פניה למוקד מוקד נגישות

ניוז לטר המועצה יולי 2020

 

מידעון המועצה לסיכום הפעילות - יולי  2020

משבר הקורונה במגילות

צוות הקורונה המועצתי בראשות אריה כהן ראש המועצה ודרור סיני קב"ט המועצה וממונה הקורונה המועצתי, מורכב מבעלי תפקידים בשגרה ובחירום, האמונים על תחומים בעלי זיקה לחירום: רווחה ושירותים חברתיים, דוברות ומידע לציבור, חינוך, נוער ובלתי פורמלי ועוד.

הצוות נפגש על בסיס קבוע אחת לשבוע בפגישת "זום" לשיחה עם ראשי הצח"י היישוביים ומנהלי הקהילה /מזכירים, על מנת ליצור יחד תמונת מצב אזורית מהימנה, להעביר מידע ולענות על שאלות.

המצב הנוכחי גורם לעיתים לחוסר ודאות ומטבע הדברים גם מביא לשמועות וחצאי אמיתות.

חשוב להדגיש כי יידוע רשמי לציבור בדבר חולים, נשאים או מבודדים ביישובים מועבר אך ורק באמצעות הגורמים המוסמכים לכך ביישוב או במועצה. אנו קוראים לכולכם להימנע משמועות הגורמות נזק לכולנו.

 

ביקור סגן שר הפנים
סגן שר הפנים, ח"כ יואב בן צור, הממונה על הישובים היהודים ביו"ש מטעם משרד הפנים, הגברת תמי נאסה וראש תחום תשתיות במנהל האזרחי סא"ל מלי מאירי קיימו החודש סיור במועצה ופגישת עבודה עם ראש המועצה. במסגרת הביקור, סיירו המבקרים בורד יריחו, בקדם ערבה ובחוף קלי"ה. הנושאים שהועלו בפני סגן השר היו בין השאר הקמת חוף רחצה ציבורי במגילות, משמעויות נסיגת הים, צרכי היישובים והתושבים במגילות. בסיכום הביקור הסכימו המשתתפים על החשיבות של אזור צפון ים המלח לכלל מדינת ישראל וסגן השר הביע התחייבותו להירתם לטובת האזור.

פגישת עבודה – ראש המנהל האזרחי
החודש נפגש ראש המועצה עם ראש המנהל האזרחי תא"ל רסאן אליען וצוותו: סגן רמ"א, רת"ח תשתית, רמת"ק יריחו ורמ"ד התיישבות.

בדיון, העלה ראש המועצה מספר סוגיות לטיפול וקידום המנהל האזרחי בינהן: תכנית האב על נגזרותיה השונות, טיפול בבולענים תיחום ואכיפה בחוף השאנטי, הסדרת הניקוז בנחלים במרחב המועצה וקידום הגדרת המנהא"ז כרשות הניקוז ליו"ש,  הסדרת התב"ע באבנת ובקדם ערבה, חופי הרחצה בצפון ים המלח, שריפת פסולת וגזם על ידי הפלסטינים המהווה מפגע עבור תושבי מגילות,חיזוק אמצעי כיבוי אש וחילוץ במרחב מגילות, התקדמות בתהליך להקמת בית מלון באזור צומת לידו, וסוגיית שאיבת המים מעיינות צוקים לאגודת המים המקומית "מי תמר".

בין המועצה וגורמי המנהל האזרחי מתקיים שיתוף פעולה פורה ורציף, הפגישה הנ"ל היא חלק ממנו.

ביקור ממ"ז
החודש נפגש ראש המועצה יחד עם קב"ט המועצה עם מפקד מחוז ש"י – ניצב משה ברקת.

הממ"ז שמכהן בתפקידו משנת 2016, נמצא כל התקופה בקשר קרוב עם "מגילות" ומקיים באמצעות תחנת מגילות ומשטרת מעלה אדומים, שיתוף פעולה רציף עם מרחב צפון ים המלח.

 

פרידה מרמת"ק יריחו היוצא
החודש נפרד ראש המועצה מרמת"ק יריחו היוצא: סגן אלוף ערן גרוס. ראש המועצה הודה לגרוס על שירותו מעל שנתיים בתפקיד, במהלכן התחזקו שיתופי הפעולה והקשרים בין המועצה והקהילות למנהלת התיאום והקישור ליריחו.

