פניה למוקד מוקד נגישות

ניוז לטר המועצה ינואר 2020

 

מידעון המועצה לסיכום ינואר 2020

ביקור סיעת "כחול לבן" במגילות

החודש ביקרו חברי סיעת "כחול לבן" במגילות. בסיור השתתפו בני גנץ, בוגי יעלון, יועז הנדל, אורנה ברביבאי ואלון שוסטר.  במהלך הסיור הוצגה למשלחת העשייה וההתפתחות בצפון ים המלח: ראשי "כחול לבן" התארחו בבניין המועצה וקיבלו סקירה מקיפה מראש המועצה על ההתפתחות ועל האתגרים, בהמשך ביקרו ביישוב ורד יריחו שם קיימו תצפית על האזור ושמעו על הצמיחה הדמוגרפית וגם על האתגרים עמם מתמודדת ההתיישבות. מן היישוב ורד יריחו יצאו בני גנץ ובוגי יעלון בהצהרה לתקשורת בדבר חשיבות החלת הריבונות על האזור. לצפיה בדברים לחץ כאן   עוד דובר במהלך הביקור על מורשת ההתיישבות המפוארת בצפון ים המלח, במאה השנים האחרונות, בביקור בקבר האחים בנקודת ההתיישבות של קיבוץ "בית הערבה" ההיסטורי (1939-1948). נציגי המועצה הציגו למשלחת אתגרים שונים עמם הם מתמודדים כגון נושא הסדרת מעמד הקרקעות באזור, הצורך במקורות מים נוספים לחקלאות, פיתוח אזורי תיירות ותעסוקה ועוד.

נציגי המועצה הציגו למשתתפים במהלך הביקור את הצמיחה הדמוגרפית ואת פיתוח התיירות המתוכנן באזור והפיכתו לאזור בינלאומי של שיתופי פעולה, תיירות ומסחר: הקמת מיזמי סחר משותפים, הסדרת פיתוח טיילת ומבנה קהילתי מרכזי בין צומת הלידו לחופי הרחצה, פיתוח והסדרת אתר מורשת בקבר האחים בשטח בית הערבה ההיסטורית, פיתוח והסדרת מתחם 'משולש ורד יריחו' – הכניסה לצפון ם המלח, הקמת אתרי לינה נוספים, בדרגות שונות, ובראשם הקמת בית מלון באזור צומת הלידו.

ראש המועצה האזורית מגילות אריה כהן אמר לסיכום הביקור: "המועצה האזורית מגילות מהווה אזור בינלאומי המאפשר ומקיים מפגש אנושי מגוון מכל רחבי הארץ והעולם. אנו מברכים את חברי "כחול לבן" על הביקור שלהם במגילות ובטוחים שלאחר הבחירות נושא פיתוח חבל הארץ הייחודי בצפון ים המלח, יעלה כראוי לו, לסדר היום הלאומי ומאות המשפחות החיות באזור ואלה המעוניינות להיקלט ביישובים, יוכלו להנות מתנופת הפיתוח הממשיכה את דרכם של ראשוני המתיישבים בצפון ים המלח במאה הקודמת. אזור צפון ים המלח - המועצה אזורית מגילות, מהווה לא רק גבול בטחוני אסטרטגי חשוב מאין כמותו אלא גם הזדמנות פז למדינת ישראל לחדש ערכי התיישבות וחקלאות המתקיימים כאן לאורך השנים הלכה למעשה, ולמצות את פוטנציאל התיירות של מאות אלפי מבקרים מכל רחבי העולם הפוקדים את האזור מידי שנה".

יו"ר הסיעה, חה"כ רא"ל (במיל') בני גנץ אמר במהלך הביקור: "אנחנו שמחים להיות כאן. זוהי ארץ ישראל הטובה.  בקעת הירדן וצפון ים המלח זהו  חלק משטח מדינת ישראל, בעל חשיבות אסטרטגית שלא תתואר.  אתם חיים פה. עלינו לאפשר לכם לעשות זאת בצורה טובה ותוך התפתחות מתמדת. אנו ניקח על עצמנו לאפשר כאן את הפיתוח. כדי לקיים את חשיבות המרחב חייבת להיות כאן התיישבות."

במפגש עם נציגי הנהלות היישובים בסיכום הביקור הציגו הנציגים לחברי הסיעה את האתגרים היישוביים וחברי הסיעה לקחו על עצמם נושאים שונים להמשך בירור וטיפול.

