תושבים יקרים,

במסגרת שיפור השירות וחיזוק הקשר בין המועצה והתושבים, נציג בפניכם בכל חודש את הנעשה במועצה בחודש שקדם לו.
אנחנו מזמינים אתכם לפנות אלינו ולשתף אותנו בנעשה ביישובים ולפנות אל המועצה במסגרת המחלקה לתלונות הציבור וכן ביום הקבלה הקבוע של ראש המועצה: יום ראשון החל מהשעה 12:00 בתאום מראש.

לתלונות הציבור
איריס שש כוכבי, מבקרת פנים והממונה על תלונות הציבור  02-9945000 או irisc@dead-sea.org

נסיגת הים והטיפול בנזקי הבולענים

צוות המועצה בראשות ראש המועצה אריה כהן ממשיך לקדם את נושא הטיפול בנזקי נסיגת הים בדגש על ההכרה בהשפעת המצב על תושבי המועצה.

החודש התקיים דיון נוסף במשרד רוה"מ ולאחריו התקבל במועצה סיכום המסדיר את הכוונה לתמיכה הממשלתית בנושאים השונים,  ואת ההכרה בנזק ובצורך בתמיכה בתושבים.

בתוך כך, בעקבות פניית המועצה, תשודר בחודש יוני תכנית הרדיו המצליחה "יהיה בסדר" בגלי צה"ל, מים המלח בפורמט כפול (שעתיים) ותעסוק כל כולה בנושאים 'שלנו'. לקראת השידור הגיע צוות התכנית (בהובלת השדרים אביב לביא ונעמי רביע) לסיור במרחב ים המלח, נפגש עם ראש המועצה ועם תושבים ושמע על המשמעויות של נסיגת הים לתושבי האזור.

 

ביקור שר הכלכלה

בתאריך  5.4.2017: ביקר שר הכלכלה ח"כ אלי כהן במגילות..

במהלך הסיור ביקר השר במפעל  אהבה  אשר בקיבוץ מצפה שלם שם קיבל סקירה ממנהל

המפעל אלון גרטמן ממצפה שלם על תהליכי הייצור והשיווק במפעל ועל פתיחת שווקים חדשים בארצות המזרח.

לאחר מכן סייר השר בחוף מינרל. במקום פגשו את השר והמשלחת חברי קיבוץ מצפה שלם והציגו בפניו את הבעיות הכלכליות שנוצרו כתוצאה מסגירת המיזם הכלכלי שפעל בהצלחה בחוף. חברי הקבוץ ביקשו את תמיכת השר בהקמת מיזם תיירותי חדש.

  לסיכום הביקור אמר ראש המועצה האזורית מגילות אריה כהן: "המועצה האזורית מגילות נמצאת בעיצומו של תהליך אינטנסיבי של צמיחה והתפתחות הן מבחינה דמוגרפית והן מבחינת פיתוח, תיירות ותעשייה. הביקור היום העלה שוב לסדר היום נושאים חשובים אשר יוצרים קושי בהתפתחות זו כגון נסיגת הים והבולענים. אני שמח שהשר הביע נכונות מלאה לסייע בפיתוח הכלכלי של האזור על מנת למצות את פוטנציאל הפיתוח וקליטת תושבים חדשים ביישובי המועצה. אני מודה לשר ולמועצת יש"ע על הביקור היום ורואה בשר ובמשרדו שותפים למשימה שלנו".

 

כניסה חינם לחופי הרחצה לתושבי מגילות!!

לאחרונה הגיעה המועצה להסדר עם חופי הרחצה אשר במרחב המועצה, להסדרת כניסה ללא תשלום לתושבי מגילות.

בהצגת תעודה מזהה זכאים התושבים לכניסה חינם לחופי הרחצה לפי הפילוח הבא:

חוף נווה מדבר – תושבי מצפה שלם

חוף ביאנקיני – תושבי ורד יריחו ואבנת

חוף קלי"ה – תושבי בית הערבה, אלמוג וקלי"ה

 

הכשרת מצילים:
צוות המצילים של חופי הים במגילות עברו החודש הכשרה בנושאים שונים לשיפור תפקודם בחופי הרחצה שלנו.

צוות המועצה מגיע אליכם הביתה!

כחלק מתהליכי הרחבת מעורבות התושבים ושיתוף הציבור, ראש המועצה ייפגש עם תושבי כל יישוב, על מנת להציג את התכנית האסטרטגית של המועצה לשנים הבאות ואת פעילות המועצה בתחומים השונים: במסגרת התחדשות המועצה, נבנתה תכנית אסטרטגית לשנים הקרובות בכל תחומי המועצה. במפגש יהיו נוכחים נציגי מחלקות המועצה שיקחו חלק בשיחה.

מועדי המפגשים בכל יישוב נשלחו דרך מזכירויות היישובים.

השתתפותכם חשובה. להתראות!

חקלאות ומים:

החודש החלו העבודות בקידוח שנועד לספק מים לצפון ים המלח, אחרי שנים רבות בהן לא נקדחו בארות באזורנו החלה חברת מקורות בימים אלו לקדוח את הקידוח החדש '' מצפה יריחו 7''

בינוי ותשתיות:

החודש הוחלפו תחנות ההסעה ביישובים בית הערבה ואלמוג לתחנות תקניות, נוחות ומרווחות לרווחת הילדים והנוסעים.