 

ביקור ח"כ עוזי דיין ונציגי תנועת "השומר החדש"
החודש התקיימה פגישה עם עוזי דיין, ונציגי תנועת "השומר החדש" במגילות.

הדיון נסב סביב האפשרויות של ארגון "השומר החדש" להרחיב את פעילותם לאורך הציר המזרחי ולתמוך ולסייע בפעילות החקלאית ואבטחתה, ברחבי מגילות.

נציגי המועצה ובראשם ראש המועצה, הביעו נכונות לשיתוף הפעולה. הנושא ימשיך וייבחן עד למיצוי היכולת לשיתוף הפעולה בין חקלאי המועצה והארגון.

בנוסף, התקיים דיון פנימי בין ראש המועצה ועוזי דיין בנושא אתר הטבילה ושיתוף הפעולה עם הרט"ג

בשנת 2019 היו מעל 870,000 מבקרים באתר.

המועצה מקדמת בכל דרך את יכולתה למצות את הפוטנציאל התיירותי במקום בשיתוף פעולה עם מוא"ז בקעת הירדן ועם הרט"ג והמנהל האזרחי, הצרכים שהציף ראש המועצה הם: הובלת פיתוח אתר הטבילה על ידי שתי הרשויות (מגילות ובקעת הירדן) וכן מעורבות מירבית של הרשויות בתכנון התב"ע למתחם.

 

הטבות מס – הארכת הוראת השעה
החודש חבר ראש המועצה אל ראשי רשויות נוספים בפניה אל שר המשפטים אבי ניסנקורן ואל שי חג'ג', יו"ר מרכז המועצות האזוריות, לצורך סיוע  במאמצים להארכת הוראת השעה להטבת המס ליישובי מגילות.

כזכור, הטבות המס ניתנו בשנים האחרונות לכלל היישובים במגילות מכח הוראת שעה שהתקבלה על ידי ועדת הכספים של הכנסת, בשל מערכות הבחירות החוזרות בשנתיים האחרונות, הוארכה הוראת השעה לתקופות נוספות אך הנושא לא הוסדר על פי חוק ונשאר תקף מכח הוראת השעה בלבד. כעת נמצא העניין על שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה.

על מנת להימנע ממצב בו דווקא בשלהי תקופה מאתגרת זו, מתבטלת הוראת השעה, יזמו ראשי הרשויות הרלוונטיים פניה אל שר המשפטים, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת ואל מרכז המועצות האזוריות לסיוע בקידום הנושא.

נמשיך ונעדכן על כל התפתחות בתחום זה.

בטחון – משטרת ישראל, תחנת "מגילות"

בשבוע האחרון נפרסה בצומת הלידו על ידי מש"ק מגילות, תחנת רענון לנהגים.

במהלך הפעילות חולקו פלאיירים לנהגים ובוצעה הסברה אודות נגיף הקורונה, היגיינה ושמירה על הבריאות וחוקו מסיכות לנהגים. בנוסף התקיימה הסברה במקום בנושאי נהיגה בטוחה, מוקדי המשטרה ושמירה על החיים בים המלח. הנהגים נהנו גם מדברי מתיקה ושתיה שחולקו להם במהלך הפעילות

 

רווחה ושירותים חברתיים:

קול קורא לתושבי מגילות בנושא לחצני  מצוקה:

במסגרת החשיבה שלנו במחלקת הרווחה והשירותים החברתיים על הצרכים של תושבים אשר מתמודדים עם מגבלות במהלך היומיום אם בשל נכות או בשל הזדקנות וכן אנשים החיים בגפם, ומתוך הבנת החשיבות הרבה של תחושת הביטחון האישי של כל אחד ואחת מכן, החלטנו להנגיש לכם את האפשרויות הקיימות כיום בתחום לחצני מצוקה.

מטרת הלחצנים הינה לאתר ולהזמין סיוע רפואי מיידי במצבי מצוקה שונים.

מבדיקה שערכנו קיימים 2 סוגים של צמידי מצוקה, האחד פועל בתוך הבית והאחר הן בבית והן מחוצה לו.

לאחר בירור אודות החברות השונות, מובאות כאן לפניכם 2 אפשרויות:

צמיד מצוקה לתוך הבית

דרך יד שרה

צמיד עם לחצן, מכשיר בסיס מותקן על קו טלפון ביתי. הצמיד עובד במרחק של 80-100 מטר מהמכשיר.