 

הביקור וההצהרה בנוגע להחלת הריבונות על האזור במהלכו, זכו להד תקשורתי רחב. ראש המועצה התראיין למחרת הביקור ב"יומן הבוקר" בגלי צה"ל, להאזנה לראיון לחץ כאן.

הקפאת הכספים
בשל כינון ממשלת מעבר במדינת ישראל זה זמן ארוך תקציב המדינה טרם אושר וכרגע המועצה פועלת בכל הנוגע בהתבסס על תקציב המדינה במתכונת  תקצוב של 1 חלקי 12. ההנחיות של החשב הכללי למועצה כעת הן להימנע מהתקשרויות חדשות, גם התחייבויות עבר טרם מוצו וכספים רבים טרם הועברו למועצה.

במסגרת מאמץ של המועצה כחלק ממרכז המועצות האזוריות והשלטון המקומי עברו לאחרונה מקדמות בתחום ההסעות שעוכבה זה זמן רב וכן חלקנו היחסי במענק האיזון הממשלתי, אך תקציבים רבים עדיין לא התקבלו וישנו ספק רב בנוגע לקבלתם.

ראש מועצה חדש במועצה האזורית תמר
החודש נכנס לתפקידו ניר ונגר, ראש המועצה החדש במועצה האזורית השכנה לנו, תמר.

ניר ונגר, חבר קיבוץ עין גדי נפגש זמן קצר לאחר כניסתו לתפקיד עם ראש המועצה במגילות, אריה כהן. השניים הצהירו על חיזוק שיתופי הפעולה הקיימים היום בתחומי החינוך והתיירות וכן על הרחבת הפעילות המשותפת בין שתי המועצות לאורך חבל ים המלח.

נאחל הצלחה רבה למר ונגר בתפקידו.

ג'ייסון גרינבלט יועץ הנשיא טראמפ, בפגישה עם ראש מועצת מגילות
ראש המועצה אריה כהן נפגש החודש עם עו"ד ג'ייסון דב גרינבלט, יועצו של נשיא ארצות הברית דונלד ג'ון טראמפ ושליח הממשל האמריקאי למזרח התיכון, לשעבר.
הפגישה, שאמורה היתה להתקיים בחודש הבא, הוקדמה כיוון שעו"ד גרינבלט נקרא אל הנשיא, לקראת הגעתם של ראשי מדינתנו לוושינגטון להצגת "תכנית המאה" של הממשל האמריקאי.
עו"ד גרינבלט, אמנם לא מסר פרטים אודות "תכנית המאה" אבל שוחח ארוכות עם ראש המועצה ושמע ממנו סקירה של תכניות הצמיחה והפיתוח של המועצה האזורית מגילות ים המלח.

ביקור שר הבטחון בבקעת הירדן
ראש המועצה אריה כהן השתתף החודש בביקור של שר הבטחון נפתלי בנט בבקעת הירדן. בדיון משותף לראשי רשויות בסיום הביקור השר נפתלי בנט אמר: "אני אתחיל מהסוף: אני לא באו"ם. אני בעד ההתיישבות בצורה מלאה, זאת המדיניות שלי. כשר הביטחון יש לי עמדה ברורה של הרחבת ההתיישבות ביו"ש בצורה המהירה, הטובה והחזקה ביותר. בנוגע לשטחי C, יש כאן מערכה ואנחנו עולים על הזירה. הגדרתי לצה"ל ולמערכת הביטחון שמטרתנו למנוע את כל הבנייה הפלסטינית הבלתי חוקית. זו בנייה פוליטית במטרה לצבור כמה שיותר מאדמותינו. מטרתנו היא לבנות ולהתחזק כמה שיותר בשטחי C. המדיניות ורוח המפקד היא מאוד ברורה".

 קרדיט: מירי צחי

מטה "ישראל צומחת" – ניר ברקת
החודש, נפגש ראש המועצה עם חה"כ ניר ברקת וצוותו במסגרת פרוייקט "ישראל צומחת" שמוביל ברקת. ברקת שביקר עם צוותו לפני חדשים ספורים במרחב מגילות, התרשם מן העשייה ומפוטנציאל הצמיחה באזור ופועל בשיתוף ראש המועצה וגורמים נוספים, להוצאתו מן הכח אל הפועל.

