פעילויות חנוכה ברשות הטבע והגנים באזור מגילות‎

שטיח של אבן בשומרוני הטוב
צאו עם מדריך קולי (audio guide) למסע תרבותי מעבר לזמן במוזיאון הפסיפסים באתר השומרוני הטוב. הסיור יפתח לכם צוהר למאבקים בין הזרמים הדתיים בימי בית שני ויעניק לכם הצצה על עולמן התרבותי ומנהגיהן של עדות שונות, כפי שהם משתקפים באומנות הפסיפס של תקופתן. הסיור נמשך כשעה והוא מתאים גם לבעלי מוגבלויות. 
היכן: מוזיאון הפסיפסים באתר השומרוני הטוב (ליד מעלה אדומים).
מתי: בכל ימות השבוע בשעות פעילות האתר.
המדריך הקולי בתשלום סמלי (10 ₪) נוסף על דמי הכניסה לאתר,  הכניסה למנויי מטמון חינם.  לפי הנחיות משרד הבריאות יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

 

בני האור והחושך – קומראן  
בואו לטייל עם מדריך קולי (audio guide)  בגן לאומי קומראן. אנו מזמינים אתכם למסע מרתק עם מנהיג צדק ואנשי היחד, שראו בעצמם בני אור. בסיור תתוודעו לסיפורן של המגילות הגנוזות, שהתגלו במערות סמוכות לאתר והיו לתגלית החשובה ביותר במאה ה־20. הסיור נמשך כשעה והוא מתאים גם לבעלי מוגבלויות.  
היכן: פארק (גן לאומי) קומראן 
מתי: בכל ימות השבוע בשעות פעילות האתר.
המדריך הקולי בתשלום סמלי (10 ₪) נוסף על דמי הכניסה לאתר,  הכניסה למנויי מטמון חינם. לפי הנחיות משרד הבריאות יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

 

ארמון פרטי למלך – הרודיון     
קחו דקה ודמיינו שאתם במבצר בספר המדבר. למה לדמיין? בואו להרודיון וראו אותו במו עיניכם. צאו לטייל עם המדריך הקולי (audio guide) וצאו לחוויה בלתי נשכחת בסיור מרתק בארמונו הפרטי של המלך הורדוס. בסיור תבקרו בבית המרחץ, תעצרו בבית הכנסת הקדום, תרדו למערכת בורות המים ותצפו על גרם המדרגות ועל מסדרון הקשתות המונומנטלי. אל תפסחו על התיאטרון ועל מבנה הקבר של המלך הורדוס. 15 דקות נסיעה מירושלים ואתם שם.
היכן: פארק (גן לאומי) הרודיון 
מתי: בכל ימות השבוע בשעות פעילות האתר.
המדריך הקולי בתשלום סמלי (10 ₪) נוסף על דמי הכניסה לאתר,  הכניסה למנויי מטמון חינם.   לפי הנחיות משרד הבריאות יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

 

עלייה לרגל – גריזים        
עלו לרגל להר גריזים וצאו עם המדריך הקולי החדש שלנו למסע מרתק בעקבות אחת העדות הקטנות בעולם – השומרונים. התנתקו לשעה וחצי של חוויה תרבותית מעשירה ותצפיות מרהיבות, ואולי גם תצליחו לזהות את שרידי בית המקדש השומרוני. בסיום הסיור מומלץ לצפות בסרט בחדר ההקרנה.

באתר שולחנות פיקניק ומרכז שירות.
היכן: אתר הר גריזים  
מתי: יום ראשון עד שישי בשעות פעילות האתר.
המדריך הקולי בתשלום סמלי (10 ₪) נוסף על דמי הכניסה לאתר,  הכניסה למנויי מטמון חינם. לפי הנחיות משרד הבריאות יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

 

הנביא העממי – נבי סמואל    
קהילת מתנדבי נבי סמואל של רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם לסיור מרתק בגן לאומי נבי סמואל (שמואל הנביא) בעקבות אמונות ומסורות, כובשים וסיפורי קרבות. נטייל לאורכו של הרחוב ההלניסטי ובביקור בבית הלניסטי טיפוסי נזכה בהצצה ייחודית בחיי היומיום מלפני 2000 שנה. ננסה לאתר את המטבח והכיריים ואת האמבטיה והשוקת המודרנית. נמשיך במעלה הרחוב וניכנס לחללים של המתחם הצלבני המשומר והמשוחזר, ואולי גם נזכה לבקר במחצבה הקדומה ולעלות לתצפית הגג המרהיבה. אחרי הסיור מומלץ ללכת לגן המקלט לצמחים מוגנים ולקנח בביקור במעיין.