בלחיצה, הלחצן מתקשר למוקד המצוקה של יד שרה שפועל 24 שעות ביממה, שם באפשרותם להזמין שירות רפואי או להתקשר לסיוע אחר ע"פ הצורך.

עלות: 380 ₪ פקדון על המכשיר + 36 ₪ בחודש.

שעון מצוקה לכל מקום

דרך "ווטש מי"

שעון כמו פלאפון, אפשרות למענה אוטומטי כאשר עונד השעון לא עונה. בשעון  GPS שבו ניתן לאתר את עונד השעון. יחידת הטענה נוחה לשימוש.

בלחיצה, לחצן המצוקה מתקשר אוטומטית לארבעה אנשי קשר קבועים מראש, בזה אחר זה.

עלות: 1300 ₪ עבור השעון + סים וחבילת תקשורת לשנה. הסים דרך חברת פרטנר, לאחר שנה ניתן להמשיך לתוכנית של 35 ₪ בחודש או לרכוש סים אחר.

*לאנשים המתמודדים עם קושי כלכלי - קיימת אפשרות לתמיכה דרך המחלקה.

המעוניינים בקבלת פרטים נוספים, ניתן להרשם אצל סימה ונחזור אליכם.

סימה אילוז- 025478624 sima_iluz@dead-sea.org.il

העתיד כבר כאן - בואו נתכנן ביחד! - תכנית האב מגילות 2048

בימים אלה נמצא תהליך הכנת תכנית האב למגילות בעבודה אינטנסיבית.

עובדים במקביל שלושה צוותים, בשיתוף פעולה הדוק:

צוות תכנית האב – בהובלת אדר' אריה רחמימוב – עוסק בתכנית אב רחבה המתייחסת לפיתוח המועצה בשנת היעד 2048 (שנת ה 100 להקמת המדינה) בכל תחומי החיים. החל מגידול האוכלוסייה, דרך התייחסות לפיתוח שירותי הציבור ופיתוח התעסוקה ואפשרויות הפרנסה באזור. בימים אלה כמעט והושלם מהלך הלימוד שכלל מפגש עם הנהלות ישובים וקבוצות תושבים שונות. במקביל מוצגת התכנית למשרד השיכון ולצוות בהובלת משרד ראש הממשלה.

צוות תכנית התיירות – בהובלת אדר' עמוס ברנדייס – השלים את מהלך הלימוד ופיתוח הצעה לפיתוח אזורי, כולל פיתוח אתרי תיירות קיימים וחדשים. התכנית הוצגה בפני הישובים והתושבים ובימים אלה קובע צוות התכנון פגישות פרטניות עם הנהלות הישובים. תכנית זו תהווה את שכבת פיתוח התיירות בתכנית האב הכוללת בנוסף לתכניות מפורטות וקידום ביצוע תשתיות ציבוריות לתמיכה בפיתוח התיירות.

צוות תכנית אב לחקלאות ושטחים פתוחים – בהובלת משרד ליגם – השלים את תהליך הלימוד ועוסק ביצירת חזון ותכנית לפיתוח החקלאות ושמירה וניהול השטחים הפתוחים. מפגש עם החקלאים יתואם במהלך השבועות הקרובים.

תכנית זו תהווה את שכבת החקלאות והשטחים הפתוחים בתכנית האב, ואת ההתייחסות הנופית לתכנית.

התכנית מלווה וממומנת על ידי משרד החקלאות.

עמדות התושבים בסוגיות התכנון נאספו במפגשי הרוחב שהתקיימו בשבועו האחרונים (מפגש לגילאי 50+, מפגש תיירנים, מפגש מנהלי קהילה ורכזי צמיחה דמוגרפית) וכן באמצעות שאלון – סקר עמדות.  

עוד פרטים על תכנית האב ומרכיביה – באתר המועצה או בלחיצה כאן

בתמונות: מפגש התיירנים שהתקיים החודש במועצה

מזכיר המועצה:

פרוטוקול ישיבת מליאה מס' 5 זמין עבורכם באתר המועצה או בלחיצה כאן

פרוטוקול ישיבת מליאה מס' 6 זמין עבורכם באתר המועצה או בלחיצה כאן

צמיחה דמוגרפית – שיתוף ציבור:

במסגרת מעגלי שיתוף הציבור השונים לצורך חיזוק המעורבות הציבורית בתכנון תכנית האב "מגילות 2048", התקיים החודש דיון הצגת החלופות בתחום הצמיחה הדמוגרפית. בדיון השתתפו ראש המועצה, מובילת התכנית מטעם המועצה הדס בשן ומנהלת הצמיחה הדמוגרפית במועצה לירון סימון ונציגי שבעה יישובי מגילות: מנהלי קהילה ורכזי הצמיחה הדמוגרפית.

