תושבים יקרים,

במסגרת שיפור השירות וחיזוק הקשר בין המועצה והתושבים, נציג בפניכם בכל חודש את הנעשה במועצה בחודש שקדם לו.
אנחנו מזמינים אתכם לפנות אלינו ולשתף אותנו בנעשה ביישובים ולפנות אל המועצה במסגרת המחלקה לתלונות הציבור וכן ביום הקבלה הקבוע של ראש המועצה: יום ראשון החל מהשעה 12:00 בתאום מראש.

לתלונות הציבור
איריס שש כוכבי, מבקרת פנים והממונה על תלונות הציבור  02-9945000 או irisc@dead-sea.org

נסיגת הים והטיפול בנזקי הבולענים

סיור השדולה למען ים המלח בראשות ח"כ יעל כהן פארן ("המחנה הציוני") התקיים החודש במגילות. בסיור לקחו חלק אנשי ארגוני סביבה, אנשי המכון הגיאולוגי, אנשי הרט"ג והחל"ט ועוד.

ראש המועצה סייר עם המשלחת בשפך הקדרון, בקאסר אל יהוד ויחד הגיעו לדיון במבנה המועצה. בדיון הדגיש ראש המועצה את הנזק האדיר לתושבי מגילות בשל נסיגת הים והבולענים, את הסבל שמסבה הזרמת השפכים בנחל קדרון לתושבי אבנת וסקר את הפוטנציאל התיירותי והדמוגרפי  העצום באזור, והפגיעה בו. ח"כ פארן אמרה "אנחנו מבקשים לרתום את הציבור בישראל, את חברי הכנסת וגם את דעת הקהל הבינ"ל למודעות לים המלח ולהוביל למציאת הפתרונות לתושבים ולמצב הים לטווח הארוך".

 

ב 30.3 התקיים במגילות סיור של צוות המשרד להגנת הסביבה, בסיור השתתפו מנכל משרד הגנת הסביבה, מנכל רשות הטבע והגנים ובכירים נוספים, אשר סיירו במרחב המועצה בהובלת ראש המועצה, אריה כהן.

הסיור התמקד בנושא נסיגת הים ונזקי הבולענים בשנים האחרונות, ובמהלכו ביקרו נציגי המשרד במסעדה המצוירת שבצומת הלידו,בשמורת עין פשחה, ובמה שנותר מחוף מינרל.

 

ביקור השר לשירותי דת: החודש ארח ראש המועצה את השר לשירותי דת ח"כ דוד אזולאי. השר ביקר במועצה וקיבל סקירה מראש המועצה אודות פעילות המועצה, התיירות, השלכות נסיגת ים המלח והצמיחה הדמוגרפית ביישובים.  ראש המועצה הודה לשר על חלקו של המשרד בתקצוב המקווה באבנת וביקש ממנו לסייע ליישובים הנוספים אשר זקוקים לשירותי דת שונים בשל הצמיחה הדמוגרפית הגוברת. השר התרשם מן הדברים והציע אפשרויות לקידום נושא הקמת בתי כנסת ביישובי מגילות. לאחר הדיון קיימו ראש המועצה והשר סיור קצר במגילות: הם ביקרו באתר "קאסר אל יהוד" הנחשב לנקודה בה חצו בני ישראל את הירדן ביציאת מצרים וכן ביישוב ורד יריחו, שם נפגשו עם הנהלת היישוב. השר וצוותו קיימו תפילת מנחה בבית הכנסת במקום.

אירועי יום המדע:

במסגרת אירועי יום המדע הלאומי שנערכו בארץ הפעילו חוקרי מרכז מדע ים המלח והערבה 2 מוקדי פעילות לתושבי האזור בערבה ובים המלח.

בהפנינג מדע מרשים ומפגש מרתק ובלתי אמצעי עם מדענים מתחומי ידע שונים גלו מדעני המחר את עולם המדע וסודותיו וחוו איך להיות חוקר צעיר ליום אחד.

התמונות מדברות בעד עצמן.

יום המדע בים המלח התקיים ב 16.3.17 במכון המחקר החדש במצדה. את הארוע סכמה ד"ר כרמית כהן מארגנת האירוע סיכמה:

יום זה הוא חלק משבוע המדע הלאומי. ביום זה הגיעו כ 220 תושבי מועצה אזורית מגילות ותמר , הורים וילדים, לאירוע שנוהל על ידי חוקרי מרכז מדע ים המלח והערבה - שלוחת ים המלח.