 

מקווה ביישוב אבנת 
בניית המקווה באבנת מתקדמת, החודש הסתיים שלב היסודות וממשיכים במרץ בבניה. צפי לסיום: ינואר 2018

 הסדרת חניון יום בנחל אוג
רשות הטבע והגנים החלה החודש את הסדרת חניון היום בנחל אוג. במסגרת העבודות יוסדר גם מעגל תנועה בצומת חניון נחל אוג וכביש הגישה.

עדכוני מח' חינוך

לקראת הקיץ:

  1. קייטנת הקיץ לגילאי חטצ – ג': הקייטנה תפעל שלושה שבועות במהלך יולי בבית הספר מגילות.  את הקייטנה ינהל אורדן בוכניק מצוות בית הספר. מידע לקראת הרשמה יגיע לתיבות הדואר בשבועות הקרובים.
  2. פעילות הנוער לקיץ הקרוב נמצאת בשלבי תכנון. לגילאי ד'-ו' תהיה פעילות יום אחד בשבוע במהלך חודש יולי. כמו כן יתקיים מחנה תנועת הנוער העובד והלומד. פעילויות הנוער לגילאי ז'-יב' יתפרסמו בקרוב.
  3. פעילויות תנועת הנוער יפורסמו בימים הקרובים. שימו לב למועדי ההרשמה.

 

מפעלי הקיץ המועצתיים יפורסמו בעמוד מחלקת חינוך באתר המועצה.

כדאי לעקוב.


ביום שלישי 4.4.17 יצאו ילדי בתי הילדים (צהרונים) חט"צ - ג' מיישובי המועצה לטייל בנחל חלילים שבאזור מוצא ליד ירושלים. הטיול היה בנושא אביב ופריחה. ביקרנו במעיין במבשרת ציון, מעיין מקסים ולא מוכר, ולאחר פעילות של איסוף זבל במעין וסביבתו , שכשכנו רגליים, והאמיצים שבינינו טבלו במים הקרירים. היכרנו בדרך משחק בטבע שלל פרחים ועצים יפהפיים, חיפשנו מטמון במערות מסתוריות: שלושה אגוזים ובהם "שלושה סודות ורזים....", ולסיום קינחנו בפיקניק בעינות תלם.

היה טיול מהנה ואנו מצפים לעוד פעילויות מסוג זה במסגרת שדרוג הצהרונים ביישובים השנה ובשנה הבאה

תודה רבה ליערה בר אברהם, למורן אברשימי ולצוות המדריכים מהיישובים אשר ליוו את הטיול

 

 

 

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה:

טקסי הזיכרון התקיימו בבתי הספר. בבית הספר מגילות ביצעו את הטקס תלמיד כיתה ו'  הנפלאים. לאחר הטקס עלו התלמידים לאנדרטה לזכר קבוצת הקודחים ליד קומראן, שם נפגשו עם בני משפחת זליקוביץ ושמעו מצביקה, בנו של אברהם ז"ל, על הקודחים ועל המתקפה על המחנה בשנת 1938. צביקה היה בן 3 כשאביו נהרג, והוא שומר על קשר עם בית הספר ועם המועצה שנים רבות.

התלמידים הניחו זרים במקום ולמדו פרק חשוב בהיסטוריה של האזור שלנו. 

אנו מודים לנורית אלקוצר מחנכת כיתה ו' על התרומה הגדולה ללימוד המורשת של ההתישבות בים המלח ולאוריאל אהרונוב, מהנדס המועצה,  על תרומה מיוחדת ואישית להנצחת קבוצת הקודחים.

 

כותב צביקה זליקוביץ: בנו של אברהם זליקוביץ ז"ל שנרצח במחנה הקידוח בשנת 1938 בסמוך לישוב קליה ולמצוק הקומראן:

קצת על הליווי שלי בסיפור קודחי המים החיים:

משה עדקי ,הניצול היחידי מהתקפת הבדווים על מחנה הקידוח בקליה בשנת 1938 הגיע משנת 1967 עד שנת 1974 ,בכל שנה לחדש בצבע שחור את שמות ארבעת החללים על הסלע שהיה סמוך לקידוח והיווה כמעין "אנדרטת" זיכרון לזכרם של חבריו, עד שעייף ונפטר מן העולם.

אותו "סלע" עם שמות החללים התגלה כ-10 שנים מאוחר יותר על ידי ילדי קיבוץ קליה ששיחקו "חפש את המטמון" בסביבת הקיבוץ.

זאבי מאור שהיה מנהל הקהילה בקיבוץ ,עלה לשידור ברדיו והקריא את שמות החללים שנמצאו על הסלע וכך "התגלה" כל סיפור קודחי המים החיים בקליה ומאז התפתח קשר עם אחת ממשפחות החללים - משפחת זליקוביץ.

לפני כ-11 שנים, לאחר שחיללו אלמונים את "הסלע" , פנו אליי זאבי מאור וצביקה זליקוביץ (הבן של אברהם זליקוביץ ז"ל ) וביקשו שאסייע למשפחה להנציח את סיפור קבוצת הקודחים בקליה.

