פניה למוקד מוקד נגישות

ניוז לטר המועצה ספטמבר - אוקטובר 2018

מידעון המועצה לסיכום החדשים ספטמבר - אוקטובר 2018

אנרגיה מתחדשת במגילות

האקלים המיוחד שלנו מזמן לבד מן החום העז, גם יתרונות הנובעים ממספר חודשים ארוך במיוחד של שמש חזקה. אנו שמחים להביא לידיעתכם מספר מיזמים שנועדו להרחיב ולהעמיק את השימוש באנרגיה מתחדשת ברחבי המועצה:

לאחר שהובילה אגודת המים "מי תמר", מיזם אנרגיה מתחדשת (פאנלים סולאריים) אנו שמחים לבשר על צאתם לפועל של מיזמים נוספים בתחום זה:

בחלק מיישובי המועצה הותקנו מערכות תאורת רחוב סולאריות (מצפה שלם, בית הערבה)

על מבני הציבור במועצה יותקנו לוחות סולאריים לשימוש באנרגיה מתחדשת בשטית 'מונה נטו', בין המבנים: גג מבנה המועצה וגג בית הספר היסודי "מגילות".  המערכת תותקן בליווי אנשי המועצה, בהתאם לתקנים הנדרשים ומבלי להפריע לשגרת הלימודים ולפעילויות המתקיימות בשטח ביה"ס.

כליווי למערכת שתותקן על גג בית הספר היסודי, יותקן במרחב בית הספר מסך, שיאפשר לילדים לצפות בכל עת באגירת האנרגיה במערכות, וזאת באמצעים ויזואלים המיועדים להמחשה.

אנו בוחנים הקמת סככות, מעל המגרשים הפתוחים בביה"ס היסודי, שישמשו הן להצללה והן לניצול אנרגיית השמש.

אנו רואים בברכה מעבר לייצור חשמל בדרכים חלופיות וידידותיות לסביבה הן בהיבט הסביבתי ערכי והן בהיבט הכלכלי ועל כן מקדמים בימים אלה תכנית נרחבת לניצול אנרגיית השמש במרחב.


בשמחה גדולה נחנך החודש הפרוייקט הסולארי של חברת "מי תמר" על מאגר אוג 1

בטקס ברכו ראש המועצה אריה כהן, מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר ומנכ"לית אגודת המים סול לביא בן שימול

 

דיון עם המנהל האזרחי והרט"ג:

החודש התקיים מפגש של ראש המועצה וצוותו עם עם ראשי המנהל האזרחי ורט"ג. במסגרת המפגש נדונו נושאים הנוגעים בעיקר לשטחים הפתוחים במגילות ולצורך של המועצה והיישובים באיתור שטחים חקלאיים, תיירותיים ושטחים למתקנים סולאריים.

ביקור התנועה הקיבוצית

החודש התקיים ברחבי המועצה סיור של מטה התנועה הקיבוצית בראשות מזכ"ל התנועה מר ניר מאיר.

חברי המטה נפגשו עם מנהלי הקהילות וקיבלו מראש המועצה סקירה כללית על המרחב, על הצמיחה והצמיחה הצפויה וגם על האתגרים. כן התקיים דיון על שיתופי הפעולה הקיימים ואלה האפשריים בין התנועה הקיבוצית למחלקות המועצה ולקיבוצים. חברי התנועה ביקרו בקלי"ה, בקדם ערבה, בבית הערבה ובאלמוג.

כבאות והצלה - כנס מתנדבי מחוז יו"ש

ב 17.10 השתתף ראש המועצה אריה כהן בכנס מתנדבי מחוז יו"ש של הרשות הארצית לכיבוי והצלה. טפסר ישעיהו (שיקו) בן דב, מפקד מחוז יו"ש הודה לראש המועצה על השתתפותו בכנס ועל העבודה בשיתוף פעולה מיטבי.