 

חגיגת המדע הגדולה כללה:

8 סדנאות מדעיות חוויתיות שחשפו את הילדים לנושאים מדעיים כמו – הכרת המאובנים, מבנה התא, מבנה העור, תגובות חומרים לחנקן נוזלי, המיקרוביום, חיידקים בגוף האדם, ורפאות ארכיאולוגית שהפעילו חוקרי מרכז המדע.

3 הרצאות בנושאים של חקיינות בטבע, ממצאים חדשים באתר מצדה והקשר בין תיירות ומדע לאורך כביש 90.

הופעה מדעית מלמדת ומרתקת של "גיא המדען" לילדים צעירים ולאורך כל האירוע,

כ 50 איש משפחות ונוער לקחו חלק בפעילות מאתגרת של פיצוח חידות הקשורות לים המלח במסגרת "חדרי בריחה מדעיים"

תודות גדולות לד"ר כרמית כהן – מנהלת הארוע,ד"ר  גיא  כהן מנהל שלוחת ים המלח, אורן רז וכל חוקרי שלוחת ים המלח.

 

 

 

צוות חוסן ביחידת החילוץ מגילות

בימים אלו מוקם צוות חוסן ביחידת החילוץ מגילות. יחידת החילוץ הוקמה ב 1994 ומאז עוסקת במגוון נושאים הקשורים לאיתור וחילוץ במרחב מדבר יהודה, ים המלח ואזורים סמוכים.

לעיתים, ישנם אלמנטים טראומטיים באירוע החילוץ ונדרשת תמיכה מקצועית למחולצים, לבני משפחתם או לחבריהם לקבוצה.

בימים אלו מוקם צוות חוסן,  שכולל עובדים סוציאליים ופסיכולוגיים תושבי האזור.

אנשי מקצוע אלו,  מצטרפים כמתנדבים ליחידת החילוץ ויקראו לאירוע  על פי נוהל שיקבע מראש.

 

עובדים סוציאליים ופסיכולוגים המעוניינים להצטרף , מוזמנים  לפנות  לאיריס  שש כוכבי

טלפון   050-6332175, מייל irisc@dead-sea.org

בינוי ותשתיות:

בשיתוף פעולה עם המנהל האזרחי, הושטחו החודש הריסות מבנה המלון הירדני ("ההילטון") שקרס בשנת 2015. השטחת מבנה המלון היא צעד נוסף בתהליך משמעותי אשר מובילה המועצה, לשיפור הניקיון והנראות הכללית באזור צפון ים המלח ולמיצוי הפוטנציאל התיירותי של האזור, זאת בבד בבד עם שימור האתרים ההסטוריים ואתרי המורשת הרבים הקיימים במרחב.

 

ניקיון במרחב: מע"צ ניקו החודש, לקראת חג הפסח את צידי הכבישים הראשיים במרחב מגילות.

 

בית הערבה ההיסטורית: החודש הוקמה סככת צל וספסל ישיבה במקום, כחלק מהתכנית הכוללת של הסדרת המקום לטקסים וביקורי קהל.

 

שכונת חוקרים במצפה שלם:

בשיתוף פעולה בין המועצה, המו"פ האזורי והיישוב הוחלט על אכלוס שכונת חוקרים במצפה שלם, אשר יועסקו במשרות שונות במו"פ ים המלח והערבה.

לצורך כך הוצבו החודש שלוש קראווילות אשר ישופצו ויחוברו לתשתיות היישוב לצורך קליטת המשפחות במצפה שלם בקיץ הקרוב.

 

צביעה לשילוט: החודש הושלם פרוייקט צביעה ושילוט בטיחות בכלל יישובי מגילות

שילוט חופים:  במסגרת פרוייקט נקיון ושיפור נראות המרחב, החודש פונו שלטי החופים שהיו פזורים לאורך כביש הגישה לחוף, ובמקומם הציבה המועצה שילוט אחיד ומעוצב המכוון את הבאים אל שלושת חופי הים של צפון ים המלח.

 

מקווה באבנת: החודש החלה בשעה טובה בנית מקווה ביישוב אבנת. צפי לביצוע: 8 חדשים.

ורד יריחו: החודש הושלמו עבודות לביצוע מתקן סניקה בשכונת ההרחבה.

 

פורים במגילות!

פורים בביה"ס מגילות: חג פורים נחגג גם השנה כמיטב המסורת בביה"ס.

חברי ההנהגה ההורית ארגנו משלוחי מנות מפנקים לכל הצוות: גננות מחנכות מורים מקצועיים סייעות אב הבית נהגים שומרים וכמובן אנט ורחלה.

