פניה למוקד מוקד נגישות

ניוז לטר המועצה דצמבר 2019

 

מידעון המועצה לסיכום דצמבר 2019

ועדת היגוי בשיתוף משרד רוה"מ למעקב אחר החלטת הממשלה בעניין סיוע לתושבי ים המלח:
החודש התקיימה במשרד רוה"מ פגישה של צוות ההיגוי שנועד לבחון את ההתקדמות בנושאים השונים במסגרת החלטת הממשלה לים המלח לסיוע לתושבים ולרשויות בהתמודדות עם נזקי הבולענים (2018).

במסגרת הפגישה הוצגה ההתקדמות בתחומים השונים שנקבעו במסגרת החלטת הממשלה, בינהם: פעילות המכון הגאולוגי באזור, פעילות פינוי המוקשים באזור, פעולות רשות המים ואישור תקציב ייעודי למשרד להגנת הסביבה לטיפול באזור, התקדמות פיתוח אתר הטבילה בשיתוף המנהל האזרחי, שיקום נופי ופרויקט סולארי במרחב המועצה האזורית מגילות ופעילות החברה להגנות ים המלח (חל"י) במרחב, קידום תכנית לתחזוקת כביש 90 במסגרת אישור תכנית רב שנתית לטיפול בכביש 90 ועוד.

המועצה אצלכם בבית!   מטה עם מטה בקיבוץ קלי"ה:
צוות המועצה ממשיך ונפגש גם החודש עם הנהלות היישובים ועם בעלי התפקידים. החודש התארח מטה המועצה בקיבוץ קלי"ה. היישוב סקר מגוון נושאים ובראשם נושאים מוניציפליים, קליטה, מבנה ארגוני, כלכלה וכן את ההישגים שהושגו השנה. צוות המועצה מפיק מן המפגשים הללו דיוק במיפוי צרכי היישובים והתושבים וחיזוק הקשר ושיתופי הפעולה.

ביקור הועדה הגאוגרפית במגילות:
החודש ביקרו במועצה נציגי הועדה הגאוגרפית ליהודה ושומרון, הועדה אמונה על בחינת סוגיות הנוגעות לגבולות רשויות והכנסותיהן. הוועדה הגאוגרפית פועלת על מנת ליזום ולקדם שינוי גבולות, חלוקת הכנסות, שינוי מעמד מוניציפאלי ואיחודי רשויות מקומיות בראייה כוללת ובאופן מתמיד.

נציגי הועדה סיירו במרחב מגילות בליווי מזכיר המועצה דוד בלאו.

 

ביקור משרד השיכון במגילות:
החודש התקיים במועצה ביקור של נציגי המחלקה לענייני הכפר במשרד השיכון, בראשות מנהלת המינהל לענייני הכפר וסמנכ"לית משרד השיכון הגב' אסנת קמחי.

אנשי המשרד בהובלת ראש המועצה ובליווי נציגי המחלקות, ביקרו באבנת, בקלי"ה ובמצפה שלם וגם נהנו משייט על ים המלח בהובלת ג'קי ואורית בן זקן מחברת "נופי מלח".

במסגרת הביקור וכתוצאה ממנו, נפתרה בעיה, שנוצרה בפיתוח שכונת הבנים בקיבוץ מצפה שלם בעקבות תוצאות מכרז שהיו גבוהות משמעותית מהאומדן.

כמו כן ניתנה הוראה מנציגי המשרד הבינוי והשיכון להגביר את מספר יחידות הדיור בתכנון התב"ע החדשה של היישוב אבנת.

נציגי משרד השיכון האיצו במועצה וביישובים לתגבר את מאמצי הקליטה וצמיחת היישובים.

 

ביקור סגן רמ"א בנושא אתר הטבילה:
החודש ארח ראש המועצה אריה כהן את סגן ראש המנהל האזרחי אל"מ שי כרמונה וצוותו.