רפי נשיא מחברת "סינרגיה" שהוביל את הדיון, הציג למשתתפים את חלופות הצמיחה המתוכננות למרחב: "חלופה מתוכננת" – הגידול הצפוי במרחב וביישובים על בסיס התכנון התב"עי הקיים, ו"חלופה מואצת" – הגדלת מספר התושבים והיישובים במרחב לצורך יצירת רשות איתנה מבחינת קהילה ואוכלוסיה.

המשתתפים הביעו עמדותיהם בנוגע לתכנון המרחב באופן כללי ולצפי היישובי בפרט, ושמו דגש על תחומים כגון חינוך, תעסוקה ומיתוג המרחב לצורך הצלחת התכנון וקליטה מיטבית.

חינוך:

כנס מתגייסים אזורי 

כבכל שנה גם השנה ביקש צוות המועצה להביע הערכה ולברך את מחזור המתגייסים והיוצאים לשירות לאומי ולשנת שירות \ מכינה. השנה, בכפוף למגבלות הקורונה הותאם כנס המתגייסים להנחיות משרד הבריאות: ראש המועצה אריה כהן מלווה במנהלת מח' חינוך טלי מוסקל ורכזת הנוער המועצתית מורן אברשימי יצאו אל היישובים לפגוש את המתגייסים, להעניק שי – תרמיל וברכה.

השנה במגילות 13 מתגייסים ו 10 מתנדבים לשנת שירות \ מכינה קדם צבאית ממרבית יישובי המועצה, נאחל להם גם מכאן הרבה הצלחה! שובו הביתה בשלום!

לצפייה בחוויות מסבב המתגייסים המועצתי לחץ כאן

 

הנוער העובד והלומד – קן צפון ים המלח (כתב: עמרי גילת):

בתחילת חודש יולי התקיים קורס המדריכים הצעירים של הנוער העובד והלומד.

בשונה משנים עברו, בהם הקורס התקיים במתכונת ארצית ביער כפר החורש הזכור לטובה, השנה עקב המגבלות וההנחיות השונות הוחלט לקיים את הקורס במתכונת מפוזרת ומקומית יותר.

ביום שלישי החל הקורס אשר היה משותף לחניכי שכבת ט' ממועצה אזורית מטה יהודה ומגילות, והסתיים ביום שבת.

הקורס כלל את כל תכני הליבה של הכשרת מדריכים בתנועה; כלים בהדרכה, לינת שטח, ניווט והדרכת הטיול ועוד... וכמובן פעילות מגבשת וחוויתית עבור המדריכים הצעירים עצמם.

בקורס השתתפו בהצלחה 15 חניכים וחניכות מהמועצה, אשר חזרו מרוצים ומסופקים,

ומחכים בקוצר רוח להתחיל את שנת ההדרכה הראשונה שלהם בתנועת הנוער העובד והלומד בכל רחבי המועצה, ובקרוב יתחילו את ההיערכות לשנת הפעילות הבאה בתנועה.

מכאן אנחנו מודים לצוות הדרכה של התנועה שליוו את המדצי"ם: עמרי גילת, ארגמן קדוש וקורל פילים.

 

תרבות, תיירות ספורט ופנאי:

לאחר שנה מותחת ביותר, קבוצת הכדורסל - גברים שלנו סיימה את ליגת "קומפוסט-אור" בקעת הירדן!.

הקבוצה המונה שנים עשר שחקנים, השתתפה בטורניר במשך השנה האחרונה מול כל הקבוצות באזור הבקעה וים המלח.

אף על פי שהקבוצה הוקמה לראשונה השנה, היא הגיעה כבר להישגים רבים והובילה לאורך כל השנה את הליגה במקום הראשון!!!

בגמר הטורניר התמודדה קבוצתנו מול קבוצת "מעלה אפרים", ולאחר משחק מותח הפסידה  50-52

ובעצם סיימה את הטורניר במקום השני והמכובד ביותר.

 

ואחרי שנה זו, כולנו בצפייה לאן תגיע הקבוצה בשנה הבאה!