ובכן ,הסיפור ריגש אותי ונקשרתי בנימי נפשי עם החבר "הזקן" מר צביקה זליקוביץ ,מאז אני מגוייס להנצחת סיפור "קודחי המים החיים" . המסע היה ארוך ומתיש ויחד עם זאת אני שמח על התוצאה ועל ההיכרות עם אדם מיוחד ומשפחה נפלאה.

 

צביקה זליקוביץ ערך את הספר "ואין מים חיים" וכן כתב שיר על קודחי המים החיים שיוקלט ויבוצע בשבועות הקרובים על ידי ששי קשת.

בקרוב גם נקיים טקס חניכת שביל המגילות ואנדרטת קודחי המים החיים לקהילת מגילות - על כך ייצא פרסום נפרד.

וכיאה לקבוצת הקודחים ולהתיישבות שלנו כאן באזור - הנחישות והאמונה הם שהפריחו את השממה וזה המסר גם לדור הבא.

תודה לכל השותפים במועצה לאורך השנים

תודה לקק"ל - מחוז אשתאול.

תודה לאריק וקנין מרשות הטבע והגנים.

ותודה ליושב במרומים.

מכתבו של צביקה זליקוביץ לראש המועצה אריה כהן, בלחיצה כאן 

 

פורום המדריכים המועצתי: סיור ביישובי שער הנגב ושדרות

במסגרת פורום מדריכי הנוער האזורי המתקיים פעם בחודש במועצה,  יצאנו ביום שלישי 25.4.17, שבעה מדריכי נוער מכל רחבי המועצה, לסיור ביישובי שער הנגב ושדרות. לאחר תדרוך קצר, ביקרנו במספר תצפיות באזור, למדנו איך גבולות משפעים על החינוך בני הנוער והילדים גם אם הוא רווי מלחמות וגם אם לא (כמו במגילות).

שמענו את סיפורו של אזור רווי מלחמות בשנים האחרונות, איך זה משפיע על חיי היום יום, איזה התמודדות יש למדריכי הנוער והילדים בתקופה זו ואיזה פתרונות יצירתיים מצאו המדריכים בזמן זה.

פורום מדריכי הנוער הוא פרי היוזמה המשותפת של פרויקט מצילה ומחלקת החינוך בהובלת מרכז הדרכה אלומה השייך לדרור ישראל.

 

 

הנהגת הורים במגילות מעדכנת:

ביום שישי 26/5 צוות המורות והגננות של בית ספר מגילות יצאו ליום השתלמות שכלל למידת עמיתים בבית ספר "גפנים", גיבוש והערכות צוותית.

ומה קרה בנתיים בביה"ס?

33 הורים מתנדבים (!) הגיעו על מנת להעביר לילדים פעילויות חוויתיות מעולם הידע שלהם. היו הורים שאף התנדבו במספר כיתות שלא לאכזב אף ילד מבני המשפחה...

הנושאים היו מגוונים: מתיאטרון דרך מדעים, מהשילוב בין מים וטכנולוגיה דרך אימון כדורגל מקצועי, הפעלה מוזיקלית וכמובן משחקים מהנים ועוד ועוד. הורים מוכשרים לילדים נלהביםJ

להורים עזרו אנט מזכירת ביה"ס, נפתלי אב הבית, יוליה המורה לאומנות ולמפגש עם בע"ח, צוות הגן: מירי רביד וענת, והסייעות של כיתות א' וד': רחלי ונואית.

את האירוע המורכב ארגנו במשך מספר שבועות צוות ההנהגה ההורית הבית-ספרית.

בציפייה לאירועים משמחים כאלו בהם יש שיתוף פעולה מושלם בין ההורים והצוות לטובת הילדים שלנו

(כתבה: מאיה היימן, יו"ר הנהגה הורית בית ספרית)

מח' רווחה ושירותים חברתיים

מרכז טיפולי "השתקפויות" מגילות ים המלח

במהלך החודש חולק לתיבות הדואר של תושבי מגילות עלון המפרט את פעילותו של המרכז הטיפולי "השתקפויות". המרכז נותן מענה טיפולי רחב היקף עם מיטב מטפלים מוסמכים בעלי ניסיון וותק

בתחומים רבים להורים, לילדים, למתבגרים, לפרט ולמשפחה.

המרכז ממוקם במבנה הרווחה בקיבוץ קלי"ה בסמוך לבית הספר מגילות.

לקבלת שירות במרכז הטיפולי יש לשלוח טפסי פנייה:

לסימה אילוז טל' 02-5478624 מייל : revaha@dead-sea.org.il

לנעה שרקי רכזת מקצועית מייל: cherkinoa@gmail.com

טפסי פניה ניתן למצוא באתר המועצה או בלחיצה כאן

 

סדנא בתנאי נופש לסבתות צעירות

כחלק מחשיבה על קידום פעילות קהילתית העשרתית ותומכת בתחומים שונים בחיי המשפחה, יזמנו, בשיתוף עם מוא"ז בקעת הירדן, סדנא מיוחדת בתנאי נופש המיועדת לסבתות צעירות עד גיל 62. הסדנא תאפשר להתבונן ולקבל כלים מעצימים ומעשירים בחוויית הסבתאות ובתהליך המשפחתי סביב הנושאים: תקשורת, גבולות, תפקידים במשפחה, משחק ככלי ליצירת קשר עם הנכדים ועוד... והכל במסגרת אירוח מפנק של ארבעה ימים ב"בית הויס"  בהרצליה פיתוח בפנסיון מלא. הסדנא תתקיים בתאריכים 21.06.17 - 18.06.17 .