מזכרת מאירועי פורים בבית הספר וביישובי המועצה מחכה לכם בלחיצה כאן

 

מכתבו של אודי איזק מנהל מח' חינוך, אל ילדי השכונה העברית

21/03/2017

לכבוד ילדי השכונה העברית בצפון ים המלח – עדכונים

שלום לכולם.

זמן רב עבר מאז עדכנתי – אז הנה כמה דברים שאני מניח שיעניינו אתכם.

 1. ביא' באדר קיימנו צעדה בעקבות ראשוני המתישבים בים המלח. הצעדה יצאה מאתר השכונה העברית, עברה במשטרה הבריטית, במקום בו עמדה "וילה נובו", המשיכה עד להריסות המפעל ומיטיבי הלכת המשיכו עד לבית הערבה ונהר הירדן.
  בצעדה השתתפו מאות תלמידי בית הספר מגילות. במהלך ההדרכה הוסבר הסיפור ההיסטורי של ההתישבות בצפון ים המלח.
 2. במהלך ציון 50 שנים לחטיבת הבקעה התקיים מרוץ מים אל ים (מים המלח ועד לכינרת) של חיילי החטיבה . קטע הריצה הראשון התחיל בקיבוץ קליה והסתיים באתר השכונה העברית. עם החיילים רצו תלמידי נבחרת האתלטיקה של בית הספר מגילות.
  החיילים והתלמידים למדו את סיפור השכונה באתר.
 3. בשבועות הקרובים תסתיים העבודה על שביל גישה למקום בו עמד מחנה קבוצת הקודחים שהותקפו בקיץ 1938, ליד קומראן. המקום יותאם לסיורים וביקורים של הציבור הרחב.
 4. הושלמה הקמת סככת צל ופינת ישיבה באתר קבר האחים בבית הערבה.
 5. בשנה שעברה קיימתי סיור בשטח שנמצא מזרחית לגדר המערכת לאורך קו החוף הישן, ומצאתי את שרידי הבתים של שכונת הימאים הערבים. במקום נמצאות רק רחבות הבטון של הבתים.
 6. חלק מכם צולמו בשנה שעברה כשהם מספרים את סיפור השכונה. אנחנו עסוקים בחיפוש אחרי מימון לסרט תעודי שהנושא שלו יהיה "הילדים של ים המלח" ויתעד את החיים בשכונה העברית כמו שסיפרתם אותו. החומר נמצא בארכיון המועצה ויוצג לתלמידי בית הספר במהלך השנה הבאה.
 7. אני שב ומזכיר לכולכם שנשמח לקבל מכם גישה לתמונות, סיפורים, מסמכים וכל חומר אחר לטובת הדורות הבאים. החומר נמצא במחלקת החינוך במועצה ונעשה בו שימוש בכל פעם שמגיעים אלי חוקרים, עיתונאים, מדריכי טיולים ואנשי חינוך.

אני מאחל לכם אביב שמח, בריאות ואריכות חיים.

אודי איזק

מנהל מח' חינוך

udi@dead-sea.org.il

 

מח' בטחון:

מסע לציון 50 שנה לחטיבת הבקעה חטיבה 417 "מירוץ מים אל ים" (מסלול הריצה מים המלח לים כנרת): החודש הצטרפה קהילת מגילות אל חיילי החטיבה לקטע המירוץ הנערך במרחב המועצה: מקיבוץ קליה ועד אתר השכונה העברית. . יחד עם חיילי החטיבה רצו חברי נבחרת האתלטיקה של ביה"ס מגילות ורבש"צים מיישובי מגילות. החיילים והתלמידים למדו גם את סיפור השכונה העברית, באתר.

תודה לכל מי שלקח חלק  לרבש"צים לחיילים ולמפקדים לילדי ביה"ס לאודי לירון מורן הרבה הערכה דרור סיני.

 

ביקורת מל"ח

החודש נערכה במועצה ביקורת מל"ח –משק לשעת חירום. במסגרת הביקורת הגיעו למועצה נציגים מפיקוד העורף וממשרדי הממשלה השונים ובחנו את מוכנות מחלקות המועצה לכל תחומי החירום.

 

מחלקת תברואה ואיכות סביבה:

מחזור במגילות

כדאי לדעת – פלסטיק הוא חומר לא טבעי ולוקח 500 שנים לבקבוק פלסטיק יחיד להתכלות, הערך במחזור הוא מעבר לתקופת חיינו ועיבוי פעולות המחזור בכלל ובמרחב מגילות בפרט הוא חשוב כדאי ומחייב.