הביקור נועד בין השאר, לקדם את פרויקט פיתוח אתר הטבילה ("קאסר אל יהוד") כאתר ביקור ומתן שירותי תיירות למאות אלפי התיירים הפוקדים אותו בכל שנה, ולמיצוי מאות האלפים הנוספים הפוטנציאליים לביקור. בביקור לקחו חלק אנשי המנהל האזרחי, נציגי המועצה האזורית בקעת הירדן, אנשי רט"ג ובעלי תפקידים במועצה. למשתתפים הוצגה התוכנית הכלכלית-תיירותית של המועצה. עוד נושאים שעלו: חופי הרחצה באזור ונסיגת ים המלח וכן היערכות ומתן מענה למשמעויות השונות לשכנות עם העיר יריחו.

לסיכום הנושאים שעלו ובהנחיית סגן רמ"א הוחלט כי צוותי התכנון של מגילות ואלה של המנהל האזרחי והרט"ג יקיימו מפגש המשך על מנת להמשיך ולקדם את תכנון האתר וכן לקדם תכנון פרויקטים אחרים בתחום התיירות והמלונאות במרחב מגילות.

 

הטבות מס ליישובי מגילות:
על פי סעיף 11 לפקודת מס הכנסה, ניתנה בשנת 2017 'הוראת שעה' למתן הטבות מס ליישובי מגילות, כיישובי קו גבול. בסוף שנת 2018 בחלק מיישובי המועצה היו אמורות להתבטל אותן הטבות (שכן הן ניתנו בתוקף הוראות שעה ולא חוק, לפרק זמן קצוב).

בפעולה משותפת של מרכז השלטון המקומי בשיתוף מרכז המועצות האזוריות והמועצה, הוארך תוקפה של ההטבה לכלל היישובים – בחלקם הוארכה הטבת המס עד 30.6.19 ובחלקם עד 31.12.19.

כעת ובשל קיומה של משלת מעבר מזה קרוב לשנה ישנה התכנות להתארכות תוקפה של הוראת השעה הנ"ל. המועצה האזורית מגילות בשיתוף מרכז המועצות האזוריות ומרכז השלטון המקומי פועלים אל מול ועדת הכספים של הכנסת להארכת תוקפן של הטבות המס לשנה נוספת.

חשוב לציין כי המועצה פועלת על מנת להכניס את הטבת המס ליישובי מגילות באופן קבוע בחוק.

לצפיה במסמך באתר המועצה, המפרט הטבות מס ביישובים לשנת 2019 לחץ כאן  

יש לציין כי הטבות המס מחושבות על פי פרמטרים שונים, בינהם: המרחק מן הגבול והמדד החברתי – כלכלי יישובי.

 

הדלקת נרות מסורתית עם חטיבת הבקעה בבית הכנסת ביריחו:
גם השנה כבכל שנה התקיימה הדלקת הנרות המסורתית של חטיבת הבקעה בשיתוף נציגי המועצות האזוריות בקעת הירדן ומגילות. השנה במסגרת האירוע התקיים גם סיור מודרך בארמונות החשמונאים. מח"ט הבקעה שהזמין את ראשי המועצות וארח את  הביקור, ברך על שיתוף הפעולה בין החטיבה לרשויות באזור.

 

שיתוף הפעולה מגילות – משטרת ישראל:  פרידה מקובי בכר השוטר הקהילתי.
החודש נפרדנו מקובי בכר ששימש כשוטר קהילתי במגילות מאז ספטמבר 2011

ילדי בית הספר מגילות אותם ליווה קובי שנים ארוכות בתפקידו, נפרדו ממנו בקריאות מרגשות, לצפיה לחץ כאן .

ראש המועצה וקהילת מגילות נפרדו מקובי בתודה ובהערכה במהלך אירוע חנוכה המועצתי במסגרת פסטיבל "יוצא לאור".

את דברי הפרידה של קובי בכר מקהילת מגילות תמצאו בהמשך העלון ב"פינת השיטור הקהילתי".

עוד במסגרת שיתוף הפעולה הפורה בין המועצה האזורית מגילות למשטרת מעלה אדומים, התקיימה החודש הדלקת נרות חנוכה חגיגית בתחנת מעלה אדומים בנוכחות ראש המועצה אריה כהן.  מפקד תחנת מעלה אדומים סנ"צ יגאל לוגסי ארח את ראש המועצה שמצדו ברך על שיתוף הפעולה עם תחנת המשטרה באזורנו.