גזבר ומזכיר המועצה:

פרוטוקול מליאה מס' 13 (2018) זמין עבורכם עכשיו באתר המועצה או בלחיצה כאן

הדו"ח השנתי לתושב לשנת 2017 זמין עבורכם באתר המועצה או בלחיצה כאן

צמיחה דמוגרפית

במסגרת אירועי החגדיד, וכחלק מפעולות לקליטת פנים שמובילה המועצה, התקיים סיור למשפחות שנקלטו בשנים האחרונות במגילות. הסיור בו לקחו חלק כ 35 משתתפים, הודרך על ידי אביגיל המקסימה מבית הספר שדה עין גדי. במהלך הסיור ביקרו המשתתפים באזור מפעל האשלג בצומת הלידו ובאזור קיבוץ בית הערבה ההסטורי (הראשון! 1938) שמעבר לגדר המערכת. בהמשך התארחו המשפחות להדרכה של דרור סיני במטע של חמיו, דני טאייב מוותיקי ורד יריחו.  לסיום התפנקו בארוחת בוקר קלילה במסעדת הצ'אנס האחרון שבסמוך.

במסגרת תהליכי קליטת פנים במועצה וביישובים אחת המטרות המשמעותיות היא היכרות, הסיור אפשר גם היכרות בין נקלטים מיישובים שונים וגם היכרות עם האזור, עם ההיסטוריה של ההתיישבות בצפון ים המלח ועם החקלאות האזורית.

בינוי ותשתיות:

  • באולם הספורט הסמוך לבית הספר מגילות נתגלתה תקלה אשר גרמה להתרוממות ברצפת האולם. לשם שמירה על בטיחות המשתמשים, האולם סגור כרגע לשימוש והנושא נמצא בטיפול המועצה.
  • בבית הערבה הסתיימו עבודות הפיתוח, קירות תמך, מדרגות ותאורת רחוב לבתים שאוכלסו
  • בשיתוף פעולה בין המועצה לחברת 'נתיבי ישראל' (מע"צ) הורחבו החודש מפרצים בכביש הגישה לחופי הרחצה המועצתיים. זאת על מנת לאפשר כניסה סדירה ושוטפת של תחבורה ציבורית אל החופים.

חינוך:

פותחים שנה בכפר הסטודנטים! 

כפר הסטודנטים מתחיל שנה שלישית בקיבוץ אלמוג, ואנחנו מקווים ומצפים לשנה משמעותית ומלאת אנרגיות בקיבוץ ובמועצה. 

שמחים להיות פה, שמחים שזה הבית שלנו, ומזמינים את כולם לפעילויות השונות למבוגרים ולילדים:)

בהזדמנות זו כדאי לספר שנפתח גרעין חדש של ש"ש (שנת שירות)  מעמותת קדמה בורד יריחו: 7 חבר'ה מקסימים וחרוצים שמקדישים את השנה שלהם לפני הגיוס כדי לתרום ולהיות חלק באזור שלנו.

 

הפאב שלנו עומד להיפתח בקרוב, ב22.11, בהופעה של קורין אלאל!  כולם מוזמנים!

שמחנו לפגוש את כל הילדים וההורים שקפצו אלינו לביקור בדוכן בחגדיד! 

הש"ש המקסימים פתחו את השנה בורד יריחו בהפנינג מטורף! היה מדהים לראות את הפעילות ואת הכמות הגדולה של הילדים שבאו.

שתהיה לכולנו שנה טובה ומוצלחת!

 

הנוער העובד והלומד – קן צפון ים המלח (כתב: גלעד שמש)

אנחנו מסכמים חודש אוקטובר מוצלח שבו התחלנו את הפעילות הקבועה שלנו בקן האיזורי בקלי"ה בימי שלישי אחר הצהריים.

במהלך החודש חל יום הזיכרון לזכר רצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל שסביבו השתתפנו בהובלת הטקס בבית הספר היסודי, והעברנו שיעורי חברה בנושא דמוקרטיה וחוסר  הסכמה לשכבות ט'-י"א בתיכון עין גדי.

 

אנחנו שמחים לבשר שבנוסף לפעילות הקן בימי שלישי אחה"צ, החל מחודש נובמבר יתווספו גם פעילויות ביישובים שמשולבות בתוך מערכות החינוך הבלתי פורמליות בתיאום עם רכזות החינוך. הפעילות ביישובים מיועדת בשלב הראשון לחניכי שכבות ט'-י"ב ובהמשך תתפרש לשאר השכבות בהתאם להתקדמות ושיתוף הפעולה ביישוב.