להרשמה: סימה אילוז טל' 02-5478624 מייל : revaha@dead-sea.org.il

 

קבוצה לאימהות

במהלך החודש נפתחה קבוצת שיתוף, יצירה והעצמה לאימהות יחידניות. מטרת הקבוצה ליצור מקום בטוח לתהליך של שיח והתבוננות סביב סוגיות החיים הן בתוך הבית הפרטי והן בתוך הקהילה כגון: ריבוי תפקידים, גידול ילדים, קשר עם אב הילדים, העצמה נשית ועוד...

התהליך כולל 12 מפגשים שבועיים.

את הקבוצה מנחות מטפלות מנוסות מהמרכז הטיפולי "השתקפויות" :

דניאלה קסל –כהן, מטפלת באומניות דרמה תרפיסטית ומטפלת דיאדית.

נעה שרקי, עו"ס ומתמחה בטיפול זוגי ומשפחתי, רכזת מקצועית של מרכז "השתקפויות".

 

להרשמה: סימה אילוז טל' 02-5478624 מייל : revaha@dead-sea.org.il

 

מח' בטחון:

מערך כיבוי האש מועצה אזורית מגילות ים המלח – רכש חדש

 

השבוע הצטרפו למערך החירום המועצה שלושה גרורי כיבוי אש שנרכשו בסיוע היחידה

להתיישבות משרד הביטחון ובסיוע המנהל לשירותי חירום משרד הפנים והמועצה.

גרורים אלה יוצבו  בישובים אבנת קלי"ה ובית הערבה  ומצטרפים לגרור כיבוי האש  שמוצב בישוב מצפה שלם. הגרורים נרכשו  על מנת לתת מענה מיידי לאירועי שריפות כמו שריפות מבנה  שריפות   רכב ,גזם או שרפות בשמורות הטבע  זאת לאור ריחוק יישובי המועצה מתחנת הכיבוי וכתוספת למערך הקיים באזור .

הציוד יהיה באחריות רכזי הביטחון בישובים ויופעל על ידם ,כמובן יש צורך בצוות מתנדבים בישוב שיצטרף למערך זה ושיוכשר לטובת כך ,אני מוצא לנכון לקרוא לתושבים המעוניינים לקחת חלק בהערכות היישובית למצבי חירום להתנדב ולהצטרף למערך חשוב זה ואנו נדאג להכשרות המתאימות למתנדבים  ע"י מחלקת ההדרכה בשירותי הכיבוי מחוז יו"ש למתנדבים שיצטרפו .

להתנדבות ניתן לפנות אלי או לרכזי הבטחון בישובים

 

תודה גדולה למר עמיקם סבירסקי ראש היחידה להתיישבות משרד הבטחון  על השותפות והסיוע למועצה תודה למר חזי רז מהמנהל לשירותי חירום וכמובן לראש המועצה שראה חשיבות רבה לביצוע רכש זה למערך החירום .

כולי תקווה כי אמצעים אלו ישארו במערך הכוננות ולא נזדקק להם לעולם

דרור סיני

מנהל מחלקת בטחון וחירום

 

תחנת משטרת מגילות: קובי בכר השוטר הקהילתי מעדכן:

בתאריך ה-08.05 ציינו בבית הספר את היום הלאומי לבטיחות בדרכים במיצג המחשה לתלמידי כיתות א עד ג על ידי פריסת מעברי חצייה, רמזורים, כביש ותמרורים תוך הסבר בהמחשה בנושה זהירות בדרכים. הילדים השתתפו והיה מהנה ומלמד.

תודה למנהלת רחלה אליאב ולרכזת זה"ב בית ספרית שרית קלאוזנר.


בתאריך ה-14.05 חגגנו את יום ל"ג בעומר. ידוע כי חוגגים רבים הנוסעים למירון לחגיגות רבי שמעון בר יוחאי. עוברים דרך תחום המועצה שלנו מגילות. על כן בשותפות מחלקת הבטחון במועצה והעומד בראשה קב"ט מגילות דרור סיני, והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, ובסיוע ומתנדבי מגילות, מיקמנו בצומת בית הערבה תחנת ריענון נהגים וזאת לקבל את החוגגים בשובם ולרענן את הנהגים והנוסעים בשתייה קרה,מגבונים, ברושורים והכי חשוב בחיוך ואיחול להמשך נסיעה בטוחה. היה חםםםם.בתאריך ה-18.05 קיימנו ערב גיבוש למתנדבי מגילות במשטרה. את הערב קיימנו בביתו החדש של המתנדב שמוליק ברזילי במושב ורד יריחו. בערב זה כיבדו אותנו בנוכחותם ראש מועצת מגילות מר אריה כהן, מנהל מחלקת הבטחון במועצה מר דרור סיני. קצין אג"מ תחנת מעלה אדומים. ומפקד נקודת מגילות. בערב זה חולקו תעודות הערכה למתנדבים גיורא דמול, עלפי דוד ובצלאל מנשה על התמדה ומניעת עבירות. וכן תעודת הצטיינות למתנדב מרקו בוזגלו על סיוע מתמיד וחברות ביחידה. כמו כן נפרדנו ממתנדב ותיק אילן לאני בשל מעבר מגוריו לעיר מודיעין. איחלנו לו בהצלחה והבטחנו לשמור תמיד את החברות. בערב היה הרבה אוכל וחברות. ראש המועצה ומנהל מחלקת הבטחון ציינו בדברם את החשיבות בכוח המתנדבים בגזרתנו למען החקלאות והתושבים תודה להם על שיתוף הפעולה והאמונה המתמדת לאורך זמן.