 

מזכיר המועצה:

סקר הנכסים המועצתי התבצע עד כה בקיבוץ אלמוג ובימים אלה מתקיים ביישוב ורד יריחו.

קובץ שאלות ותשובות בנוגע לסקר הנכסים המתקיים במועצה זמין עבורכם באתר המועצה או בלחיצה כאן

מים וחקלאות

השבוע הגיע לסיומו תיקון מעביר המים בשטחי החקלאות של קיבוץ אלמוג.

הדרך העוברת מעל מעביר המים הנ"ל, משמשת את חקלאות אלמוג, רוכבי אופניים ומטיילים במסלולי דרך הסוכר וחווארי אלמוג. מעביר המים והציר העובר מעליו קרס בעקבות שטפונות שאירעו בשנים האחרונות.

 

לצפייה בזרימת הבכורה (!) של מעביר המים לחץ כאן

בינוי ותשתיות:

החודש הותקנו וחודשו בחופי הרחצה הצפוניים שלטי הוראות בטיחות לרוצים בים המלח, פרוייקט השילוט פרי שיתוף פעולה של המועצה עם משרד הפנים.

 

חינוך:

חורף.... וגשם מטפטף על העורף...

 

תושבים יקרים שלומות,

חודש דצמבר הסתיים , וזהו זמן לסיכומי מחצית השנה.

אז מה היה לנו?

במפגשי המעבדה האסטרטגית (עד כה 4 במספר), אנו ממשיכם לדון על המשמעות של בית הספר "מגילות" כבית המכיל את כלל תלמידי החבל  ובודקים אפשרויות למתן מענה רחב ככל שניתן, יחד עם הצורך "בעליית מדרגה " ומעבר לפדגוגיה חדשנית של המאה ה21.

בתאריך 30-31 בינואר 2020  נקיים את אירוע ה"מגילתון" (על משקל "הקאתון") ובו ניפגש, נחשוב, נהגה, נעלה רעיונות יצירתיים אל תוך הלילה וננסה להגיע למתווה למידה לשנת תשפ"א בבית הספר מגילות.

נתוני הצמיחה הדמוגרפית, באים לידי ביטוי יותר מכל בבית הספר, ויחד עם מחלקת ההנדסה אנו מקדמים בשיתוף משה"ח, חשיבה לגבי הצורך בהרחבת מבנה בית הספר ותוספת כיתות.

לעתיד הקרוב לבוא ולעתיד הרחוק יותר.

 

יום המורה 2019:
ביום שישי  וביום ראשון 22.12 20.12 – עצרנו להגיד פשוט תודה !!!  לצוותים החינוכיים – שעושים ימים כלילות בעשייה חינוכית משמעותית בבתי הספר   תודה לוועדי ההורים הבית ספריים בבית ספר מגילות ובעין גדי על הוקרת התודה המשמעותית.

החודש גם התמודדנו עם השלכות השיטפון הראשון לשנה זו, ובעזרת הצוותים החינוכיים בבית הספר ,צוות המועצה, והרבש"צים ביישובים - תוך הקפדה על כללי  בטיחות מחמירים, צלחנו זאת בהצלחה וכלל התלמידים הגיעו בשלום לביתם.

החודש נערכה פגישה ראשונה עם הורי התלמידים מסיימי כיתות ו' במגילות, יחד עם בן הראלי מנהל בית הספר בעין גדי ועימי, על מנת לשוחח על המעבר לחטיבת הביניים והאתגרים המלווים למעבר זה . מפגש זה, הינו חלק מתוכנית מפגשים עם הורי התלמידים העוברים בשנת תשפ"א לחטיבה. (תאריכים למפגשים נוספים ישלחו בהקדם)

וכמה מילים ברוח חג החנוכה שנחוג בשבוע שעבר:

"כשהאור קיים, החושך פחות מאיים

כשהאור מאיר, החשכה מפסיקה להתקיים

 

לכן צריך שכל איש ידע שדולק בו נר

ואף שאורו זעיר, למרחקים הוא זוהר

 

לכן לא צריך לאבד התקווה, ולהמשיך להאמין

שהאור, גם אם הוא קטן, יהפוך לאור איתנים

 

לכן חשוב שכל אחד ישמור על אורו היטב

אותו אור יקרות הזורח מתוך הלב

 

כי כשהאור מאיר, החושך פחות מאיים

וכשהנר דולק, אורו גם מחמם......."