בהזדמנות זו נרצה להזמין את כולכם לבוא לצפות בחג המעלות שלנו – 17.11.2018.

חג המעלות המסורתי שלנו מסמן את פתיחת שנת הפעילות בקן עם פעילות מגבשת לקבוצות שממשיכה לתוך טקס יפה וחגיגי עם המשפחות ובסופו- ההדלקה המסורתית של כתובות האש.

אז למי שהתרשם מכתובת האש שלנו בחג גדיד, נתראה בחג המעלות!

איך מצטרפים?

שומרים את המספר 050-8881549

שולחים הודעה למספר ומבקשים להצטרף לרשימת התפוצה!

 

רווחה ושירותים חברתיים:

הכשרות צח"י – צוות חוסן יישובי (כתבה: מעין סימון)

צח"י הינו צוות חירום/ חוסן יישובי.

זהו צוות התערבות, ניהול וסיוע יישובי ראשוני במצבי משבר וחירום, המורכב ממתנדבים תושבי היישוב, אשר עברו הכשרה בסיסית לתפקידם. הצוות נועד לספק מידע, סיוע פיזי, רפואי, נפשי וחברתי, בשלבי ההתמודדות עם מצב חירום ומשבר.

למה צח"י?

  • בישובים בהם נעשית היערכות מוקדמת לחירום ומוקם צח"י, ניכרת תרומה רבה לחוסנם האישי והקהילתי של התושבים ולכושר עמידתם באירועי משבר וחירום.
  • פערי הגעת עובדים – ריחוק יישובי המועצה מגורמי הסיוע השונים ובשל ההנחה כי במצבים קיצוניים (למשל, רעידת אדמה חמורה), יאלץ כל יישוב לתפקד באופן עצמאי וכמעט ללא סיוע מהשלטונות במשך עד למספר ימים, עד להתארגנות הגורמים למתן מענה, בשלבים הראשונים של המשבר, קרבת מגוריהם למקום האירוע מאפשרת לחברי צח"י לתת מענה ראשוני לתושבים ולנפגעים. הם מטפלים באירוע עד הגעתם של גורמי הסיוע, החירום וההצלה.
  • פערי משאבים - תושבי הישוב הם הראשונים לפעול, ויש להם יכולות כוחות ומשאבים למענה ראשוני בעת משבר. 
  • ריבוי ושונות משימות מהשגרה - במצב שכזה, הצוות מכיר את הסביבה, האנשים ואת פוטנציאל המשאבים. מאפשר מתן סיוע / מתן מענים מותאמים בתחומים הקריטיים של חיי הקהילה – רווחה, חינוך, בריאות, מידע, לוגיסטיקה (חשמל, מים, מזון).
  • גורמי תמיכה טבעיים - הקהילה עוזרת לעצמה והיא בעלת מחויבות ערכית לתושביה, הן באירוע נקודתי והן בשגרת משבר וחירום מתמשכת.
  • מעורבות הקהילה חיונית לשיקום מהיר ויעיל והחזרת הישוב לשגרה. אזרח אקטיבי מתמודד – שיקומו וחזרתו לשגרה מהירה יותר מאזרח פאסיבי. סיוע ותמיכה נדרשים טרם הגעת גורמי החוץ ואחרי לכתם.
  • מכפיל כוח- העברת מידע ומענים מהירה יותר מהשטח לרשות ובחזרה. חברי צוות צח”י מתווכים בין התושבים למועצה האזורית ולגורמי הסיוע, החירום וההצלה. חברי הצוות מחוברים לשטח ומשמשים חיישן שמדווח להנהגת היישוב ולמועצה, ולכן הם גורם חשוב בבנייה של תמונת מצב ובהערכת מצב.

תחומי צח"י:

 

בניית צח"י מושתת על מתן מענה זמין ומותאם לתושב, עם קרבה פיזית ובמהירות תגובה גבוהה. המטרה היא לייצר רציפות תפקודית”, והמשכיות. הצוות אינו בא להחליף את מוסדות ההנהגה המקומית הפורמאלית ובעלי התפקידים שפועלים בישוב ובמועצה בשגרה, אלא לסייע בידם לנהל אירועים שוברי שיגרה.