שימו לב: הסיורים יצאו מהכניסה לאתר ובהרשמה במקום בלבד.
מספר המשתתפים בסיורים מוגבל לפי הנחיות "התו הסגול" של משרד הבריאות.

היכן: פארק (גן לאומי) נבי סמואל 
מתי: בימי חמישי בדצמבר בשעה 14:00

עוד באתר: ניתן להזמין סיורים ללא תשלום בהדרכת מתנדבים בתיאום מראש ובימים א—ה בלבד. להזמנת סיורים היכנסו לאתר. לתיאום סיורי חלאקה התקשרו למרכז חינוך והסברה שומרון: 09-9539222.
ללא תשלום.

 

ההר המבורך – גריזים    
קהילת מתנדבי הר גריזים של רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם לסיור באתר הר גריזים המתחדש בין ברכה לקללה, שכבות זמן ונופי בראשית. בסיור נשמע על עולמם של השומרונים דיירי השכונה הסמוכה, נציץ לבתי מגורים מהתקופה ההלניסטית, נחפש את שרידי בית המקדש השומרוני וננסה לאתר גם את קבר יוסף ממרפסת העץ הצופה על העיר שכם, שלמרגלות הר הברכה והקללה.   
חדש באתר:
סרט, מיצגים של האתר ממעוף הציפור, תמונות נדירות של העדה השומרונית מראשית המאה ה־20 וגם דף פעילות לכל המשפחה ובו משחק מאתגר של חידות ומשימות. חוויה להורים ולילדים. הסרט מוקרן בחדר ההקרנה במבואת המבקרים.

שימו לב: הסיורים יצאו מהכניסה לאתר ובהרשמה במקום בלבד.
מספר המשתתפים בסיורים מוגבל לפי הנחיות "התו הסגול" של משרד הבריאות.
היכן: אתר הר גריזים
מתי: בימי שישי בשעה 10:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.
לפי הנחיות משרד הבריאות יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

 

חברון הקדומה  

סיור מרתק בחברון הקדומה, בירתו הראשונה של רועה הצאן דוד וצעיר בניו של ישי מבית לחם, שבה הוכתר ועליה מלך כ־7 שנים עד לכיבוש ירושלים והכתרתה לבירת ממלכת יהודה. בסיור באתר נראה בין עצי הזית העתיקים את שרידי "חומות הענקים", כפי שתיארו אותם המרגלים בסיפור המקראי, ובקרבת מקום נראה גם מקוואות מהגדולים שנמצאו בארץ וכן גתות, בית ייצור לכלי חרס ומבני מגורים. הצטרפו לחוויה מרתקת במקום שבו הכול החל.

שימו לב: אפשר לשלב בסיור בתל גם עלייה לציון קבר ישי ורות וביקור במערת המכפלה ובמיצג "לגעת בנצח" שבמרכז המבקרים בבית הדסה (המיצג בתשלום). הסיורים יצאו מהכניסה לאתר ובהרשמה במקום בלבד.
מספר המשתתפים בסיורים מוגבל לפי הנחיות "התו הסגול" של משרד הבריאות.
היכן: תל חברון (תל רומיידה)

מתי: בימי חמישי ושישי בחודש דצמבר בשעות: 10:00–14:00 בכל שעה עגולה.
ללא תשלום. יש להירשם מראש בטלפון – 050-5989787.


חורף חם בעינות צוקים  
אצלנו בשמורת עינות צוקים שבצפון ים המלח הקיץ עודנו כאן וגם בימי החורף מזג האוויר נוח לטיולים לנופש ולפנאי סביב בריכות השכשוך. אז למה אתם מחכים?
הצטרפו לסיור טבע קצר וחוויה משפחתית נעימה בנאת המדבר. בו נשמע את סיפורן של הנמלה האורגת וברקנית האשל שחיות על שפת האגם הנמוך בעולם ומתמודדות עם נסיגתו.