 

מזכיר המועצה:

סקר הנכסים המועצתי הושלם עד כה בקיבוץ אלמוג ובוורד יריחו ובימים אלה מתקיים בקיבוץ בית הערבה.

קובץ שאלות ותשובות בנוגע לסקר הנכסים המתקיים במועצה זמין עבורכם באתר המועצה או בלחיצה כאן

 

בינוי ותשתיות:

החודש נחנכו שני פארקי שעשועים חדשים במרחב המועצה – ביישוב אבנת ובקיבוץ קלי"ה.

הפארקים הוקמו בשיתוף היישובים ובתמיכת משרד החקלאות

 

אירועי הגשם האחרונים מצאו את מרחב המועצה האזורית מגילות ערוך ומוכן: פעולות כגון הקמת מעבירי מים וניקוזים בנחלי האזור החוצים את כביש 90 וניקוי ופינוי שלהם לקראת מערכות הגשם, הביאו למצב בו מגילות היא הרשות היחידה בתחומה לא נרשמו כלל אירועי סגירת כבישים או אירועים חריגים אחרים במהלך מערכות הגשם יוצאות הדופן שפקדו החודש את ארצנו.

חינוך:

מעבדה אסטרטגית לחינוך במגילות
לפני כשנה וחצי החליטה המועצה לחבור לגוף מקצועי  על מנת להוביל בחינת מכלול מערכות החינוך באזורנו, לתכנן ולפתח את מערכות החינוך שלנו לאור שינויים והתפתחויות שחלו בשנים האחרונות במספר מעגלים – הקהילה שלנו במגילות, במדינת ישראל ובראייה גלובלית.

בחצי שנה האחרונה מלווה חברת "ערי חינוך" את המועצה על מנת לפתח את מערכות החינוך במועצה, לאור הצמיחה הדמוגרפית, התפתחויות בהרכב האוכלוסייה במגילות והתמודדות של מערכות החינוך שלנו עם העידן המודרני. חברת "ערי חינוך" הביאה ניסיון עשיר ומגוון של עבודה עם רשויות רבות בארץ, כולל מועצות אזוריות.

צוות "ערי חינוך" קיים מספר מפגשים של למידה ומיפוי עם גורמים שונים במועצה וביישובים. התקיימו ארבעה מפגשי "מעבדת החדשנות החינוכית", בהנחיית צוות "ערי חינוך", בהם השתתפו בעלי תפקידים בתחום החינוך ותושבים מכלל היישובים. במפגש הרביעי של ה"מעבדה" הוצגה לבקשתנו הצעה ראשונית לשדרוג פעילותו של בית ספר יסודי מגילות, המבוססת על הידע הניסיון הנצבר בבית הספר מגילות והמענים הדרושים הן בקהילה שלנו והן לעידן המודרני, ובשילוב מרכיבים ומתוך הזהות המקומית של ורוח התושבים. בתום המפגש הזה פורסם מועד למפגש אינטנסיבי, בסגנון ה"האקטון", בו אנו מתכוונים לגבש את ההצעה לכדי מודל מוסכם, שיגובש בהמשך לפרטים על ידי צוות בתי הספר בסיוע של אנשי מקצוע נוספים.

אחרי הצגת ההצעה התקיימו מפגשי חשיפה של תהליך עבודה זה, הסברה ודיון בישובים. מתוך המפגשים הללו התחדדו סוגיות ונושאים שלא עלו במפגשי ה"מעבדה", ובנוסף לכך רוב משתתפי הדיונים ביישובים ביקשו לדחות את ה"האקטון" על מנת לקיים דיון נוסף ביישובים וללבן את עמדתם לקראת המפגש המרכזי.

אנו שמחים על ההתעוררות שהתגלתה ביישובים סביב הנושא, המעורבות והאכפתיות של תושבים רבים, שחלקם נמצאים איתנו בקשר יומיומי בנושא. אנו מעודדים את כל מי שרוצה לקחת חלק בתמונת העתיד של החינוך במגילות לגלות מעורבות ולקחת חלק פעיל.

אנו קשובים לקולות שעלו מתוך הדיונים ביישובים, וכתוצאה מכך, התקיים בחמישי האחרון בבי"ס מגילות, מפגש פתוח בהשתתפות כל החתומים מטה וצוות ארגון "ערי החינוך". במפגש הוסבר הרציונל של תהליך העבודה ותוארה התקדמותו בהמשך, תוך הקשבה לקולות שהביאו איתם נציגי היישובים ופתיחות להמשך תהליך פנימי בכל קהילה.