החודש יצאנו לדרך עם הכשרה ראשונה ורענון הצוות היישובי, ביישוב אבנת.

בחדשים הקרובים נגיע לכלל יישובי המועצה כאשר המטרה היא לבסס את הצות היישובי. בכל יישוב תתקיים הכשרה פנים יישובית מותאמת ולאחר מכן תתקיימנה הכשרות עומק רוחביות לתתי צוותים ויצירת זיקה בינם לבין ראשי המכלולים במועצה. ההנחה המובילה את ההכשרה ופיתוח הצוותים היא שצוות שיפעל באופן מיטבי בשגרה, ידע לתת מענה מיטבי בעת חרום.

 

במסגרת ההכשרה הצוות ימפה את הצרכים הייחודיים ליישוב, נשמח לעזרה ושיתוף פעולה של תושבי היישובים בתהליך.

 

 

אם את מחפשת משמעות חדשה וסיפוק בחייך,

אם את אמא בעלת ניסיון ויש לך שעה וחצי פנויה פעם בשבוע,

מוזמנת להיות חלק מנבחרת מתנדבות מנצחת,  כאן אצלנו בבית!

תכנית אם לאם במגילות

אמא חדשה לתינוק, בשנה הראשונה לחייו,  לעתים ממש זקוקה ותשמח לעזרתך ותמיכתך!

המטרה היא לתמוך, להיות אוזן קשבת, לייעץ ולתרום מהידע שלך בתקופה מרגשת אך לא פשוטה

וליהנות מיצירת קשר חדש המבוסס על כבוד ואמון הדדי.

המתנדבות יעברו קורס ייחודי ומרתק במסגרתו ניתנת הכשרה לליווי ועזרה לאמא טריה, התמודדות עם לחצים נפשיים, משפחתיים, חברתיים ופיזיים.

לפרטים והרשמה, נא לפנות ל

 

מיטל הראל כהן,

מרכזת מתנדבת מטעם אם לאם,

050-2336250

 

מעין סימון, עו"ס קהילתית,

רכזת עבודה קהילתית והתנדבות,

מחלקת רווחה ושרותים חברתיים,

מועצה אזורית מגילות

052-2373003

 

תרבות, תיירות ופנאי:

חגדיד 2018

חגדיד 2018 - בית האריזה מול אבנת- הפנינג משפחות ומופע ימים חמישי שישי

איך לתאר את היומיים המדהימים שחגגנו במגילות לרגל סיום הגדיד המוצלח?

מי שלא היה בחגדיד האחרון כאילו לא חגג מעולם את סיום קטיף התמרים כהלכה...

כמיטב המסורת מזה 5 שנים בשעת אחר הצהריים, החלו המשפחות להגיע ולהצטרף לסדנאות השונות שחיכו להם, קליעה בסנסני תמרים, הכנת תכשיטים מחבלים ועוד דוכני יצירה והפעלה של הנוער העובד שחניכיה לקחו חלק פעיל באירוע, כמו כפר הסטודנטים ובנות מכינת מלח הארץ שהקימו פינת קליעת צמות, מכשול מסלולים לילדים ועוד.

מאות גדשו את המתחם המאורגן להפליא במחצלות ישיבה, דוכני אוכל, סדנאות הפעלה וכסאות ישיבה לקראת המופעים על הבמה.

בהנחייתה של ציונה, פתחו את אירועי הבמה, סימפוני מגילות המדהימים והמוכשרים שלנו ששרו, ניגנו, ריגשו את הקהל והכינו אותו לקראת הדבר הגדול שהגיע אחרי ברכת הדיקלאים, על רקע כתובת האש המדהימה שהכינו מדריכי וחניכי הנוער העובד ולאחר דברי התודה של אורית לכל השותפים, למופע שאף אחד לא העז לשבת בו להקת "הבלקן ביט בוקס" שהרעידו את הבמה וההרים סביב, שירה ומקצבים שהקפיצו ילדים נוער בוגרים ומבוגרים בהנעה ובהנאה מרובה.

עוד שיר ועוד ריקוד ועוד.. עד שנגמר וכולם התפזרו כשקצב התופים מהדהד בגופם עוד הרבה אחרי והחיוך מרוח על פני כולם...

אז במילה אחת: היה מגדיד!!!