במציאות חיינו שבה ככל שאנחנו מתפתחים ומתקדמים, כך גם כמויות האשפה שאנחנו מייצרים עולה, הערך בלמחזר עולה יחד איתה.

החודש נוספו 5 מתקני מיחזור בקבוקי פלסטיק ביישובים.

למיקומם של כלל מתקני המחזור ביישובי מגילות לחץ כאן

 

באתר המועצה נוסף מידע בנוגע לזבוב החול (הגורם לשושנת יריחו) ולדרכי מניעה.

למעבר לעמוד לחץ כאן

 

לריכוז פעילויות פסח במגילות לכל המשפחה, לחץ על התמונה


עדכוני מח' תרבות

שיתופי פעולה בין מחלקת התרבות במועצה והישובים:

מדיניות מחלקת התרבות היא לעודד שיתופי פעולה בין הישובים למועצה והן בין הישובים בעזרה הדדית ובקיום אירועים משותפים. לשמחתי, נושא זה מתחיל להמריא ולתפוס תאוצה בעיקר בזכות רכזי תרבות מסורים מהישובים השונים והמון רצון טוב ועשייה של כל הצדדים.

כחלק מעשייה זו התקיימו כבר 2 אירועים תוצרי שיתוף פעולה זה:

שוק איכרים אשר התקיים בט"ו בשבט בקיבוץ קלי"ה. הפקה נהדרת של תרבות קליה בראשה של עינב שיק. זכינו לדוכנים רבים ומגוונים. והן למתקנים מתנפחים לילדים. היה טעים, מקסים ובעיקר מרגש לראות כל כך הרבה קהל שמפרגן לשכניו ומנצל יום שמש מקסים לבילוי משפחתי.

מופע של להקת "המקומיים" בקיבוץ בית הערבה. בלהקה חברים תושבים מעין גדי והן מקיבוץ בית הערבה. האווירה הייתה מקסימה ובעיקר היה כיף לשמוע את השירים האהובים בביצועים ובעיבודים מקסימים אשר נגעו בלב. תודה לאנה הללי ולמיכל הדיה מרכזות התרבות בישוב.

 

אירועי התרבות בחודש מרץ במועצה

 

לציון יום האישה הבינלאומי הוזמנו נשות מגילות לבלות בספא סינרגיה בעין גדי, המפגש היה בנושא יזמויות נשיות בו הציגה כל אחת את העסק שלה בדרכה שלה, כרטיסי ביקור, ברושורים, חליטות תה ועיסוי משחרר בגב ע"י מיכל כהן. הנשים טבלו במתחם  הספא המקסים והמרגיע, נהנו משתיית תה בטעמים ומארוחת ערב קלה. האפשרות לפרגן לבית עסק מהמועצה השכנה יצא מוצלח ביותר לאור הפינוקים שקבלנו מהמקום עצמו, בחלקו השני של הערב צפינו בסרטון שהכינה שרה רפפורט על הנשים היזמיות ולקינוח מוצלח ביותר הופיעה לאה שבת בפני הנשים, הופעה מרגשת אישית אינטימית נוגעת ומהנה.. זו תחילתה של מסורת..

לצפיה בקליפ נשים יזמיות במגילות שערכה שרה רפפורט מבית הערבה, לחץ כאן

תודה לנשות צוות ההיגוי הנשי המועצתי אשר אחראיות על פעילות הנשים השנתית במועצה וכבר שוקדות על נופש הנשים אשר עתיד להתקיים ביולי. מיכל כהן, נעמה קיל, יפית נעימי, גילה גולדשטיין, עינב שיק, שרה רפפורט, חנה מזרחי וכמובן צוות התרבות במועצה: מורן ציונה ואורית.

 

"אחת משלנו" אפרת בהלול- ב- 15.3 הופיעה אפרת בהלול תושבת אבנת ואם לארבעה בערב שירי לאה גולדברג, אותם הלחינה ניגנה ושרה בקולה העדין והמרגש, כשמאחורי כל שיר למדנו את הסיפור האישי של אפרת, כיצד התחברה היא עצמה לכל שיר. אין ספק שהמילים של לאה גולדברג נשמעו באוזנינו יפות וכואבות יותר מאי פעם. הערב היה מקסים ומרגש וזכה לאהדה רבה מצד כל הבאים.

 

צעדה בעקבות ראשוני ים המלח. 