התקדמות התהליך וכן המפגשים יובאו לידיעת הציבור באמצעי הפרסום המועצתיים: אתר המועצה, הדף השבועי ועלון זה. אנא עקבו אחר ההודעות.                                           

כפר הסטודנטים קדמה, אלמוג (כתב: אסף אליאס)
מספר חודשים עברו מאז קבוצה חדשה של סטודנטים הצטרפה לכפר הסטודנטים בקיבוץ אלמוג. ההתחדשות מורגשת בפעילות עם גוונים שונים ומיוחדים בהתאם לאנשים החדשים שהצטרפו אלינו. אנחנו מקווים ומאחלים שהקליטה שלהם תהיה מהירה ומוצלחת, ושנצליח להיות משמעותיים השנה במרחב של מועצת מגילות.

כהתחלה רשמית לפעילות התקיים הפנינג פתיחת שנה המסורתי במתחם כפר הסטודנטים. במסגרת ההפנינג הופעלו תחנות שונות שכללו משחקים, דוכני אוכל ומדורה. היה נראה שהילדים נהנים ושמחים מהפעילות. היה כיף גם לפגוש את ההורים, להתחיל לרקום קשרים ולהכיר את האנשים שאנחנו גרים איתם.

פעילות חדשה שהחלה היא קונספט חדש של מרקיה וסרט עבור ילדי הסביבה. הפעילות מתרחשת במועדון 'הקאמל' ליד כפר הסטודנטים. אין כמו מרק חם בערב חורפי, וזה נעים וכיף לארח את הילדים ולצפות בסרט ביחד. מי שעוד לא יצא לו להגיע – מוזמנים כל יום חמישי בשעה 17:00.

גם הפעילות של פאב 'הקאמל' מתחדשת, אך באופן קצת שונה. התכנון הוא לארח אירועי תרבות שונים, בעיקר מוזיקה אך לא רק. הפאב יהיה פתוח סביב האירועים האלה, לכן חשוב להתעדכן בלוח האירועים שכפר הסטודנטים מפרסם. הקאמל נחנך השנה בהופעה מחשמלת של די-ג'יי Hemulin האחד והיחיד. המוזיקה היתה משובחת, האנשים יפים ושמחים ורחבת הריקודים מלאה:). נהנו מאוד לחגוג על השעות הקטנות של הלילה. תודה לכל מי שבא, והלוואי שתהיה אנרגיה כזאת באירועים נוספים בפאב. הפאב ישאר פתוח עד אחרון האורחים. הפרטים יפורסמו בדף השבועי המועצתי ובעמוד הפייסבוק "כפר הסטודנטים קדמה אלמוג"

מרכזי ההעשרה נפתחו ביישובים שונים ברחבי המועצה. במרכז העשרה באלמוג נעשו פעילויות חברה שונות במטרה לגבש קבוצה, חלק מהן היו: פונדו חם, סרט וגם דימיון מודרך. במרכז בקדם ערבה נעשו פעילויות שטח שונות. במרכז בורד יריחו מתקיים פיילוט חדש של מרכז מוזיקלי מיוחד. אופיר שלומד שנים מוזיקה מסורתית של המזרח מלמד לנגן ולפייט בסגנון קדום. הילדים ביישובים מוזמנים לקחת חלק בפעילויות שמתקיימות. מחכים לכם...

כיף לנו מאוד להיות חלק מהאזור המיוחד והיפה הזה, ולחיות את תקופת הלימודים שלנו באופן קצת שונה. אנחנו מקווים מאוד לשנה של פעילות משמעותית שתוסיף לאזור ממה שאנחנו מביאים כסטודנטים. נשמח מאוד להכיר, לקשור קשרים ולהרגיש שייכים לכאן.

 

תרבות, תיירות ספורט ופנאי:

פסטיבל  יוצא לאור, חנוכה 2019
במסגרת פסטיבל יוצא לאור בחרנו אירועים ומופעים שיגיעו לכל שכבות הגיל במועצה, טעימה תרבותית בכמה רבדים של מוסיקה, תיאטרון , ספרות ומחול, בכל שנה מחדש בחירת התוכן מסך כל האפשרויות הבלתי נגמרות הן החלק המאתגר שמעלה שאלות האם נקלע לטעם הקהל הפוטנציאלי שלנו?

