פניה למוקד מוקד נגישות

ניוזלטר המועצה ינואר 2024

Image

מידעון המועצה לסיכום הפעילות ינואר 2024

להמשך קריאה לחץ על הכותרת

 
 
Image

מהנעשה במגילות

 

התכנסות גורמי הביטחון במרחב מגילות במועצה

בעלי תפקידים מטעם המועצה התכנסו החודש יחד עם כל גורמי הבטחון במרחב במבנה המועצה לדון בנושא הערכות, משילות וביטחון.

בין הנושאים שעלו לדיון: עשן השרפות ממנו סובלים תושבי יישובי צפון המועצה, מפגעי הגמלים בכבישים במרחב, הגברת נוכחות כוחות בטחון ומשילות באזור כולל בכבישים וברמת המדבר, גנבות חקלאיות ועוד...

המשתתפים עסקו בפתרונות מעשיים לביצוע ובתוך מספר שבועות תתקיים פגישה נוספת לצורך מעקב.

המועצה פועלת למען הגברת תחושת בטחון התושבים ועובדת בשיתוף פעולה יומיומי מול הגורמים הרלוונטיים.

נמשיך לעסוק בנושאים חשובים אלה ולהשאירם בראש סדר העדיפויות.

לפרוטוקול המלא לחצו כאן

 

פגישה עם שרת ההתיישבות אורית סטרוק

במשרד ההתיישבות והמשימות הלאומיות התקיימה החודש פגישת עדכון והנעה בנושא הסדרת ההתיישבות הצעירה במועצה האזורית מגילות ים המלח, בהשתתפות בעלי תפקידים מטעם המועצה.

בפגישה השתתפו נציגי מנהלת ההתיישבות במשרד הבטחון, החטיבה להתיישבות, ותנועת אמנה ומזכיר היישוב בית חוגלה אליהו קטן ( מאחר והיישוב נכלל בהחלטת הממשלה על הסדרת ההתיישבות הצעירה).

מטעם המועצה עלה לדיון בפגישה נושאים נוספים לקידום בתחומי ההתיישבות בצפון ים המלח, וביניהם גם מרכיבי הבטחון להתיישבות הצעירה, הפיקוח מטעם משרד ההתיישבות על שטחי סי, קידום וסיוע ליישוב הצעיר קדם ערבה, וכן סיוע לכלל הישובים בהתמודדות עם עשן שריפות הפסולת מאזור יריחו המטריד את תושבי צפון ים המלח, ואשר בשיתוף המשרד להגנת הסביבה חותרים כבר תקופה ארוכה להסדרתו.

הפגישה נקבעה כהמשך לישיבה רבת משתתפים שהתקיימה במשרד ההתיישבות והמשימות הלאומיות, בהשתתפות כלל ראשי המועצות האזוריות ביו"ש, נציגי צה"ל ומשרד הבטחון, שבה נדונו הדרכים למימוש תקציב מרכיבי הבטחון להתיישבות הצעירה, ותקציבי הפיקוח על שטחי סי.

שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות אורית סטרוק: "הבטחנו - מקיימים. הסדרת ההתיישבות הצעירה, והשמירה על המרחבים הפתוחים שמסביב לישובים הן אבני יסוד במערכה על אחיזתנו ביו"ש, ומרכיב משמעותי בפעילות משרד ההתיישבות באזורים אלה. שיתוף הפעולה עם ראשי המועצות הוא הבסיס החשוב ביותר להצלחה, ואני מודה לראש המועצה אריה כהן על העבודה המקצועית והאכפתית לקידום משימות חשובות אלה".

מטעם בעלי תפקידים במועצה נאמר: "השרה היא שותפה לעשייה שלנו בתחומי ההתיישבות בצפון ים המלח, אני בטוח שהנושאים שעלו לדיון בהיבטים של הסדרת ההתיישבות הצעירה במגילות, המערכה על השטח הפתוח, ומפגעי העשן הפוגעים בתושבינו, נפלו על אוזן קשובה ויקבלו את מלוא תשומת הלב הראויה להם".

 

אירוח אלוף משנה אביב אמיר, מפקד חטיבת הבקעה והעמקים

החודש התארח במועצה אל"מ אביב אמיר מפקד חטיבת הבקעה והעמקים (417) וקיים דיון עומק עם נציגי המועצה והיישובים במגילות:

מח"ט הבקעה הציג עצמו, וסקר את הפעילות הבטחונית במרחב, בגזרת המועצה ובכלל, הוא התייחס לכך שההערכה הצבאית היא שהמלחמה תימשך גם בשנה הקרובה 2024.

המח"ט ציין כי ישנה מוכנות צבאית גבוהה מאד בפעולות הגנה, במרחב פועלים מספר גדודים וכן חיילי הגנה מרחבית (הגמ"ר) הפרוסים ביישובים.