 

מחלקת צמיחה דמוגרפית:

במהלך 3 החודשים האחרונים התקיים קמפיין פרסומי בשיתוף "אתר הבית" אשר מתמחה בהתיישבות הכפרית. הקמפיין נועד לקדם את הקליטה ביישובי המועצה והניב מעל 250 פניות אשר הופנו לצוותי הקליטה ביישובים  להמשך טיפול. הקמפיין כלל בין השאר באנרים באתר הבית, פייסבוק וקידום ממומן לפי פילוחים.

קדם ערבה: חמש משפחות כבר נכנסו להתגורר ביישוב, באשקוביות היאחזות הנח"ל בית הערבה ששופצו במקום על ידי החטיבה להתיישבות. הצפי לאכלוס עד תום הקיץ הקרוב: 15-20 משפחות.

כנס מתעניינים נוסף יתקיים במועצה ב 5/6/17 בשעה 19:00.

מצפה שלם: בשיתוף פעולה בין היישוב, המועצה ו'מרכז מדע ים המלח והערבה' הוקמה "שכונת חוקרים" על בסיס קראווילות שהובאו לקיבוץ. בשכונה יתגוררו משפחות חדשות אשר אחד מבני הזוג ממלא משרה במרכז המדע.

עוד במצפה שלם: החודש נחתם ההסכם לבנייה בהרחבה במצפה שלם עם חברת הבניה "הרי זהב".

סדרת מפגשים לצוותי הקליטה במועצה: החודש התקיים מפגש שלישי בסדרת מפגשים לצוותי הקליטה במועצה. מטרת המפגשים היא הכשרה מקצועית למנהלי קהילות ולצוותים העוסקים בקליטה ובאקלום ביישובים. במפגש האחרון התארחו ירון לינדמן, מנהל הצמיחה הדמוגרפית בתק"צ ולאה שלם, מנהלת תחום חברה וקליטה בחטיבה להתיישבות אשר הציגו את חשיבות הקליטה מרחוק ואת הדגשים עליהם יש להקפיד למען הצלחת התהליך.

 

 

מחלקת תברואה ואיכות סביבה:

 

פרויקט קומפוסט ביישובי מגילות

 למידע נוסף בנושא לחץ כאן

בשנה נאספת ומוטמנת אשפה במרחב מגילות במשקל של 1943 טון

בייצור קומפוסט מהאשפה הביתית תחסוך משפחה ממוצעת טון אשפה בשנה (!) שלא ישלח להטמנה

קצת מידע:

קומפוסט, או רקבובית בעברית תקנית, הוא דשן הנוצר מתהליך הפירוק של חומרים צמחיים דוגמת ירקות, פירות ועלים. תהליך הפירוק נעשה על ידי חיידקים וחרקים בתנאים של אוורור ולחות.

החלופה של הטמנת הפסולת האורגנית שאנחנו מייצרים, היא שהפסולת תהפוך בתהליך אנאירובי [ פירוק ללא אוויר ] לגז מתאן שהוא גז חממה המאיץ את התחממות כדור הארץ. בנוסף תסחיפי פסולת אורגנית שלא הפכה לקומפוסט, הם מקור משמעותי לזיהום קרקע ולזיהום מי תהום. 

 

הבוקר שאחרי יום העצמאות:

300 שקיות זבל נאספו מחוף מצוקי דרגות ונחל קדם

בשיתוף פעולה של המחלקה לתברואה ואיכות סביבה במועצה אזורית מגילות ויחידת שמורות הטבע והגנים במנהל האזרחי, עם חניכי מכינות 'מלח הארץ' ממצפה שלם ומעין גדי, יצאו למחרת יום העצמאות נציגי המועצה, פקחי היחידה וחניכי המכינות למבצע ניקיון של חוף השאנטי הסמוך למצוקי דרגות ונחל קדם. במסגרת המבצע נאספו כ-300 שקיות זבל מהאתרים. במהלך החג ביקרו באתרי שמורות הטבע והגנים כ-10 אלפים מטיילים, מתוכם כ-3,000 בשמורת עיינות צוקים הסמוכה לחוף השאנטי.

