פניה למוקד מוקד נגישות

ניוזלטר המועצה מאי 2023

Image

מידעון המועצה לסיכום הפעילות מאי 2023

להמשך קריאה לחץ על הכותרת

מהנעשה במגילות
עוברים מחזון לפעולה – פועלים למען ייצוב המפלס של ים המלח, שר החקלאות ח"כ אבי דיכטר בביקור במועצה לאחר הדליקה במטעי התמרים החודש, פועלים למען הבטחון והסדר בציר התנועה במגילות, הסדרת תנאי התחבורה הציבורית באזור ועוד..

מנכ״ל המועצה
פרוטוקולים של ישיבות מליאה

ים המלח בפינה
כנס להצלת ים המלח במרכז מחקר מצדה

קהילה וצמיחה
שבוע הספורט במגילות, מוקירים תודה לרכזי התרבות, הכירו את רכזת הצמיחה הדמוגרפית ומתכללת תחום הלהט"ב החדשה באגף קהילה וצמיחה!

חינוך
הרישום לבית הספר של החופש הגדול החל! עוטפים את העוטף במגילות, מפגש מנהלות הגיל הרך, הסמכה ל"גן ירוק" במגילות, טקס סיום שנת מצווה תיכון עין גדי, ועדת חינוך מועצתית ועוד עדכונים..

חקלאות ותיירות
האסון במטעי התמרים, היום שאחרי הדליקה

הנדסה
סיור לצוות תכנון מרכז המועצה, פגישת התנעה ליישוב החדש

בטחון
מפקד הבקעה מאיר בידרמן בפגישה ביישוב קדם ערבה, תוצאות מבצע אכיפת עבירות תנועה באזורנו

גזברות
הנחות בארנונה למשרתי מילואים
Image

מהנעשה במגילות

 

 

האסון במטעי התמרים

ימים עצובים עברו על קהילת מגילות החודש. מאות דונמים של מטעי תמרים עלו בלהבות. אבל בתוך כל השחור, היו נקודות של אור ויופי- רבים מתושבי האזור, לצד אנשי יחל"צ מגילות, התגייסו לסייע במסירות ורגישות בכל צורך במהלך הארוע ואפשרו להמון תושבים להגיע בבטחון לבתיהם או לנוח קצת באחד היישובים.

אנו מבקשים לשלוח הערכה ותודה לכוחות שפעלו ללא לאות בשטח בימים האחרונים:

כיבוי והצלה מחוז יו"ש, לוחמי אש מכל הארץ ותחנת הכיבוי בנימין בפרט, משטרת ישראל ושוטרי תחנת מעלה אדומים ונקודת מגילות בפרט. מתנדבי יחידת החילוץ מגילות, רבש"צים של היישובים, חברי צוות הכבאות מאבנת, מתנדבי הצח"י, בעלי התפקידים ותושבי מגילות על התגייסות מיטבית וערבות הדדית ראויה לציון.

ההתגייסות כעת היא לשיקום ותמיכה לנפגעים מהדלקה.

בהזדמנות הזו התחזק המסר המועצתי הנשמע רבות בעת הזו: תושבי מגילות חוזרים ודורשים לחזק את המשילות והנוכחות הבטחונית באזור כדי להימנע מהישנות מקרים כאלה בעתיד!

 

שר החקלאות ח"כ אבי דיכטר בביקור במועצה האזורית מגילות לאחר הדליקה במטעי התמרים החודש

שר החקלאות ופיתוח הכפר, ח"כ אבי דיכטר הגיע לסיור במועצה האזורית, בביקורו סייר השר במטעי התמרים שניזוקו בשל שרפת הענק שהשתוללה באזור וכן לקח חלק בדיון במועצה.

במהלך הביקור עלה גם הצורך האזורי בהרחבת הפרוגרמה החקלאית ליישובי וחקלאי צפון ים המלח.