 

שושי אורון

מנהלת מח' החינוך

רווחה ושרותים חברתיים:

חדשות מ 50+

מועדון בוקר- החודש סיימנו את סדנת צבעי המים עם רונית הלל חברת הקבוצה האהובה. תודה לרונית על סדנה מעשירה. בקרוב- תערוכת ציורים תוצרי הסדנה!

יום מיוחד היה בשבוע האחרון של החודש, סדנה חדשה התחילה עם זוהרה והיה מפגש מהנה ומוצלח. בבוקרו של היום נתקלו עם בעיה שהפכה לחוויה והנשים נהנו מפילאטיס בחוץ לאור השמש הנעימה.

בר דעת- החודש הגיע אלוף במיל' נועם תיבון להרצאה בהתנדבות על "המצב הבטחוני במזרח התיכון 2020 מגמות והזדמנויות". ההרצאה היתה מעניינת ומחכימה. תודה רבה לנועם תיבון!

צוות פעילים מתנדבים- הצוות שלנו נפגש אחת לתקופה כדי לתכנן לחשוב ולארגן לכם את הפעילויות השונות, כחלק מהחשיבה של הצוות יצאה בקשה לארגון הסעות לפעילויות השונות.

אנחנו פותחים בפיילוט הסעות מצפון ומדרום, ההסעות יהיו תלויות במינימום נרשמים. יש לנו מתנדבת חלוצה לאחריות להרשמה מדרום- רונית הלל ונשמח למתנדב\ת גם מצפון. פנו אלינו.

 

צמיחה דמוגרפית

ההכשרה האזורית לצמיחה דמוגרפית המתקיימת במועצה בשיתוף משרד החקלאות,  קיימה עד כה ששה מפגשים מתוך שנים עשר. המפגשים מתקיימים על בסיס קבוע ביישובי המועצה השונים, היישוב המארח מציג מיפוי יישובי המסייע במתן כלים לאיתור אתגרים בתחום הקליטה. עד כה התארחנו ביישובים: קדם ערבה, ורד יריחו, קלי"ה ומצפה שלם.

בהכשרה לוקחים חלק מעל 20 משתתפים: נציגי כלל היישובים במגילות (ונציגים מתמר ומעין גדי), רכזי קליטה, מנהלי קהילות, בעלי תפקידים נוספים ועוד. ההכשרה שנפתחה בכנס ההנהלות בנושא הצמיחה הדמוגרפית בספטמבר, מקיפה את כל תחומי התוכן של התחום ומציידת את המשתתפים בכלים לעבודה מיטבית בכל תחומי הצמיחה הדמוגרפית ובממשקים השונים.

פינת השיטור הקהילתי:

"קהילת מגילות שלום רב:

בימים האחרונים עברתי לשרת בעיר מעלה אדומים בתפקיד שוטר קהילתי נופי סלע/עיר, זאת לאחר 9 שנים בהם שרתתי כשוטר קהילתי פה במגילות.

שנים אלו פתחו בפני הכרות עם תושבים נפלאים המיישבים חבל ארץ יפה זה של ארצנו, במרחב גדול מאוד מדבר וים.

בשנים אלו עסקתי במתן מענה משטרתי משלים בכל נושא פלילי, תעבורתי ואחר לתושבים, עסקים ועוברי דרך רבים.

עסקנו רבות במניעת עבירות חקלאיות, תעבורתיות ואחרות, יישמנו מיזמים ייחודיים וחברתיים לאזורנו,

חינוך מגיל קטן לזהירות בדרכים, הבנה וכיבוד החוק, השכנת שלום ושכנות טובה בין שכנים ותושבים.