תיירות

סמינר תיירנים מגילות – מפגש הפתיחה

ביום שני האחרון התקיים המפגש הראשון של סמינר תיירנים מגילות. הייתה נוכחות מרשימה של למעלה מ-20 יזמי תיירות מהאזור. המפגש התחיל בדברי פתיחה של ראש המועצה - אריה כהן, מנכ"לית מרכז מדע ים המלח והערבה - יעל מאור, ומנהלת התרבות והתיירות - אורית הרשטיג. נפרשה בפני כולם העשייה הרבה של המועצה ומרכז המדע באופן כללי, וכיצד עשייה זו השתלבה לכדי יצירת  הסמינר.

לאחר מכן ניתנה הרצאה אינטראקטיבית ומעוררת מחשבה של אלעד אלמוג, בוגר אוקספורד בהצטיינות בלימודי שיווק בינלאומי בתעשיית התיירות והאירוח, ודוקטורנט של מרכז המדע. אלעד הציג מגמות תיירות ברחבי העולם, בדגש על התייר העצמאי (FIT), והדגים כיצד אזורים תיירותיים מיישמים שיתופי פעולה הלכה למעשה. אלעד אירח בהרצאה את גלעד שדה, יזם תיירותי שמחזיק בחברת הטיולים Wild Trails . מניסיון עבודה עם כ-7000 תיירים, גלעד המחיש עד כמה פלח השוק של התייר העצמאי, שמהווה כ-70% מהתיירות הנכנסת, עדיין בחיתוליו באזור ים המלח.

 בהרצאה התפתח דיון מרתק. משתתפים רבים העלו שאלות, נתנו דוגמאות משלהם, וסיפרו סיפורים אישיים של שיתופי פעולה מוצלחים. ההשתתפות הצביעה על נכונות רבה לחידוש החשיבה האזורית ויצירת תיירות משתפת ומקיימת באזור מגילות.

 המפגש הבא יתקיים ב- 12.6.17 ויהיה בסימן יצירתיות. ינון טגנר, מומחה בהעברת מסרים ומיומנויות השפעה, ינחה את המפגש. צפוי להיות מפגש מהנה ומסקרן שיאפשר בחינת אפשרויות חדשות. 

המפגש שלאחריו הנו מפגש חוויתי וסיור לימודי בין אטרקציות במטה יהודה. מפגש זה יאפשר זמן איכות של כולם לצד למידה מאזור תיירות סמוך.

מחשבה ועשייה רבה הושקעו ביצירת הסמינר ואנו שמחים מאוד על ההיענות וההשתתפות החיובית. 

בזכות השתתפות ונוכחות מגוונת, נוכל להגיע למפגש החמישי עם אפשרות ממשית ליישם רעיונות חדשים באזורנו. 

שירה יצחק מקיבוץ קלי"ה, שהשתתפה במפגש הראשון סיכמה את החוויה. לסיכום של שירה בעמוד הפייסבוק המועצתי לחץ כאן

אנו קוראים לעוד יזמים ומתעניינים מאזור מגילות להצטרף אלינו למפגש הבא, לאווירה נעימה, פתוחה ומפרה. למעוניינים יש ליצור קשר עם ציונה 02-9945020

עדכוני מח' תרבות

שבוע הספורט במגילות!

טורניר כדורעף בבית הספר מגילות: ביום שלישי 16.5 התקיים טורניר כדורעף בבית הספר מגילות במסגרת שבוע ספורט מגילות.

בטורניר השתתפו 12 קבוצות ,שחולקו לשני בתים- בית בנות ובית בנים.

את הטורניר הוביל מאמן הכדורעף של בי"ס מגילות אפי פיינטוך

בטורניר שנחל הצלחה, השתתפו ילדים מכל כיתות ד'-ו' מכל הגילאים.
הזוכים הגדולים בטורניר:

בנות- קבוצת כיתה ו'

בנים-  קבוצת כיתה ו'

בסיום הטורניר נערך טורניר קצר (3 משחקים קצרים) בין מורות ביה"ס לבין תלמידות מכיתות ד'-ו' בטורניר זה זכו המורות בתוצאה 3-1, תוצאה מרשימה למורות שרק לאחרונה למדו לשחק את המשחק.

מטרת הטורניר הינו לדחוף, לקדם ולחשוף את ענף הכדורעף בפני הקהל הצעיר שבא לעודד (ילדי חט"צ –ג')

 

 

טורניר כדורגל לנוער-

במסגרת שבוע ספורט מגילות, התקיים ביום חמישי האחרון 18.5 בקיבוץ אלמוג טורניר כדורגל לנוער.

לטורניר הגיעו 30 נערים מכל רחבי המועצה , הנערים התחלקו ל6 קבוצות. את הטורניר ניהל דוד שוחט רכז החינוך הבלתי פורמלי של קיבוץ אלמוג שאף שיחק עם אחד הקבוצות.

הטורניר עמד בכל הציפיות! הנערים הציגו יכולות אישיות וקבוצתיות מרשימות ביותר ורוח ספורטיבית ראויה לשבח. המשחקים היו מלאי אנרגיות ומתח לכל אורכו של הטורניר.

בסיור הטורניר הוכרז על המנצחים הגדולים:

במקום הראשון- קבוצת קליה בוגרים

במקום השני- קבוצת אלמוג- ורד יריחו

זוהי תחילתה של מסורת. צפויות שנים רבות של כדורגל מהנה ומעניין עבור בני הנוער במגילות.