אז במה פתחנו?

מפגש עם הסופרת, היוצרת והעורכת הספרותית מיכל בכר, מחברת סדרת רבי המכר לנוער "כמעט מפורסמת" וספר הנוער "און-ליין" שדברה על התבגרות בעולם של רשתות חברתיות, תוכניות ריאליטי והאדרה של זוהר חיצוני, ועל האופן שבו נוכל לפתח את החוסן הפנימי ולאהוב את עצמנו כמו שאנחנו - בלי קשר לכמות הלייקים. מיכל סיפרה כיצד נולד הרעיון לספרה מתוך העולם האישי שלה כנערה מתבגרת, כיצד הפכה הסדרה לסרט קולנוע, כל זאת בליווי תמונות בלעדיות וסיפורים מאחורי הקלעים.

המפגש התקיים בכפר הסטודנטים בקיבוץ אלמוג, אליו הגיעו בני נוער מאלמוג ומסביב, חלקם הגיעו עם ההורים שהיו גם הם מרותקים לסיפור של מיכל על לידת הספר והפיכתו לסרט, נשאלו שאלות מעניינות שהפכו את השיח למרתק ביותר.

כתת אמן עם ג'ורדי
אחרי יותר מ-300 מיליון צפיות ללהיטים שהפיק ועיבד, הגיע ג'ורדי לספר על דרכו האומנותית ועל סיפורי ההצלחה מאחורי הלהיטים שלו. במפגש ג'ורדי סיפר איך הפיק את מיטב הלהיטים במדינה והשמיע גרסאות שירים מיוחדות של שירים שהופקו ואף אחד עוד לא שמע בגרסתם המקורית, מסתבר שלכל צליל יש סיפור שמתחיל לפעמים בחו"ל מכלי ששמע במקרה עד העיבוד הסופי שלו לאחד מלהיטיו המושמעים בארץ.

מדובר במפגש אמן עם אחד המפיקים הכי מעוררי השראה מאז היותו נער שחלם בחדרו עטור קרטוני הביצים על מנת לייצר סאונד טוב ועד להצלחתו כיום.

המפגש התקיים במועדון ורד יריחו, אליו הגיעו בני נוער מהיישוב ומחוצה לו, כולל בנות המכינה מעין גדי, הקהל היה מרותק והשאלות שנשאלו עוררו שיח מעניין ביותר.

להקת המקומיים
להקת המקומיים אפרת וקלין גורן מקיבוץ עין גדי הופיעו בבר במצוקי דרגות שהיה גדוש ועמוס בקהל תושבי המועצה ואף ממ.א. תמר הסמוכה לנו, אורחים ותיירים שהתארחו בכפר המטיילים.

במופע ניגנו חומרים מקוריים, לקראת אלבום בכורה "העולם המקומי"- שירים שבין רוח וחומר. ומעט קאברים ללהיטים מכל הזמנים.

חלום במדבר
בישוב קדם ערבה התארחה הצגת הילדים "חלום במדבר" של השחקן דוד אופיר, תושב המקום. ילדי קדם ערבה החמודים קידמו את פני הצופים במכירת צמידים ופופקורן מעשה ידיהם.

הילדים שמעו את סיפורו של חולם החלומות, ויצאו למסע ביחד עם דוד למציאת חלומותיהם.

אדרבא – מיומנה לילדים
המופע  של אדרבא מיומנה התקיים באולם הספורט בקליה, שהיה גדוש ומלא בהמולת הורים וילדים שמחים ומשתאים למראות המופע הססגוני, המצחיק, הקצבי ומלא שמחה.

היה תענוג לארח את להקת מיומנה הנהדרים לחוויה יוצאת דופן, הילדים רקדו, צחקו ושרו ביחד עמם.

בן בן ברוך
קינחנו את הפסטיבל עם מופע של הסטנדאפיסט המוכשר והשנון בן בן ברוך, שסיפר על ילדותו שלו לעומת גידול ילדיו היום, על רגעים של הגיגים שעולים לו בשעות הפנאי ועוד, הקהל צחק ונהנה מערב בידור קליל שהשאיר טעם של עוד עד לפעם הבאה.

המופע התקיים בלנגוצקי בר בקיבוץ קליה, אליו הגיעו רבים מהאזור ומחוצה לו.