על אף מגמה מסויימת של רידוד הכוחות במרחב, ההגנה המרחבית ביישובים לא מתוכננת להצטמצם בחודשים הקרובים. גם הצמצום שלה כשיגיע הזמן, ייעשה באופן מדורג.

התכנית לרידוד הכוחות בבוא העת כוללת גיוס 4 חיילי הגמ"ר בכל יישוב וכן תכנית "משיב הרוח" שנהגתה על מנת לוודא שכל יישוב מצוייד באופן מיטבי ומחזיק במערכות הגנה מספקות, בנוסף על מערכות הבטחון שהיו קודם לכן ביישוב.

עוד בסקירתו הציג מח"ט הבקעה בין השאר את האיומים בגזרת חטיבת הבקעה, בעיקר איומים של חוליות מגזרת איו"ש והברחות מאזור ירדן שחלקן מסוכלות (באזור מגילות ישנם פחות נסיונות הברחה)

המח"ט התייחס גם לפגיעה בתחושת הבטחון מאז 7.10, ולכך שהחטיבה עושה הכל כדי לחזק את תחושת הבטחון בתוך כך הרבה מאד פעולות הגנה והרבה מאד פעולות התקפיות באזור יריחו.

עוד ציין המח"ט את השיתוף הפעולה והתאום המיטבי עם הצד הירדני לטובת ההגנה על הגבול המזרחי, ואת תגבור הכוחות בחטיבת הבקעה והעמקים לטובת זה: מצומת מצדה ועד חמת גדר – 8 פלוגות לאורך הגבול.

בישיבה לקחו חלק צוות המועצה, מנהלי היישובים, רבש"צים ונציגים נוספים מיישובי מגילות.

נציגי היישובים והמועצה העלו בפני המח"ט אתגרים המעסיקים אותנו בטחונית בגזרה בין היתר נושא ההגנה על היישובים, תחושת הבטחון של התושבים, כניסת פועלים ליישובים, הצטיידות הכוחות היישוביים, ההתמודדות עם עשן שריפות הפסולת מיריחו שנתפס כטרור אזורי ועוד.

עוד צויין לטובה בדיון שיתוף הפעולה של המועצה עם החטיבה, בשגרה ובעת מלחמה וכן שיתוף הפעולה של החטיבה עם המשטרה ועם בעלי התפקידים ביישובים לטובת הבטחון במרחב.

 

ביקור מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי

החודש הגיע לביקור במועצה מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי לפגישה עם בעלי תפקידים במועצה וביניהם דרור סיני קב"ט המועצה ויצחק דנון מנהל מחלקת בינוי ותשתיות. המשתתפים סקרו את גבולות הגזרה במרחב, דנו בנושאי בטחון והתייעלות של הכוחות הפועלים בשטח.

המפכ"ל הביע הערכתו לפעילות השוטפת בשגרה ובחירום, כמו כן אמר כי בכוונתו לאפשר אימוני לוט"ר לכיתות הכוננות ביישובים בשטחי המשטרה ולהכשירם באמצעות יחידת לוחמי היחידות המובחרות של צה"ל יחד עם יחידות נוספות המהוות את הגוף המקצועי בהדרכת הלוחמה בטרור. עוד אמר כי יפעל לחידוש הציוד של יחידת החילוץ כולל החלפת סירות.

 

מפקד המרחב היוצא והנכנס בטקס סימלי במועצה

החודש התקיימה במועצה פרידה מהממ"ר (מפקד המרחב) היוצא תת ניצב יהודה יוסי גולן וקבלת פנים לממ"ר הנכנס סגן ניצב ניסו גואטה.

המשתתפים ציינו לחיוב את שיתוף הפעולה הפורה בין משטרת ישראל בכלל ומרחב יהודה בפרט, והביעו כוונה לחיזוק שיתוף הפעולה בעתיד.

 

פגישה עם אלוף פיקוד מרכז בבנימין יהודה פוקס

אלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס קיים הערכת מצב ממוקדת במרחב בנימין יחד עם ראש מועצת בנימין, ראשי רשויות ועם קציני הביטחון של הרשויות.

הערכת המצב התמקדה במרכיבי ההגנה והביטחון בהתיישבות לטווח הקרוב והרחוק.

פוקס סקר את פריסת הכוחות בגזרות השונות ושם דגש על גיוס כוח האדם בישובים ועל השארת כוח אדם קיים. עוד ציין בדבריו כי החזרת חייל ההגנ"ש באופן חלקי לרוב היישובים נמצאת כרגע על הפרק וכן, עדכן האלוף כי בכדי להחזיק את מאמץ אבטחת היישובים, כבר קיימת תכנית אבטחת יישובים לאורך שנת 2024.

עוד נאמר בין היתר כי במסגרת התכנית "משיב הרוח" יסופק ציוד ורכוש לכיתות כוננות ביישובים על פי הגדרת פיקוד מרכז כגון: אמל"ח ואמצעי מיגון חדשים לכיתות הכוננות שכפצים, קסדות, אמצעי ראיית לילה ויום ועוד.