ועם כזו התחלה, נראה שצפויה שנה מלאה במפעלי ספורט מוצלחים ומהנים עבור בני הנוער.

יש למה לחכות!

 

אירועי התרבות אפריל - מאי במועצה

יום העצמאות:

מדינת ישראל בת 69 ואנחנו חגגנו כבכל שנה במצפה שלם.

אווירת חג קידמה את הבאים, מוסיקה, מתנפחים ותחנות הפעלה של בנות מכינת "מלח הארץ" אשר הפעילו את הילדים במשחקים הקשורים בחג. 

בחלק האומנותי הופיעה להקת המחול של מגילות בהדרכת רחל לוי, הרקדניות הקטנות חוללו על הבמה לקול תרועות ההורים. אנסמבל מגילות חנכו את השם החדש להרכב: "SEAmphoney  כשהים שר למדבר" וניגנו במופע ביכורים הראשון את "מגילות גנוזות", שיר שנכתב ע"י סיגל יאיר והולחן ע"י טיבי גולן עבור חגיגות ה-40 למגילות. כהכנה למופע המרכזי של "להקת הדג נחש"- הלהקה הופיעה במיטב להיטיה והקפיצה את הקהל על הרגליים..

בסיום הערב המהנה, נורו זיקוקים ומלאו את השמים בצבעים ססגוניים, כאות סגירת חגיגת עצמאות למדינת ישראל. תודה רבה לצוות התרבות המועצתי אשר הגו ושקדו על הארוע המעולה! לפיני צרפתי מורד יריחו, איתי פריד מאבנת ודודי שמש ממצפה שלם.

 

 

ערב חבורות הזמר עם חבורת הזמר מגילות:

חבורת הזמר מגילות אירחה במצפה שלם את חבורת הזמר של מועצה אזורית תמר, בניצוחם  של אמיר פרויליך  ושל אילן גלבוע כמחווה ליום הזיכרון בשירים מרגשים שנגעו בכולם, בחירת השירים הביאה את הקהל במהלך הערב להצטרף לשירת חבורות הזמר, בתחושה של ביחד ושל חיבוק קהילתי.

 

הצגת הילדים מסע קופסא :

הצגה שהתקיימה באולם הספורט בקליה, להצגה הגיעו למעלה מ-50 ילדים, מסעם של 2 ילדים שהגיעו לחצר גרוטאות מלאה בקופסאות כשבכל אחת טמונה הפתעה.. הילדים עקבו אחר הגילויים המפתיעים של השחקנים לקול הצלילים המיוחדים והדמויות שהגיחו מהן.

 

מפגש אמן -  מיקי גבריאלוב-אמפי אבנת:

המופע של מיקי גבריאלוב תחת כיפת השמים באבנת היה מופע נוגע בנשמה..

הים ממול, ההרים מאחור תרמו ללא ספק למפגש עם האמן רב הכישורים הזה, שירי נוסטלגיה עם סיפורים מרגשים שנגעו בכולנו, שירי מצב רוח שלוו בגיטרה, נתנו לכולנו טעם מתוק של פעם עם טעם של עוד..

היה נפלא!

 

מה מצפה לנו בחודש יוני?

יום כיף לגברים: 13.6. והפעם לעמק המעיינות! טיול רייזרים בגלבוע ובמעיינות, יהיו הרבה טבילות במים, אוכל טוב וחברה מעולה. לפרטים נוספים והרשמה הקליקו על התמונה!

יישובי מגילות מעדכנים:

אלמוג – בקיבוץ אלמוג פועלת מזה כשנתיים ועדת קליטת פנים, תפקידה של הוועדה ללוות את הנקלטים לאורך שנתם הראשונה בקיבוץ במגוון תחומים. במסגרת פעולות הוועדה מתקיימות פגישות אישיות עם המשפחות לאורך השנה וכן מגוון פעילויות להיכרות עם הקיבוץ והאזור.

החודש הזמינה הוועדה את נקלטי אלמוג יחד עם כלל הקהילה, לסיור היכרות בשדות ובגידולים של הקיבוץ בהובלת ליאור רגב, מנהל ענף הגד"ש.

בסיור קיבלו המשתתפים סקירה על הענף, על הגידולים השונים ועל האתגרים וקינחו באבטיח טרי טרי במקשת האבטיחים. לסיום הסיור התקיים ביקור מודרך על ידי סול לביא במאגר אוג 2 להיכרות עם נושא ההשקיה.

 

קלי"ה – עצמאות בקליה:

החג החל בטקס מעבר מיום הזיכרון לחג העצמאות ה-69 של מדינת ישראל. בערב זה חגגנו גם יום הולדת לקליה- בת 43.

שירים של להקה מקומית, ברכת צופי מרכז המשק לכבוד יום ההולדת של הקיבוץ ומצעד הדגלנים גולת הכותרת של הערב בו צעדו ילדי בית הילדים 'גרפיטי' בשורות, מנופפים בדגלי ישראל ובצעדים מתואמים לקול צהלות הקהל.

לאחר מכן עלו בזה אחר זה ילדי הפעוטון, הגן, הגנון ובתי הילדים 'ערבה' ו'הרדוף' לריקוד עצמאות שהכינו בגנים.