ביא' באדר קיימנו צעדה בעקבות ראשוני המתיישבים בים המלח זו הייתה התחלה של מסורת חדשה במגילות, שת"פ בין מחלקת התרבות ומחלקת החינוך, ביה"ס מגילות ומכינת הבנות "מלח הארץ" אשר הדריכו את התלמידים במסלולים ונרתמו במרץ רב להדרכת הסיפור ההיסטורי של ההתיישבות בצפון ים המלח. הסיור התקיים באתרי המורשת לכל ילדי בית הספר ומשפחות.

מסלול מיוחד היה לקבוצת התושבים המבוגרים אשר צעדו לשפך הירדן והגיעו עד לקבר האחים בבית הערבה ההיסטורית. המסלול נפתח ואובטח ע"י הצבא במיוחד לצעדה זו. תודה לכל השותפים ושאפו ענק לדרור סיני לרבש"צים ובראשם איליה צרנייק, לצבא ולמשטרה שעזרו לנו בהצלחת ואבטחת האירוע. 

 

במסגרת סדרת מפגשים- ארחנו את טל שגב וישי לוי לכתת אומן, שני יוצרים לכאורה מקצוות שונים, האחד זמר בעל קול עמוק ומרגש  והשני כותב מלחין מנגן ושר, השניים מופיעים יחדיו בהרמוניה ווקאלית ומנטלית  שהשתלבה בצורה קסומה בחוף נווה מדבר המדהים, שמענו סיפורים מאחורי הקלעים על  שיריו המיוחדים של ישי, שמענו על פועלו ההתנדבותי בעקבות השיקום העצמי שלו, צחקנו מאנקדוטות של טל שגב וניגונו המרשים בכל שיר מתוכנן וספונטני. זו הזדמנות נוספת לומר שוב תודה לציון שנותן לכולם הרגשה של "כמה טוב שבאנו להופעה בנווה מדבר".

 

במסגרת ילדות במגילות התארח אצלנו הסופר ינץ לוי, ילדים והורים ישבו מרותקים ושמעו מינץ כיצד קיבל השראה לכתיבת ספריו הייחודיים המשעשעים והמרגשים, איך נולד סיפור ואיך השפיעה ילדותו על ספריו, מה אמת ומה בדיה? הסופר הקריא מתוך ספריו קטעים לילדים ושיתף בתהליך היצירה. אנחנו במגילות שמים דגש על העשרת הילדים בתחום הספרות ואין ספק שינץ לוי תרם לכך רבות.

 

יצאנו לדרך!! ביום חמישי ה 23.3 התקיימו אודישנים לאנסמבל מגילות בחוף נווה מדבר. האודישנים התקיימו מול טל שגב, מוסיקאי ויוצר מוכשר, טיבי גולן, המנהל המוסיקאלי של האנסמבל תושב אבנת. ובנוכחות כל המשתתפים.

הנוכחות הייתה מרשימה מקטן ועד גדול. אין ספק שבמועצה שלנו יש הרבה אנשים מוכשרים, לא מיותר לציין שגם טל שגב התרשם מאוד מהרמה המוסיקאלית והכישרון הגבוה שיש לאנשים באזורנו. נעדכן ונקווה שנזכה לשמוע אותם מנגנים יחד כבר בקרוב.

 

מה מצפה לנו בחודש אפריל?

ערב חבורות זמר ב 27.4 יום חמישי תארח חבורת הזמר שלנו את חבורת הזמר של מ.א. תמר לערב מרגש בנושא "שירים הם זיכרון" הערב יתקיים בקיבוץ מצפה שלם.

נולדו החודש במגילות:

מזל טוב למשפחת אפרא מורד יריחו להולדת הבן!

מזל טוב למשפחת משעלי מורד יריחו להולדת הבת!

מזל טוב לאיילת ודני לוריא מאבנת להולדת צוף אהבה!

מזל טוב למעיין ואלעד אורן מקלי"ה על הולדת הבן!

מזל טוב לאורית ואלעד אלמוג ממצפה שלם להולדת הבן!

מזל טוב לאופיר וקטיה קהלני מקדם ערבה להולדת הבן!

 

תושבי המועצה \ נציגי יישובים המעוניינים לשלוח עדכונים או לכתוב לניוז לטר, מוזמנים לפנות ללירון klita@dead-sea.org.il

לתלונות הציבור:
איריס שש כוכבי, מבקרת פנים והממונה על תלונות הציבור  02-9945000 או irisc@dead-sea.org


אנחנו מזמינים אתכם להתעדכן באופן שוטף בפייסבוק המועצה "מועצה אזורית מגילות ים המלח"

ולהירשם לקבלת ניוז לטר המועצה באופן קבוע אליכם למייל, באתר המועצה בכפתור "הרשמה לעדכונים"

www.dead-sea.org.il | 02-9945000 |