נחשפתי לחקלאים ערכיים וחרוצים, לקבוצת אנשים אכפתית ותומכת, לחינוך בלתי מתפשר וחיבוק שרק קהילה שכזו יכולה להעניק.

במרכז השיטור הקהילתי מתנדבים מקהילת מגילות ומהאזור אשר עשו עושים וייעשו למען ביטחון האזור, ברצוני לומר להם תודה ויישר כוח על נתינה מכל הלב.

תודה למר אריה כהן ראש המועצה על תמיכה ופרגון,

תודה גדולה לכל עובדי המועצה החרוצים והנפלאים אשר בשת"פ טוב שכזה הצלחנו להגיע לתוצאות.

לקב"ט מגילות דרור סיני על הובלת מחלקת הביטחון בגאון, לכל חברי הרבשצי"ם ביישובים ובקיבוצים אשר היו לי זרוע מבצעית וחברים לעבודה ולחיים, תודה.

מגילות תמיד תישאר בליבי!!

אני לא נפרד, רק עובר תפקיד לא רחוק ותמיד זמין.

מחליפי בתפקיד ובאותו מיקום משרד המש"ק, יוגב פיה טלפון-050-5074146.

בתודה והערכה,

קובי בכר."

 

תרבות, תיירות ופנאי:

שיתוף פעולה אזורי

החודש התקיים מפגש ראשון למתעניינים במיזם שיתוף פעולה אזורי ישראל-ירדן. את המיזם מובילה המועצה בשיתוף עם מו"פ מדבר וים המלח ובתמיכת המשרד לשיתוף פעולה אזורי.

המיזם המשותף פועל כבר שנים בהצלחה אצל שכנינו הדרומיים לאורך כביש 90 בתחומים רבים ומגוונים כמו: חקלאות, תיירות ותרבות. לראשונה אנו מתחילים מיזם זה גם אצלנו בבית במגילות.

אנו מגבשים קבוצה של כ-18 איש מכלל הקהילה אשר ביחד עם קהילה מקבילה בירדן ייצרו שיתופי פעולה בתחומים שונים. למפגש הראשוני הגיעו כ-20 תושבי האזור והוצגו בו הפרויקטים שמבוצעים ברשויות אחרות, תהליך העבודה והכרות בסיסית ראשונית של המשתתפים.

המגוון של תושבי מגילות שהשתתפו בערב היה מרתק ובתחומי עניין רחבים. וכבר החלו לעלות רעיונות מעניינים לפרוייקטים משותפים כמו: יחידת החילוץ, חידקונית הדקל, חינוך, תיירות, תרבות וכו'.

ניתן עדיין להצטרף. לפרטים נוספים: אורית הרשטיג 050-5521777 orit@dead-sea.org.il

 

יובל דיין- מפגש אומן

בליל ירח מלא הופיעה אצלנו יובל דיין, מהזמרות היוצרות, המצליחות והמוערכות בישראל שלא בכדי זכתה לתארים הללו.

על הבמה כבשה יובל את הקהל באותנטיות שלה, בנוכחותה המרשימה, בכישרונה הרב ובקולה הבלתי נשכח.

הסיפורים מאחורי השירים היו מרתקים, משעשעים ומרגשים כאחד.

הייתה תחושה כאילו דיברה באופן אישי עם כל אחד מהקהל הרב שגדש את אמפי אבנת.

בזכות מזג האויר הנפלא והמיקום זכינו כולנו לערב מקסים ומהנה.

 

 

פיקוח, תברואה, וטרינריה, הסעות תלמידים ואיכות סביבה:

מבצע נקיון אזורי!

החודש התקיים מבצע לנקיון מרחב מגילות, 47 מתנדבים, אספו כ 500 שקיות אשפה + פסולת מוצקה נוספת. הפעולות התרכזו ב: חוף השאנטי, נחל קדם ואזור מחסום מצוקי דרגות.

המבצע יצא לפועל ביזמת המועצה ובזכות עשרות מתנדבים מטעם מכינת מלח הארץ (מצפה שלם, עין גדי) ובשיתוף הרט"ג וגורמים נוספים.