מטעם המועצה נאמרו הדברים הבאים: "אנו מודים לשר ומעריכים את הגעתו הנה בטווח זמן מיידי, הפגיעה הקשה שחווה האזור בשרפת מטעי התמרים השבוע, מדגישה ביתר שאת את הצורך בחיזוק החקלאות המקומית, הגברת המשילות ונוכחות כוחות הבטחון באזור.
צפון ים המלח הוא אזור שקט של התיישבות כפרית וחקלאות, תיירות וחיים בדו קיום. פשיעה חקלאית או פח"ע, אין בהם כדי לרפות את ידינו מההתיישבות החקלאית החלוצית במרחב המיוחד הזה, לאורך גבולה המזרחי של מדינת ישראל"

בביקורו במטעי התמרים שנשרפו, אמר שר החקלאות אבי דיכטר:

״לא אשאיר אותכם לבד להתמודד עם הנזקים של השריפה. נמצא את הפתרונות כדי לא לגרום לקריסה של הקיבוצים״.

 

­­­­­עוברים מחזון למעשה – פועלים למען ייצוב המפלס של ים המלח

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן ומנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, קיימו סיור מקצועי ראשון באזור יחד עם ראשי המועצות במרחב ים במלח, על מנת לראות מקרוב את השפעות ירידת מפלס ים המלח על המרחב ולבחון דרכי פעולה להתמודדות עם הנושא. במהלך הסיור ביקרו בחוף מינרל שנסגר עקב היפערות בולענים, בתצפית על חוף עין גדי שנסגר אף הוא עקב בולענים, ובמרחב התעשייתי שבין האגן הצפוני לאגן הדרומי (כולל מניפת צאלים ומצרי לינץ') כדי ללמוד על ההשפעות הסביבתיות של התעשייה במרחב. בכוונת המשרד להגנת הסביבה להשלים עבודה טכנית הנדסית-כלכלית על החלופה לייצוב המפלס עד סוף השנה.

 

ממגילות נמסר במהלך הביקור: "הצלת ים המלח היא משימה לאומית. החלטת הממשלה משנת 2018 הכירה בפגיעה בתושבי האזור ואכן הניעה מהלכים לרווחתם, אך הים שלנו ממשיך להתייבש, הפגיעה ממשיכה להתקיים.

הגיעה העת להציב את התכנית להצלת ים המלח בראש סדר העדיפויות של המשרד להגנת הסביבה ולהוציא אותה אל הפועל, ובכך להנות מהאוצר התיירותי הבינלאומי כמו גם הפוטנציאל הכלכלי, ההתיישבותי והחקלאי שמרחב ים המלח מבטיח.

הוצאה לפועל של החלופה הנבחרת למיגור הנסיגה ובמקביל המשך פיתוח והשקעה במרחב ים המלח, היא צו השעה למדינת ישראל בכלל ולמשרד להגנת הסביבה בפרט ועל כן אני מצדיע לשרה סילמן על עוז הרוח בהובלת הנושא, ללא פשרות ומברך על הסיור כאן היום ועל קיום הכנס החשוב הזה.

אני סמוך ובטוח שמכאן תצאנה פעולות משמעותיות ומענים אמיתיים לסוגיה."

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי הוא רואה במרחב ים המלח נכס טבע ייחודי ברמה לאומית ועולמית ופועל להעלות את הנושא על סדר היום הממשלתי. כל זאת מתוך תפיסה שמרחב ים המלח מחייב הסתכלות ארוכת טווח שתבטיח את שימורו לטובת הציבור הרחב ולדורות הבאים.

 

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "ים המלח הוא פלא טבע וגאווה לאומית. לא נישאר אדישים לירידת מפלס הים הגורמת נזק רב במרחב כולו. סוגיית ירידת המפלס, על כל תופעותיה והשפעותיה, ושאלת עתיד המרחב אינן סוגיות העומדות רק לפתחו של המשרד להגנת הסביבה. אלה סוגיות לאומיות, אתגרים לאומיים - ונקדם אותן גם בסדר היום הלאומי. המשרד להגנת הסביבה בוחן בימים אלה את צעדיו למען עתיד הים ומגבש המלצות לפתרון ששומר על צביונו הייחודי. הסיור והכנס המקצועי שקיימנו היום הם צעד ראשון בדרך לתוכנית עבודה שהמשרד מתכוון להוביל לשיפור המצב"

 

השרה סילמן המשיכה את הסיור ומיד לאחריו השתתפה בכנס "עתיד ים המלח" שהתקיים במכון מחקר ים המלח, מצדה.