נתראה בפסטיבל הבא!

ערב הוקרה למתנדבים:
החודש יצאנו לערב הוקרה עבור מתנדבי צוות התרבות המועצתי ומתנדבי ופנאי פלוס.

לקחת פסק זמן בעשייה השוטפת של היומיום כדי להודות לכל האנשים שנרתמים לאורך השנה שמגיעים לישיבות לחשוב, לארגן ולעשות כדי שלכולנו כאן יהיה יותר טוב, יותר כיף וביחד.

נהנו מארוחה עשירה ומפנקת במסעדת פיאנו בר בה חולקו תעודות הערכה ושי צנוע- תיק צידנית לכל אחד מהמתנדבים.

שמענו כמה מילים על העשייה השנתית, נפרדנו מחברים שעוזבים וקיבלנו לשורות העשייה חברים חדשים.

לאחר מכן המשכנו למופע מחווה של להקת פריצת דיסק לקווין. הופעה נוסטלגית מקפיצה ומשעשעת.

בתקווה להמשך עשייה פוריה מבורכת ומשותפת לכמה שיותר.

ונסיים במילים שעל תעודת ההערכה:

כשהולכים לבד – מגיעים מהר, כשהולכים יחד מגיעים רחוק.

טורניר כדורסל:
זה קרה ביום שישי האחרון, ילדי מגילות נשארו אחרי בית הספר ואירחו ילדים מכפר אדומים,

למשחק היכרות בכדורסל אצלנו באולם הספורט המחודש.

הילדים התרגשו, התכוננו, שיחקו ונהנו בצורה הוגנת, מקצועית וראויה לציון.

יורם אזרד שרובינו מכירים כמדריך כדורגל , נמצא איתנו באזור כבר כמעט  עשור.  היה נרגש לראות בפעם הראשונה מזה זמן רב את ילדי מגילות משחקים גם כדורסל ולא רק כדורגל!

קבוצת הכדורסל של ילדי מגילות נפתחה השנה בתקווה למנף  את תחום הכדורסל  במגילות ועדיין ניתן לצרף ילדים לקבוצה, המעוניינים מוזמנים לפנות ליורם או תהילה.

פיקוח, תברואה, וטרינריה, הסעות תלמידים ואיכות סביבה:

פיקוח וטרינרי:
במסגרת מאמצי המועצה לאכיפת נושא כלבים משוטטים, נלכדו במהלך ינואר שני כלבים משוטטים ביישובי מגילות. אנא הקפידו על הוראות החוק ומנעו מכלביכם לשוטט ללא פיקוח ורצועה ביישוב.

וטרינריה:
החודש נמשך מבצע סירוס ועיקור החתולים ביישובים. בשיתוף עם היישובים סורסו עוקרו וחוסנו חתולים בכל המרחב.

דיגום מי שתיה:
החודש בוצע על פי הנוהל, דיגום של מי השתיה ביישובי מגילות. הדיגום תבצע כהלכה ותוצאותיו תקינות.

מחזור:
החודש התקבלו במועצה מתקני מחזור זכוכית נוספים ופוזרו ביישובים. בקרוב באתר המועצה: פריסת מתקני המחזור בכל יישוב.

מבצע נקיון אזורי:
החודש בוצע על ידי המועצה ניקיון אזורי בחניון נחל אוג ובבית העלמין קלי"ה

 

תושבי המועצה \\ נציגי יישובים המעוניינים לשלוח עדכונים או לכתוב לניוז לטר, מוזמנים לפנות ללירון
klita@dead-sea.org.il

לתלונות הציבור:
איריס שש כוכבי, מבקרת פנים והממונה על תלונות הציבור  02-9945000 או irisc@dead-sea.org

אנחנו מזמינים אתכם להתעדכן באופן שוטף בפייסבוק המועצה "מועצה אזורית מגילות ים המלח"

ולהירשם לקבלת ניוז לטר המועצה באופן קבוע אליכם למייל, באתר המועצה בכפתור "ניוזלטר חודשי"

www.dead-sea.org.il | 02-9945000 | 

להסרה לצמיתות מרשימת התפוצה לחץ כאן

האחריות הינה של המבקר בלבד, והמועצה אינה אחראית בכל צורה שהיא לטיב ו/או לתוכן האתר והאמור באתר הינו בגדר המלצה בלבד

עיצוב: Ronnie Baruch | תכנות: tq.soft