לתשומת לבכם- הסיורים בהגבלת נרשמים בהתאם להנחיות "התו הסגול" ויש להירשם מראש   
בנוסף: במקום סככות צל שולחנות פיקניק ומתחמי מנגל מוסדרים. וחוברת פעילות פקח צעיר שניתן לרכוש במרכז השירות בעלות של 10 ₪ ולצאת לחוויה משפחתית ערכית ומגבשת עם הילדים . 
היכן: שמורת טבע עינות צוקים

מתי: שישי ושבת בדצמבר בשעות: 10:00, 12:00, 14:00. 
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

 

 

מיצג החדר המלכותי בהרודיון      

הצטרפו אלינו לסיור מרתק בהרודיון שהתחדש לאחרונה במכלולים חדשים שנפתחו לקהל המבקרים.  המהלך הסיור נצעד במעלה המדרגות המונומנטליות ומסדרון הקשתות, נבקר בחדר המלכותי שבתיאטרון ונצפה במיצג המולטימדיה המרהיב והחדשני.  ונבקר בתערוכה החדשה שמוצגת בבורות המים ותגולל את סיפורם של הממצאים שנחשפו במהלך החפירות באתר.  לתשומת לבכם- הכניסה למייצג תתאפשר בהגבלת משתתפים בהתאם להנחיות התו הסגול. 
היכן: פארק (גן לאומי) הרודיון

מתי:  שישי 27.11 ו- בדצמבר בשעות: 10:00 ו- 13:00
הסיור ללא תשלום וללא דמי כניסה לאתר ובהרשמה בלבד בקישור:

 www.parks.org.il/siyurim

 

ניווט משפחתי בטבע    

פעילות המשלבת טיול, אתגר מחשבתי ובילוי בטבע בקפסולה משפחתית.

הנכם מוזמנים למשחק ניווט עממי לכל המשפחה בשמורת הטבע עינות צוקים (עין פשחה). מה בתוכנית? מגיעים לנקודת ההתכנסות בשמורה, מקבלים מפה, דף חידון, הסבר קצר ויוצאים להרפתקה עצמאית ברחבי השמורה. מסלול הניווט גמיש: כל המשפחה מטיילת ומנווטת לכמה תחנות שתבחר, ואם מתעייפים אפשר לחזור לנקודת ההתכנסות בכל עת. משך הפעילות שעה וחצי עד שעתיים, בכיף ובנחת.

למי זה מתאים? כאמור, לכולם: מתינוקות במנשא עד לגיל שבו הילדים לא מוכנים עוד להצטרף אליכם.

שימו לב: הפעילות בהרשמה מראש בלבד.

אין צורך להירשם במערכת ההזמנות. ההרשמה למשחק מהווה גם הרשמה לאתר.

היכן: שמורת טבע עינות צוקים

מתי: שני 14.12 בשעות 10:00—14:00 (הזנקה אחרונה ב־13:00).

הכניסה לשמורה חינם למנויי מטמון, המשחק בתשלום. 

לפרטים והרשמה - https://www.agurnivut.com/tzukimdetails

 

 

 

 

"מתפתלים" בשמן בעיינות צוקים   

בעבר השתמשו בנרות שמן לתאורה והפתיל נוצר מחומרים טבעיים שונים כגון פשתן גומא או סיבים. לכבוד חנוכה נצא לטיול "בשמורה החבויה" המסתתרת בין מעיינות וצמחייה עשירה ונערוך הדלקת חנוכייה מסורתית בחנוכייה מיוחדת עם הצמח "פתילת המדבר הגדולה" המכונה גם "תפוח סדום".
ונקנח בכל יום בשעה: 15:30 בטקס הדלקת נרות  
לתשומת לבכם : הסיורים בהרשמה במקום בלבד ויצאו ממרכז השירות שבבריכות מעיין.
ומספר המשתתפים בסיורים מוגבל לפי הנחיות "התו הסגול" של משרד הבריאות.
היכן: שמורת טבע עיינות צוקים

מתי: ראשון עד חמישי  13-17.12 ( חנוכה ) בשעות: 10:00, 12:00 ו-14:00.  