וביום שישי:

בשיתוף פעולה מוצלח עם איתי מאור מנהל חוף קליה יצרנו אירוע מדהים.. במסגרת גלריה 430- פרויקט שנולד להעלאת מודעות לנסיגת הים, דו קיום ונופי מדבר המשתף אומנים מהארץ ומחול אשר הגיעו לצייר על המבנים...

במקום עמדו לרשות הקהל תערוכת אמנים מיוחדת שהוקמה בכניסה לחופים, פינות ישיבה הוקמו, מחצלות נפרשו, עמדות שתייה ומאווררים היו פזורים בכל המתחם המדברי והמיוחד הזה.

את הבתים הירדניים הכשרנו, צבענו וניקינו עבור האמנים שלנו תוצרת מגילות.

10 אמנים מהאזור הציגו את אומנותם הייחודית ומעוררת ההתפעלות.

ציורים מרגשים, צילומי נוף מדהימים, פסלים עוצמתיים, ציורי קפה, מלאכות יד, עבודות עץ מיוחדות וגולת הכותרת ציור מנדלה ענק שצויר ע"י רביד פלג המוכשרת, שאותו צבעו ילדים, מבוגרים ואורחים מה שהפך למנדלה צבעונית וססגונית כמו שיר ומנגינה.

כולם כאחד היו בהתרגשות מהתערוכה הראשונה, השונה הזו שקמה לה בין מדבר לים, בין מחצלת לבית משופץ, קהל רב גדש את המקום, הסתובב בין תערוכות האמנים, צביעת קיר המנדלה ותוך כדי רקדו ופיזזו לצלילי להקת ג'זלן המעולים ששרו רפרטואר מגוון והוסיפו עוד קורטוב של הנאה לסיום חגיגות הגדיד.

היה נפלא, מצפים לשנה הבאה.

 

על הסיורים במסגרת חגדיד

בבוקר יום שישי התקיימו  2 סיורים מעולים בהם השתתפו משפחות רבות.

הסיור החקלאי בהדרכתו של חביב כץ, היה למאגר מים אוג 1, שם למדו והכירו מאת סול לביא מנכ"לית מי תמר, על מפעל המים שמספק את כל מי ההשקיה למטעי התמרים במגילות.

בנוסף, המשתתפים קיבלו הסבר על הפרויקט הסולארי החדש במאגר אוג אחד, המייצר את  תצרוכת החשמל שהמאגר זקוק לו.

משם המשיכו למפגש עם דני לביא איש המים של מטע התמרים בקיבוץ אלמוג ולמדו על גידול התמרים.

התחנה האחרונה הייתה בבית האריזה של בית הערבה, אלי הלאלי, חבר קיבוץ ומנהל התפעול, הסביר על מסע התמר מהגעתו לבית האריזה ועד יציאתו לשווקי הארץ והעולם.

הסיור היה מלמד, מהנה ומעורר התפעלות לנוכח ניצול המשאבים המקומיים שלנו להמשך התפתחות וגדילה חקלאית.

עוד התקיים ביום ו' במסגרת אירועי החגדיד סיור מורשת לנקלטים החדשים, עליו תוכלו לקרוא ב'צמיחה דמוגרפית' בעלון זה.

הפסטיבל לא יכול היה להתקיים ללא תמיכתם של משרד החקלאות, מפעל הפיס, ק"קל והדקלאים.

אהוד בנאי

האירוע תחת כיפת השמיים אל מול אורות החשיכה היה הנאה צרופה מכל שיר ושיר של אהוד, מכל סיפור קטן כגדול על התהוות השירים שלו, על היצירות שהתחבאו להם במהלך השנים, לצד השירים המוכרים והאהובים.

ביצוע מרגש עם תלמידי התיכון

בקהל היו לא רק תושבי מגילות אלא גם מהבקעה, ירושלים ומודיעין.

אין ספק שהמופע יהדהד בלבנו עוד ימים רבים אחרי

תודה לתרבות יהודית אשר תמכו במופע ול״יפתח״ על האירוח.

חוגי הילדים:

בהתרגשות גדולה בשבוע השני של חודש אוקטובר החלה שנת החוגים.

מיד בתום הלימודים הופך בית הספר למעין מתנ"ס אזורי ופעילות החוגים מתחילה.