בנוסף התקיים החודש גם מבצע נקיון רחב היקף באזור צומת אלמוג.

ירון יצחק, מנהל מכינת "מלח הארץ" כותב: "לכבוד נר ראשון של חנוכה, חניכי וחניכות מכינת "מלח הארץ" יצאו לפרוייקט ניקיון החופים המסורתי המתקיים כבר שנה רביעית. הפרוייקט בשיתוף מועצה אזורית מגילות, מתמקד בחופי נחל דרגה והשאנטי המספקים כמויות זבל אינסופיות."

להנאתכם, השיר "מלח הארץ", בביצוע אנסמבל seamphony מגילות, להאזנה לחץ כאן

 

הוספת פחי אשפה במרחב מגילות:
לאחרונה התווספו מספר כלי אצירה לאשפה , ביישובים קלי"ה וקדם ערבה, לרווחת התושבים.

 

הצללת שטחי ציבור:
במענה ל"קול קורא" רשותי שפרסמה המועצה בתחילת השנה, נבנתה החודש בתקצוב המועצה ובביצוע היישוב קדם ערבה , פרגולה להצללה בגני הילדים ביישוב.
 

 

וטרנריה:
לאחרונה בשל אירוע נשיכת גמל, נלקח הגמל להסגר כחוק לצורך מעקב. הגמל נמצא בריא והושב לבעליו.

עוד במסגרת פעולות הוטרנריה במרחב מגילות: לוכד הכלבים הפעיל באופן קבוע ביישובים לכד מספר כלבים משוטטים בניגוד להוראות חוק העזר. כמו כן במסגרת פעולות לעיקור וסירוס חתולים משוטטים במרחב נמשכו הפעולות לטיפול בצמצום אוכלוסיית החתולים ביישובי מגילות.

צמצום מפגעי זבובים במרחב:
המועצה פועלת כל העת מול הגורמים השונים לצורך צמצום מפגע הזבובים במרחב מגילות. מלבד פעולות ההדברה והניטור השוטפות הכוללות הדברת שיחים, פחי אשפה, מלכודות וכו', לאחרונה ובסיוע המשרד לגנת הסביבה, הוטמע נוהל עבודה לטיפול במניעת היווצרות רימות \ זבובים ברפת אלמוג. הביצוע נמצא בפיקוח ומעקב מח' התברואה במועצה.

 

תברואה – מי שתיה:

המחלקה עוסקת כל העת בשכלול ושדרוג מערך הבקרה על איכות מי השתיה ביישובים. לאחרונה נוסף התקן דיגום נוסף לצורך הרחבת מערך הבדיקה, וכן התקבלה ואושרה תכנית דיגום חדשה למרחב מגילות לשנת 2020 אשר כוללת מלבד הדיגום השוטף, בדיקה של טריהלומתנים (תוצרי לוואי של חיטוי) שתתקיים בחודש אוגוסט.

 

 

נולדו במגילות!

מזל טוב למאיה ורון סיני מורד יריחו להולדת התאומות!

 

 

תושבי המועצה \\ נציגי יישובים המעוניינים לשלוח עדכונים או לכתוב לניוז לטר, מוזמנים לפנות ללירון
klita@dead-sea.org.il

לתלונות הציבור:
איריס שש כוכבי, מבקרת פנים והממונה על תלונות הציבור  02-9945000 או irisc@dead-sea.org

אנחנו מזמינים אתכם להתעדכן באופן שוטף בפייסבוק המועצה "מועצה אזורית מגילות ים המלח"

ולהירשם לקבלת ניוז לטר המועצה באופן קבוע אליכם למייל, באתר המועצה בכפתור "ניוזלטר חודשי"

www.dead-sea.org.il | 02-9945000 | 

להסרה לצמיתות מרשימת התפוצה לחץ כאן

האחריות הינה של המבקר בלבד, והמועצה אינה אחראית בכל צורה שהיא לטיב ו/או לתוכן האתר והאמור באתר הינו בגדר המלצה בלבד

עיצוב: Ronnie Baruch | תכנות: tq.soft