המשתתפים העלו לדיון סוגיות שונות וביניהן הכנסת פועלים פלסטינאים להתיישבויות, המציאות הבטחונית באיו"ש ואלה דנו במורכבויות השונות.

 

 

פועלים למען אוויר נקי במגילות

החודש התקיימו מספר מפגשים של בעלי תפקידים מטעם המועצה וביניהם יוסי לב מנהל מחלקת תברואה ואיכות הסביבה וחביב כץ מנהל מחלקת החקלאות יחד עם נציגי המטה למען אוויר נקי במגילות.
בממסגרת הדברים שנאמרו, הוצגה סקירה למשתתפים על פעולות שנעשות כל העת למען הפסקת התופעה וכן פעולות שבוצעו ועתידות להתקיים כמו פגישה בנושא יחד עם המשרד לאיכות הסביבה, משרד הביטחון, אנשי המנהל האזרחי, משטרה וכיבוי אש כאשר הנושא המרכזי הינו שיפור המשילות באזור וטיפול בנושא השריפות בפרט.

כמו כן, הנושא ימשיך להיות מקודם בוועדת החירום בכנסת ויבוצעו פעולות ממשיות למיגור התופעה כמו שיתוף פעולה אינטנסיבי יותר עם צה"ל וגורמי בטחון נוספים מרחב, הנגשת האזור לכבאיות ומשטרה בזמן דליקה וכן מינוי בעל תפקיד ממוקד משימה.

 

וועדת משק לשעת חירום

החודש נפגשו בעלי תפקידים מטעם המועצה יחד עם נציגי פיקוד העורף וביניהם: עקיבא עמנואל -מפקד היקל״ר, תושב אבנת, יאיר רבין - סגן מפקד, וקה״א (קצין התנהגות אוכלוסיה), תושב אבנת, הדסה כהן - קצינת מידע לציבור, תושבת קדם ערבה ורבקה כהן - מש"קית איסוף, תושבת אבנת

לוועדת "מל"ח" (משק לשעת חירום) לצורך תכלול וסקירת האמצעים הקיימים והדרושים לזמן חירום וביניהם: מזון, חשמל ומים.

במהלך הוועדה דנו בין היתר המשתתפים על ההכנה לזמן חירום בהתאם לכל יישוב ועל תרחישים אפשריים ותפעולם.

 

תרגילים יישוביים בשיתוף היקל"ר וכיתות הכוננות

החודש התכנסו כיתות הכוננות, צוותי החירום היישוביים, תושבי היישובים, נציגי המועצה בסיוע היקל"ר ביישובים בית הערבה, אלמוג, אבנת, קדם ערבה, בית חגלה וקלי"ה לתרגיל "לייזר- טאג" לצורך היערכות לזמן חירום ובדיקת תקינות הטמעת מערכת "אבוקה".

מערכת "אבוקה" משמשת לצורך הקפצת כיתות כוננות וכוחות החירום במקרה של אירוע חירום.

בזמן התרגול, צח"י והחמ"ל הישובי ניהלו באמצעות מערכת "אבוקה" את מצב התושבים בזמן אמת

ובמקביל כיתות הכוננות והצח"י תרגלו גם הם את השימוש במערכת.

 

בזמן התרגיל, קיבלו התושבים הודעת סמס למכשיר הנייד ובמקרה הצורך אף שיחה טלפונית המפנה לפתיחת סמס ובו מצורף קישור לעדכון סטטוס הילדים – תקין\ מצוקה\ לא ידוע וכך היה אפשר לקבל מצב עדכני על התושבים.

 

חגיגות חג האפיפניה במרחב מגילות

בעלי תפקידים מטעם המועצה הגיעו לכבד את חוגגי חג ההתגלות (האפיפניה) שהתקיים בנוכחותו של הפטריארך באתר הטבילה "קאסר אל יהוד". החגיגות מתקיימות אחת לשנה והחוויה מרהיבה וחד פעמית בה ניתן לצפות בטקס עתיק על רקע נהר הירדן היפיפה.

Image

עקבו אחרינו!

פייסבוק "המועצה האזורית מגילות ים המלח"

אתר המועצה זמין עבורכם בלחיצה כאן

תושבי המועצה / נציגי יישובים המעוניינים לשלוח עדכונים או לכתוב לניוזלטר, מוזמנים לפנות ללירון klita@dead-sea.org.il

 
לתלונות הציבור:
איריס שש כוכבי, מבקרת פנים והממונה על תלונות הציבור 02-9945000 או irisc@dead-sea.org

Image
 
 
Image

להסרה לצמיתות מרשימת התפוצהלחץ כאן

האחריות הינה של המבקר בלבד, והמועצה אינה אחראית בכל צורה שהיא לטיב ו/או לתוכן האתר והאמור באתר הינו בגדר המלצה בלבד

עיצוב: Ronnie Baruch | תכנות: tq.soft