוקד נגישות

חנוכה - עדכונים משולחן החינוך

עולם התקשורת

הביקורות השונות שעלו לאחר חג המעלות בקשר לתכני הריאליטי שהיו חומר הגלם של הצגות הילדים סייעו לנו לקיים חשיבה וגם בדיקה באשר לתהליכים חינוכיים וקהילתיים שעוברים ילדים ובני נוער בעידן הנוכחי.

אני שמח שלהבדיל מאזורים אחרים, יש בינינו אנשים רבים המגלים רגישות וחשיבה ערכית ביחס לתרבות הילדים והנוער. העובדה שהעניין עורר שיח ציבורי מעודדת, אם כי לפעמים היא מעידה על חוסר אונים יותר מאשר על דרך חיים אחרת אפשרית.

אני מציע לכל מי שמעוניין להתמודד באמת עם עולם התקשורת הזולה באופן אפקטיבי להתגייס למשימה ולמצוא את הדרך לעודד צריכת תקשורת איכותית בסביבתו הקרובה.

אני יודע ובטוח שרכזי החינוך והמדריכים שלנו, שלא צופים בתכניות עליהן מדברים החניכים יום יום ושעה שעה, יהיו שותפים אמיתיים של דורשי האיכות והתרבות המעמיקה.

 

במקביל, אני מבקש מאלה שנוהים אחרי עולם הצריכה והריק של תרבות הרייטינג לא לבוא אלינו בטענות. בעולם המופרט שיצרה החברה הישראלית בעשרות השנים האחרונות לא יהיו עוד מדריכים שעושים ניסים ונפלאות (גם לא בחנוכה) אף אחד לא יקח על עצמו את האחריות לגרום לכך שילד או ילדה יאמינו בעולם הפוך מהעולם בו חיים ההורים שלהם.  

מי שחי בעולם הריאליטי והרייטינג – מראה לילדים שלו את הדרך. תלונות כלפי מדריכים לא ישנו את האמת הזאת אפילו לא במילימטר.

בשנים האחרונות אנחנו מתמודדים עם ילדים בגיל הרך שרואים יחד עם ההורים או לבד סצנות אונס ואלימות בטלוויזיה, חשופים לשימוש בסמים בסדרות לנוער ולמשחקים אלימים במחשב, מחקים את העולם הזה (וקצרה היריעה מלצטט מילים וביטויים מדהימים של ילדים ובני נוער הלקוחים מעולם הכלום הזה). אנחנו עוד במצב טוב – במקומות אחרים כבר הרימו ידיים ולא מתרגשים. אצלנו עוד קיימות  הציפיות למשהו אחר, ואין לנו כוונה לוותר.

 

חיזוק והערכה

במעמד זה אני מבקש לחזק את המדריכים והמחנכים, בעיקר את המדריכים הצעירים העוסקים בחינוך בהתנדבות, שמתמודדים יום יום עם ההשלכות של העולם התרבותי בו החניכים צומחים.

מאז ומעולם  התאמצו הורים וקהילות בפריפריה לשמור על הילדים מהשפעות תרבות הרחוב. היום, עם המחשב והלוויין והטלפון הנייד, אין הבדל בין העיר הגדולה לבין ישוב זעיר. כולם באותו עולם תרבותי, והחובה המוטלת על הורים ותלמידים גדולה בהרבה מזו שהכירו אנשי החינוך של פעם.

רק מי שעומד בשטח מול הגל הגואה הזה של ה"כלום" התקשורתי יודע עד כמה קשה להתמודד עם הרצון של החניכים (וגם לא מעט הורים) להזדהות ולהתעסק עם העולם הזה גם ביום יום במקום ללמוד או לחוות חוויות חברתיות אמיתיות.

אנשי חינוך לא יכולים להרשות לעצמם לחכות לניסים, גם לא בחנוכה. אנחנו נמשיך לעבוד קשה. נשמח לעזרה, ונדע ליצור עולם טוב יותר למרות ואף על פי.

 

 

חופשת חנוכה

במהלך החופשה יתקיימו פעילויות יישוביות ואזוריות לילדים ולנוער. אני מבקש מההורים להיות ערים למתרחש, לעודד את הילדים להיפגש ולפגוש, להתנסות בכמה שיותר פעילויות וליהנות מכל מה שהחג הנפלא הזה יודע לתת.

 

על אירועי הילדים והנוער יעברו דפי מידע מרכזי החינוך והמצוות המדריכים.

 

שימו לב: חג האור הוא גם חג האש. אני מבקש מכם, מדריכים והורים, להיות מודעים לסכנה הכרוכה בעיסוק באש. "אלא לראותם בלבד", אנחנו שרים ומברכים על הנרות. כמי שחווה את אימת האש בחנוכה בעבר הרחוק, אני מבקש מכם להגן על הילדים ועל רכוש בכל הקשור להתעסקות בנרות, לפידים ומדורות במהלך החג.

 

עולם המחשב והאינטרנט – סדנה להורים

מחלקות המועצה הפיקו למען ההורים סדנה בת שלושה מפגשים להיכרות עם עולם האינטרנט. את הסדנה יפעילו אודי איזק, מנהל מח' החינוך, אבי כהן, איש התקשוב של המועצה וחיים נבון, העובד הסוציאלי שלנו.

 

במהלך הסדנה ניפגש ונכיר את עולם התוכן והעיקרון העומד בלב מהפכת המידע החדשה. נחשף לתכנים בהם עוסקים ואליהם נחשפים הילדים ובני הנוער, נלמד על הטוב ועל הרע שבעולם הזה, נלמד כלים טכניים ומהותיים להתמודדות הורית עם החשיפה לעניין, ונחשוב יחד על דרכי התמודדות המתאימות למצב בו אנו חיים היום כאן, באזור ים המלח.

 

הסדנה תתקיים בשלושה מפגשים בבנין המועצה ובחדר המחשב בבית הספר. תתקיים הרשמה מראש בתשלום סמלי (שיוקדש לחדר המחשבים ולטובת הילדים בבית הספר שלנו).

 

 

 

מפגשי מחנכים אזוריים

בחודשים הקרובים יתקיימו שלושה  מפגשי למידה משותפים לכלל אנשי החינוך במועצה, מהגיל הרך דרך בתי הספר, החינוך הבלתי פורמאלי ותפקידי הניהול הקהילתיים.  המפגשים יורכבו מהרצאות אורח, וחשיבה משותפת סביב סוגיות המעסיקות את אנשי החינוך במועצה במהלך השנה.  על מועדי המפגשים תגיע הודעה נפרדת. כל אנשי החינוך מוזמנים.

האחריות הינה של המבקר בלבד, והמועצה אינה אחראית בכל צורה שהיא לטיב ו/או לתוכן האתר והאמור באתר הינו בגדר המלצה בלבד

עיצוב: Ronnie Baruch | תכנות: tq.soft