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

 

נס גדול בנבי סמואל   
קהילת מתנדבי נבי סמואל של רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם לסיור חגיגי בחנוכה בגן לאומי נבי סמואל (שמואל הנביא) עם גדולה ותחבולה של המכבים שיצאו להילחם כנגד הלגיונות היוונים. בסוף הסיור נעצור להדלקת נרות בחנוכייה ייחודית בה הדליקו נרות בכותל מיד לאחר כיבושו במלחמת ששת הימים. בנוסף: במשך כל ימי החג נערוך הדלקת נרות בשעה 16:30, בחנוכייה ייחודית בה הדליקו נרות בכותל מיד לאחר כיבושו במלחמת ששת הימים.   
* מומלץ להגיע עם ביגוד מחמם ומעילים.

לתשומת לבכם- הסיור בהרשמה ומספר המשתתפים בסיורים מוגבל לפי הנחיות "התו הסגול"
היכן: פארק ( גן לאומי ) נבי סמואל
מתי:  סיור יתקיים ביום חמישי  ה- 17.12 בשעה 14:00.

הדלקת נרות חגיגית תתקיים בימים ראשון עד חמישי 13-17.12 בשעה 16:30
בהרשמה וללא תשלום במרכז חינוך והסברה שומרון: 050-5312642 ( מוגבל ל 20 משתתפים )
 

 

טיול מדליק בעין פרת   

סיור קליל וחגיגי בחנוכה לכל המשפחה בקניון המדברי המרהיב של עין פרת שבשמורת נחל פרת.    במהלך הטיול בנאת המדבר המקסימה נחצה את הנחל הזורם נעצור בבריכות השכשוך נצפה על מנזר קדום ונשמע על נזירים ושודדים ודמויות מהמקורות ומהאגדות הקשורות למקום.
הסיור מעגלי וייצא מהסככה הצמודה לחנות שבשמורה  .
לתשומת לבכם- הסיור בהרשמה במקום ומספר המשתתפים בסיורים מוגבל לפי הנחיות "התו הסגול" ( מוגבל ל 20 משתתפים )
היכן: שמורת טבע נחל פרת - עין פרת

מתי: רביעי ה- 16.12 ( חנוכה ) בשעה 12:00 – 14:00

הסיור בהרשמה וללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
לפרטים והרשמה- מרכז חינוך והסברה שומרון: 050-5312642
 

 

בשביל המגילות  

טיול משפחות חווייתי בשביל המגילות החדש המלווה את מצוק ההעתקים ומטפס לגן לאומי קומראן. וסיור בעתיקות האתר עם בני האור והחושך. במהלך הביקור באתר נצפה בסרט על האתר והסביבה נסייר במוזיאון המציג את הממצאים הארכיאולוגים ונשמע על כת 'היחד', מגילות ואוצרות גנוזים שנמצאו במערות. משך הסיור כשלוש שעות ויש להגיע עם נעליים נוחות מים וכובע. 
לתשומת לבכם- הסיור בהרשמה ומספר המשתתפים בסיורים מוגבל לפי הנחיות "התו הסגול"
הסיור אינו מעגלי ונדרשת הקפצת רכבים לפני התחלת הסיור. ( מוגבל ל 20 משתתפים )
היכן: פארק (גן לאומי) קומראן
מתי: שלישי 15.12 ( חנוכה ) בשעות: 11:00- 14:00  

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

 לפרטים והרשמה- גן לאומי קומראן : 02-9942235   
 

 

 

 

 

 

חנוכה בחברון הקדומה

בואו בחנוכה עם כל המשפחה לתל חברון, עירו הראשונה של דוד המלך, לטיול ברוח החג.

במהלך הסיור נפגוש בעצי הזית העתיקים, שרידי " חומות הענקים ",מקוואות מהגדולים שנמצאו בארץ ,גתות  ,בית ייצור לכלי חרס ומבני מגורים . הצטרפו לחוויה מרתקת במקום בו הכול החל .
הסיורים ללא תשלום וייצאו כל שעה עגולה משער הכניסה לאתר.
לתשומת לבכם- הסיור בהרשמה ומספר המשתתפים בסיורים מוגבל לפי הנחיות "התו הסגול"
היכן תל חברון ( תל רומיידה )

מתי: חמישי ושישי  17-18.12  ( חנוכה ) בשעות: 10:00–14:00 בכל שעה עגולה.
ללא תשלום. יש להירשם מראש בטלפון – 050-5989787. ( מוגבל ל 20 משתתפים )

 

חוגגים מורשת בהרודיון    
לכבוד שבוע מורשת ופתיחת מסדרון הקשתות והחדר המלכותי שבתיאטרון, אנו מזמינים אתכם להצטרף לסיור במכלולים החדשים שבארמון המלך הורדוס ומאתנחתא מוזיקלית  אינטימית.  במהלך הסיור נחזה במייצג החדש בחדר המלכותי שבתיאטרון, נטפס בגרם המדרגות המפואר אל מסדרון הקשתות המונומנטלי ונקנח בתערוכה החדשה שתוצג בחנוכה בבורות המים ותגולל את סיפורם של הממצאים שנחשפו במהלך החפירות באתר.