קולות זיקוקים מרהיבים סיימו את החלק הטקסי ונתנו אות פתיחה לחגיגה הקולינרית שעליה עמלו חברי גרעין ג' בדוכנים מרהיבים חיכו בשרים סלטים ותוספות טעימות ובישיבה סביב שולחנות עם פיצוחים אבטיחים מוסיקת ריקודי עם ברקע

מזל טוב למדינה, מזל טוב קליה, שנדע פריחה ושגשוג גם בשנים הבאות.

 

בית הערבה –

טקס לציון 69 שנה לפינוי בית הערבה ההיסטורית

נערך ביום חמישי האחרון, 18 במאי 17. (סביב תאריך הפינוי שחל ב-20 במאי 1948).

חברי קיבוץ בית הערבה ומוזמנים, התכנסו כולם בטקס מרגש ליד קבר האחים.

עמדו זה לצד זה ילדים ותושבי בית הערבה, ראש המועצה אריה כהן ומוזמנים.

השנה, נבנתה במקום פרגולה, לרווחת המבקרים באתר, ע"י רשות הטבע והגנים.

אשר נציגיה נכחו גם הם בטקס.

עובדה זו אפשרה להקים תערוכה במקום, כחלק מהתפאורה לטקס,

בנושא "ילדות בבית הערבה - אז והיום".

קיבוץ בית הערבה חרט על דגלו את הנצחת המורשת של בית הערבה ההיסטורית.

ופעילותו הענפה של הקיבוץ בתחום זה מתנהלת לאורך כל השנה.

הקיבוץ מחויב לגמרי לשימור המורשת, ועושה זאת הלכה למעשה.

ילדי בית הערבה, בכל הגילאים שותפים במלאכת שימור המורשת של בית הערבה.

נחשפים מידי חודש מאי, בכל שנה להיסטוריה ולמורשת של בית הערבה ההיסטורית, החל מגיל פעוטון.

במאי האחרון חנכנו פינת מורשת נוספת בקיבוץ, שבמרכזה מוצג פסל, הומאז' לדמות הנושאת ארגז עגבניות. סמלה של בית הערבה ההיסטורית.

כמו כן, נחנך מסלול מורשת בתוך התוואי הציבורי בקיבוץ. אריחים מודפסים עם תמונות וטקסט של אז והיום.

"לפני שאנחנו מתחילים לבנות ולהרחיב את בית הערבה, אנו שואלים עצמנו מאיפה הכל התחיל.

כי מי שלא לומד על העבר – יפסיד את העתיד".

 

כתבה: שרה רפפורט

מורשת בית הערבה

 

מצפה שלם:

טיול משק מצפה שלם - חגיגות ה-40

לטיול יצאנו, משפחות מצפה שלם לסופ״ש מהנה ומגבש, רובנו באוטובוס.

לארוחת הבוקר בחורשת אנדרטת הבקעה, כל משפחה הביאה ממעשה ידיה וכולנו התענגנו על המטעמים.

משם המשכנו לכנרת הקסומה שקבלה אותנו בזרועות נקיות (מפתיע!) וקרירות אל חיקה. שם קפצנו על מתקן מתנפח ענק ומאתגר בתוך המים, שגרם לנו להתפקע מצחוק מהנפילות והגליצ׳ות של כולם (כמה מאיתנו צולעים שבוע אחרי..) ישנו בבית ספר שדה הר חרמון, שאירח ושירת את הקבוצה מכל הלב, ואיפשר לנו הרבה שעות של ״ערמה של חבר׳ה על הדשא״. 

בערב יום שישי הנוער הכין kahoot,  ולאחריו הדהים אותנו אמן החושים אמיר לוסטיג.

בשבת בבוקר טיילנו בחלק שאף אחד מאיתנו לא הכיר בנחל שניר, ומשם המשכנו לראפטינג בירדן

עם המוני ערביי ישראל שחגגו את החופש שלפני הרמאדאן... השתלבנו בחאפלה...

חזרנו הביתה עייפים ומרוצים, וכבר כמהים לטיול הבא!

מומלץ ביותר! מזכיר לכולנו כמה אנחנו אוהבים אחד את השני!

נולדו החודש במגילות:

מזל טוב ליוסי ומירב אפרה מורד יריחו להולדת הבן!

מזל טוב לאבי והגר ביטון מורד יריחו להולדת הבת!

מזל טוב להילה ופיני ימין מורד יריחו להולדת הבת!

מזל טוב לענת ונחמיה מאלמוג להולדת הבת!

תושבי המועצה \ נציגי יישובים המעוניינים לשלוח עדכונים או לכתוב לניוז לטר, מוזמנים לפנות ללירון klita@dead-sea.org.il

לתלונות הציבור:
איריס שש כוכבי, מבקרת פנים והממונה על תלונות הציבור  02-9945000 או irisc@dead-sea.org


אנחנו מזמינים אתכם להתעדכן באופן שוטף בפייסבוק המועצה "מועצה אזורית מגילות ים המלח"

ולהירשם לקבלת ניוז לטר המועצה באופן קבוע אליכם למייל, באתר המועצה בכפתור "הרשמה לעדכונים"

www.dead-sea.org.il | 02-9945000 |