מספר המשתתפים בחוגי הילדים עומד על כ-230 ילדים שנהנים מחוגים בשלושה ימים שונים.

השנה פתחנו 11 חוגים שונים.

את פעילות החוגים בימי שני ורביעי מלווים בני מכינת מלח הארץ שנה ב' אשר מתגוררים בקלייה.

השנה הכנסנו אוטומציה שהפכה את תהליך הרישום לנגיש, פשוט ונוח.

מסקרן לראות איך בכל שנה ישנה היענות גדולה מצד הילדים להתנסות בחוגים חדשים והקבוצות בחוגים החדשים מלאות עד אפס מקום.

חוגים לגיל הרך:

 השנה נפתח חוג אחד לגיל הרך בשיתוף בית ספר שדה עין גדי חוג טבע וסביבה המאפשר למידה משותפת של הורים וילדים תוך חוויה ויצירה.

חוגי מבוגרים:

כרגע לא נפתחים חוגי המבוגרים מפאת חוסר נרשמים.

ברצוני להקים צוות חשיבה לחוגי המבוגרים. המעוניינים להשתתף בצוות מוזמנים לפנות אליי ישירות במייל  hugim@dead-sea.org.il

 

שנת חוגים מוצלחת

תהילה הלוי טסמה

רכזת חוגים

 

פיקוח, תברואה, וטרינריה, הסעות תלמידים ואיכות סביבה:

מחזור אריזות - פחים כתומים (כתב: לב יוסי, מנהל מחלקת איכות הסביבה)

תושבים יקרים, אתם מתבקשים לדייק בסוג הפסולת שאתם משליכים לפח הכתום.

להלן פירוט של פסולת המושלכת לפחים הכתומים ואין זה מקומה:

1 - בקבוקי פיקדון מפלסטיק – ניתן לקבל עבורם את הפיקדון ברשתות השיווק ואם לא, אז מקומם במתקני המחזור המיועדים לבקבוקי פלסטיק.

2 - בקבוקי פיקדון זכוכית – ניתן לקבל עבורם את הפיקדון ברשתות השיווק ואם לא, אז מקומם במתקני מחזור הצבועים בצבע סגול.

3 - פסולת נייר – ניתן לזרוק בקרטוניות ובלבד שהם ארוזים בשקיות אשפה סגורות או קרטון סגור.

4 - פסולת יבשה כגון צעצועים, טקסטיל וכו' – באתר פסולת מוצקה.

אנא, הקפידו לזרוק לפחים הכתומים אך ורק פסולת אריזות כפי שמפורט על גבי הפח הכתום ובאתר המועצה, שיתוף הפעולה מצד התושבים הוא הכרחי ע"מ שנצליח במשימה – מגילות מועצה ממחזרת.

 

נולדו החודש במגילות:

מזל טוב לדקל וסימה מנטש מורד יריחו להולדת הבן!

מזל טוב למעין ורמי אבישר מאלמוג להולדת הבת!

מזל טוב לעדי וליטל ממצפה שלם להולדת הבת!

מזל טוב לישראל ונעמה רוזנפלד מקדם ערבה להולדת הבן!

מזל טוב לשמעיה ומורית צאל מקדם ערבה להולדת הבן!

תושבי המועצה \ נציגי יישובים המעוניינים לשלוח עדכונים או לכתוב לניוז לטר, מוזמנים לפנות ללירון
klita@dead-sea.org.il

לתלונות הציבור:
איריס שש כוכבי, מבקרת פנים והממונה על תלונות הציבור  02-9945000 או irisc@dead-sea.org

אנחנו מזמינים אתכם להתעדכן באופן שוטף בפייסבוק המועצה "מועצה אזורית מגילות ים המלח"

ולהירשם לקבלת ניוז לטר המועצה באופן קבוע אליכם למייל, באתר המועצה בכפתור "ניוזלטר חודשי"

www.dead-sea.org.il | 02-9945000 | 

האחריות הינה של המבקר בלבד, והמועצה אינה אחראית בכל צורה שהיא לטיב ו/או לתוכן האתר והאמור באתר הינו בגדר המלצה בלבד

עיצוב: Ronnie Baruch | תכנות: tq.soft