פניה למוקד מוקד נגישות

החקלאות בצפון ים המלח- סקירה כללית

החקלאות במרחב המועצה האזורית מגילות ים המלח- סקירה כללית

במרחב המועצה האזורית 'מגילות ים המלח',  יש יתרון יחסי משמעותי בחקלאות. הסיבות העיקריות הן: אקלים, קרקע מלוחה ומים.

מיתרונות האקלים: גידול גידולי חורף בשלב מוקדם- עיבוד הקרקע נעשה ביולי, שתילה באוגוסט וספטמבר, קטיף מנובמבר ועד מאי או יוני.

כל התוצרת היא מוקדמת יותר. זו נישת גידול חשובה, לאזורים אחרים בארץ אין תוצרת בתקופות אלו. ככל שהחורף בישראל גשום וקר יותר, היתרון שלאזור צפון ים המלח בא לידי ביטוי טוב יותר. אצלנו אין קרה, בהתאם, מחירי התוצרת גבוהים יותר.

מיתרונות הקרקע המלוחה: הקרקע המלוחה מאפשרת פרי הרבה יותר מתוק, יותר איכותי, עם ארומה גבוהה יותר, ויותר עסיסי.

מיתרונות המים: באזור צפון ים המלח ישנן איכויות מים שונות שמתאימים למגוון גידולים כמו ירקות, מטעים וגידולים נוספים.

יש הנוטים לחשוב שחקלאות היא פשוטה. אין זה כך. החקלאים צריכים להיות מקצוענים ומדויקים, הטיפולים צריכים להיעשות בזמן. יש צורך בהתמקצעות והתמדה בגידול מסוים, ככל שידעו את הגידול טוב יותר, התוצאות יהיו בהתאם. החקלאים באזורנו הם מקצוענים, והתוצרת- בהתאם.

יחד עם כל היתרונות, קיימים גם חסרונות. החיסרון בחקלאות האזורית: חקלאות ירקות היא הימור- העלויות ידועות מראש, אך אף פעם לא יודעים באיזה מחיר תימכר התוצרת.

 

הגידול העיקרי באזור הוא תמרים.

הסיבה: אקלים חם מאוד ויבש יחסית כתוצאה מכך, התמרים של צפון ים המלח מבכירים- הם התמרים הראשונים להבשיל בעולם כולו. גדיד התמרים מתחיל כבר בסוף יולי. לגדיד המוקדם יתרון שיווקי אדיר. צריכת מים שוליים (קולחין) גם היא יתרון גדול.

השיווק מאורגן- המסייע לשמירת מחיר גבוה יחסית ומעל 50% מהתוצרת המיועדת ליצוא, גם אלו סיבות חשובות להצלחת גידולי התמרים באזור.

עוד על תמרים

כרם למאכל- ענבים, גם הם גדלים באזור.  יתרונות הכרם באזור- הפירות הם מבכירים. יחד עם זאת,  החיסרון הוא חוסר בקור- לכן התוצאות אינן רציפות על פני השנים.

עצי פרי נוספים המגודלים באזור: רימונים, בננות, גויאבות, תאנים, זיתים.

 

ירקות- גידולי שדה. במגילות יש יתרון לגידולי מקשה מסוג אבטיח ומלון. גם אלו, כמו התמרים, מקדימים להבשיל ומשווקים ראשונים בשווקי הארץ. גידולי שדה נוספים הם: עגבניות אשכול, פלפל, בצל, חצילים ועוד. בנוסף, ירקות הגדלים בצפון ים המלח משווקים לאירופה בחודשי החורף.

כחלק מגידולי הירקות בצפון ים המלח, מגדלים פלפל ועגבניות אשכול בגידול אורגני. עיקר הגידול מיועד ליצוא באירופה.

 

בעלי חיים- רפתות חלב, בעלות מכסה של 6.5 מיליון ליטר בשנה, דיר עיזים ומחלבה בעלת מכסת משק סגור, לולי הודים ליצור ביצים ובשר (הבידוד והאקלים מסייעים בגידול ההודים).  ענף עתידי- גידולי מים (דגים, אצות וכיו"ב). הבעיה בגידולי מים- עתיר השקעה.

 

מורשת חקלאית בים המלח.

 

 

האחריות הינה של המבקר בלבד, והמועצה אינה אחראית בכל צורה שהיא לטיב ו/או לתוכן האתר והאמור באתר הינו בגדר המלצה בלבד

עיצוב: Ronnie Baruch | תכנות: tq.soft