מובילי הכנס הציגו בין היתר את המשמעויות של נסיגת הים, הפתרונות הקיימים ואת נקודת מבטם של תושבי האזור אותם יצגה בכבוד גדול יעל מאור, חברת קיבוץ קלי"ה ושותפה במיזם "שומרי ים המלח"

במהלך הכנס נמסר לשרה מכתב מילדי בית הספר היסודי מגילות בו הם מביעים את אהבתם ודאגתם לים המלח.

כמו כן, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה גיא סמט הצהיר בסיכום הכנס, שעד תום 2023 יוצג מסמך מחייב עם תכנית פעולה של המשרד בנושא הצלת ים המלח.

 

בתום הכנס, חברה השרה סילמן לאנשי המועצה האזורית מגילות לביקור קצר באנדרטה לזכרו של נמרוד כהן ז"ל בקיבוץ מצפה שלם ולדיון ומפגש במועצה עם נציגי מטה המאבק בעשן השריפות ממנו סובלים בין השאר תושבי בית הערבה וקדם ערבה.

במסגרת המפגש שמעה השרה את תושבי האזור והצהירה על אחריותה לקידום מהלכים לפתרון הנושא בטווח הזמן הקרוב ובעתיד.

 

אנו מודים לשרה סילמן ולשותפיה על המאמצים הרבים והמחוייבות העמוקה לאזורנו ועל שימת הנושאים בראש סדרי העדיפויות.

 

 

לצפייה בקטעים מהביקור לחצו כאן , כאן וכאן

 

 

צילום סטילס: עוז שכטר, לע"מ

צילום וידיאו: עוז אביטל, לע"מ

 

מבצע אכיפת עבירות תנועה במרחב מגילות

11 אופנועים ורכבים הורדו מהכביש במהלך מבצע אכיפת עבירות תנועה רחב היקף של המשטרה בגזרת מגילות.

במהלך סוף השבוע הובילו שוטרי תחנת מעלה אדומים בשיתוף את"ן יהודה, לוחמי יס"מ יהודה וכוח צה"ל, מבצע תנועה רחב היקף כנגד עבירות תנועה מסכנות חיים ובריונות בכביש באיזור צומת אלמוג.

במהלך הפעילות נבדקו כ-60 כלי רכב, מתוכם הורדו 11 אופנועים ורכבים מהכביש בגין שיפורים אסורים שהותקנו בהם. כמו כן נרשמו 10 דוחות בגין אי תקינות הרכב ו-3 דוחות בגין עקיפה במקום אסור.

בנוסף נרשמה הזמנה לדין לרוכב אופנוע שנהג באופנוע שלא תואם לסוג רישיון הרכב.

מהמועצה נמסרה הערכה רבה לגורמי הבטחון על המאמצים הרבים לשמור על איכות חיינו וביטחוננו בכבישים.

 

שירותי דואר נע במגילות והסביבה

החודש התקיימה ישיבה במועצה האזורית תמר עם נציגים ממגילות, חבל אילות, ערבה תיכונה ורמת נגב עם זיו ברדק מנהל הרגולציה בדואר ישראל. זאת על מנת להוביל מהלכים לשיפור שרותי דואר נע לרווחתם של התושבים.

 

ועדת משנה לענייני איו"ש

ועדת משנה לענייני איו"ש התכנסה החודש לדיון ראשון בנושא חיזוק הבטחון ונושא האכיפה המשטרתית על צירי התנועה ביהודה ושומרון ברשות חבר הכנסת משה סלומון. יו"ר ועדת המשנה הדגיש את חשיבות הדיון בנושאים שמשמעותם חיי אדם, נוכח פיגוע הירי הקשה על ציר הבקעה.

עוד הדגיש ח"כ סלומון כי ישנו חיזוק משמעותי של תגבור כוחות על הצירים ושילוב זרועות בין לוחמי צה"ל ומשטרת ישראל ובהתאם לכך גם התקציב הנדרש גדל.

 

ישיבת מנהלים – בבית חגלה

החודש השתתפו כלל מנהלי המחלקות של המועצה בישיבה ראשונה ביישוב בית חגלה, במסגרת המפגש ערכו חברי הנהלת היישוב לנציגי המועצה סיור היכרות במקום ולאחריו התכנסו המשתתפים לשיחה לשם גיבוש אופן קליטת היישוב כיישוב מן המניין במגילות, בתחומים השונים.