לתשומת לבכם- הסיורים בהרשמה בקופת האתר בלבד ובהגבלת משתתפים בהתאם להנחיות התו הסגול. הסיורים כוללים כניסה למייצג ולמסדרון הקשתות
היכן: פארק (גן לאומי) הרודיון

מתי:  ראשון עד חמישי 13-17.12 ( חנוכה) בשעות: 10:00  12:00 14:00
הקרנות במיצג בשעות: 10:00 -13:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

 

 

יהודים שומרונים ומה שבינהם   

סיור חגיגי לחנוכה, נבקר באתר הר גריזים בשרידים מהתקופה ההלניסטית, נספר את הסיפור שלא סופר על המעורבות של השומרונים במרד, ונקנח באכילת סופגניות.
במהלך הסיור נעצור בנקודות העניין שבאתר ונערוך תצפיות מרהיבות על הסביבה
לתשומת לבכם- הסיור בהרשמה במקום ומספר המשתתפים בסיורים מוגבל לפי הנחיות "התו הסגול" ( מוגבל ל 20 משתתפים )
היכן : אתר הר גריזים.

מתי : יום חמישי, 17/12, ז' חנוכה, 14:00 – 16:00.

בהרשמה מראש וללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון

להרשמה, פרטים ומידע נוסף בטל' – 050-2246747 – אילן כהן מנהל האתר.

 

 

 

פעילות ברשת לשבוע מורשת         
סיור LIVE מאחורי הקלעים בגן לאומי הרודיון עם דודי מבורך, אוצר במוזיאון ישראל ורועי פורת ארכיאולוג האתר.   

סיור בהרודיון שלא הכרתם: למצוא אוצרות ישנים-חדשים

אמרנו סיור?

הכוונה למסע, מסע בזמן. כמעט אמיתי. כאילו בעוד רגע הורדוס בכבודו ובעצמו יצוץ מאחד החדרים ויציע לכם בנונשלנטיות יין  משובח. בדיוק כמו שהוא אהב לפנק את אורחיו.

בקיצור, כזה עוד לא היה לכם:

קבלו סיור LIVE מאחורי הקלעים בגן לאומי הרודיון, עם דודי מבורך, אוצר במוזיאון ישראל, רועי פורת, ארכיאולוג האתר, וישי יהב מטות, המשמר הראשי של הרודיון. בקיצור, אתם עומדים להיות בחברה טובה.

הסיור הייחודי, הנערך לכבוד שבוע המורשת, ולציון 10 שנים למותו של פרופ' אהוד נצר – שחפר וחקר את האתר במשך למעלה מ 30 שנה, ובו גם נפל אל מותו, יפגיש אתכם עם כמה מהאוצרות הישנים-חדשים של הרודיון, אתר דינמי שלא מפסיק להפתיע. אפילו אותנו.

נבקר בארמון מבצר ההר, בשרידי קבר הורדוס, בתיאטרון ובחדר האירוח המלכותי שבראשו שיפתח לקהל לראשונה - רוצים עוד? רק תגידו: הצצה אל חדרים חבויים בין החומות, טיפוס במעלה המדרגות המונומנטליות ובמסדרון הקשתות אל  חדר הכניסה המקורי לארמון מבצר ההר, שנחשפו ממש לאחרונה ועוד ועוד. צפו להפתעות. בכל זאת, מסע בזמן.  

מתי: 13.12 בשעה: 19:00

מחיר: ללא תשלום

https://www.facebook.com/IsraelNaturParks/ 

 


 

האחריות הינה של המבקר בלבד, והמועצה אינה אחראית בכל צורה שהיא לטיב ו/או לתוכן האתר והאמור באתר הינו בגדר המלצה בלבד

עיצוב: Ronnie Baruch | תכנות: tq.soft