 

יום עיון על תכלול מדיניות בים המלח

בעלי תפקידים מטעם המועצה נכחו החודש ביום עיון באוניברסיטה העברית בנושא מדיניות, רגולציה ותכלול המקרה של ים המלח. המפגש כלל בין היתר היבטים משפטיים וכלכליים של ניהול משאב לאומי מהזווית הסביבתית וכן על עתידו של ים המלח.

 

למידע נוסף על היבטים ואתגרים של מועצת מגילות בנושא נסיגת ים המלח, כפי שהובאו במסגרת יום העיון מטעם האוניברסיטה העברית, לחצו כאן .

 

הטקס המסורתי לפינוי בית הערבה ההיסטורית

כמדי שנה, החודש ציינו תושבי בית הערבה את יום הפינוי בפקודה של בית הערבה ההיסטורית.

השנה, זוהי השנה ה- 75 לפינוי. בטקס המכובד השתתפו עשרות מתושבי האזור ובית הערבה וביניהם גם בעלי תפקידים מטעם המועצה.

 

דיון בנושא תחבורת ציבורית במגילות

החודש נפגשו בעלי תפקידים במועצה וביניהם מנהל מחלקת ביצוע ותשתיות, יצחק דנון עם קמ"ט תחבורה ונציג המפעיל מטעם משרד התחבורה, לדיון בנושא תחבורה ציבורית במרחב מגילות. זאת בין השאר לצורך שיפור זמני הגעת קו 22 לגזרתנו וכן שינוי במסלולו כך שימשיך בנסיעה אל תוך היישובים בית הערבה וקדם ערבה.

Image

עקבו אחרינו!

פייסבוק "המועצה האזורית מגילות ים המלח"

אתר המועצה זמין עבורכם בלחיצה כאן

תושבי המועצה / נציגי יישובים המעוניינים לשלוח עדכונים או לכתוב לניוזלטר, מוזמנים לפנות ללירון klita@dead-sea.org.il

 
לתלונות הציבור:
איריס שש כוכבי, מבקרת פנים והממונה על תלונות הציבור 02-9945000 או irisc@dead-sea.org

Image

מהנעשה במגילות
עוברים מחזון לפעולה – פועלים למען ייצוב המפלס של ים המלח, שר החקלאות ח"כ אבי דיכטר בביקור במועצה לאחר הדליקה במטעי התמרים החודש, פועלים למען הבטחון והסדר בציר התנועה במגילות, הסדרת תנאי התחבורה הציבורית באזור ועוד..

מנכ״ל המועצה
פרוטוקולים של ישיבות מליאה

ים המלח בפינה
שילוט החוצות האזורי מגוייס למשימה להצלת ים המלח!

קהילה וצמיחה
שבוע הספורט במגילות, מוקירים תודה לרכזי התרבות, הכירו את רכזת הצמיחה הדמוגרפית ומתכללת תחום הלהט"ב החדשה באגף קהילה וצמיחה!

חינוך
הרישום לבית הספר של החופש הגדול החל! עוטפים את העוטף במגילות, מפגש מנהלות הגיל הרך, הסמכה ל"גן ירוק" במגילות, טקס סיום שנת מצווה תיכון עין גדי, ועדת חינוך מועצתית ועוד עדכונים..

חקלאות ותיירות
האסון במטעי התמרים, היום שאחרי הדליקה

הנדסה
סיור לצוות תכנון מרכז המועצה, פגישת התנעה ליישוב החדש

בטחון
מפקד הבקעה מאיר בידרמן בפגישה ביישוב קדם ערבה, תוצאות מבצע אכיפת עבירות תנועה באזורנו

גזברות
הנחות בארנונה למשרתי מילואים
Image

להסרה לצמיתות מרשימת התפוצהלחץ כאן

האחריות הינה של המבקר בלבד, והמועצה אינה אחראית בכל צורה שהיא לטיב ו/או לתוכן האתר והאמור באתר הינו בגדר המלצה בלבד

עיצוב: Ronnie Baruch | תכנות: tq.soft