בהצלחה!

 

קולנוע מגילות

סדרת הקולנוע בקהילה חזרה ובגדול, השנה הכנו לכם 6 סרטים איכותיים שנבחרו בקפידה ובהתאמה לקהל במגילות בשיתוף האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה, בתמיכת מפעל הפיס ובשיתוף מחלקת התרבות והשירותים החברתיים.

בכל סרט התקיים דיאלוג בין יוצר הסרט, או אחד מהשחקנים ששפכו אור על תהליך צילום הסרט, הסיפורים הקטנים מאחורי הקלעים, אנקדוטות משעשעות  ובעיקר ענו לשאלות הקהל.

אין ספק שפרוייקט כזה היה מאתגר יותר השנה לנוכח הנחיות הקורונה שהשתנו חדשות לבקרים ובעיקר הגבילו את מספר המשתתפים.

ועם זאת הצלחנו להביא את הסרטים לכל שוחרי הקולנוע להגיע ל"פתח האוהל" באבנת בהתאם להנחיות התו הסגול, ובסרט האחרון למפגש בזום עם היוצרת רמה בורנשטיין, במאית הסרט "לעבור את הקיר".

נותרה עוד הקרנה אחת ב 12.8.2020  של הסרט "ימים נוראים" ושיחה עם השחקן יהודה נהרי ועינת רביצקי.  מוזמנים להצטרף אלינו.

מחלקת תרבות תמשיך ותפעל לפי הנהלים אך לעולם לא נוותר על חיי התרבות במגילות ונעשה הכל על מנת להנגיש לכם בכל צורה טעימות תרבות בכל הגוונים.

בינוי ותשתיות:

  1. בית הספר היסודי "מגילות": סיום הסדרת פרוייקט "נשק וסע" בכניסה לבית הספר והרחבת מתחם החניות לרווחת צוות המורים וההורים.
  2. בימים אלה מתבצע שיפוץ במשרדי הקיבוצים אלמוג ובית הערבה, בסיוע משרד החקלאות, בהובלת המועצה ובתכנון היישובים.
  3. אבנת – סיום עבודות תשתיות בשכונת הקבע, לכלל ארבעים מגרשי מגורים: ביוב, מים, גומחות חשמל, קירות תמך ומעקות.
  4. אבנת – פרויקט "השביל המחבר" – הגיע בשעה טובה לסיומו, בתפעול החטיבה להתיישבות ובניהול המועצה. השביל נותן מענה לצרכי התושבים ביישוב ומחבר בין שכונת  הקראוונים ושכונת  הקבע.
  5. מגרשי משחקים – לאחרונה הגיעו אל סיומן העבודות להקמת מגרשי משחקים בקיבוץ קלי"ה וביישוב אבנת

פיקוח, תברואה, וטרינריה, הסעות תלמידים ואיכות סביבה

פיקוח וטרינרי:

החודש בוצעו שני סיורים יזומים של לוכד כלבים ביישובי מגילות, נמסרו מס' התראות בנושא כלבים משוטטים לבעלי כלבים ונאספו עשרה חתולים לסירוס ועיקור.

פיקוח הבנייה:

בוצע סיור פיקוח בניה במסגרתו נמסרו התראות פיקוח ונפתחו מספר תיקי פיקוח בנוסף, בוצעו שני סיורי פיקוח מחוץ ליישובים במסגרתם הוגש דו"ח ודרישה לאכיפה מהמנהל האזרחי בחוף מצוקי דרגות והתיישבות "בית חגלה"

מחזור:

החודש בוצע תיקון קרטוניות שניזוקו והושלמו מספר קרטוניות ביישובים.

תברואה ואיכות הסביבה:

החודש בוצע תיקון והשלמת מכסים לפחי האשפה בכל יישובי מגילות, וכן בוצעו הדברת ביובים ומוסדות ציבור בחלק מיישובי מגילות. בנוסף, בוצע סקר בתי גידול של פסמונים ומריונים לטובת צמצום תחלואה מלישמניה.

עוד החודש בוצע ניטור והדברת מוקדים לצמצום נגע היתושים וכן בוצעו דיגומי מי שתייה בהתאם לתכנית דיגום של משרד הבריאות.

מספר סיורים בתחום התברואה ואיכות הסביבה התקיימו החודש:

סיור משותף לנציגי המועצה עם עובדי המשרד להגנת הסביבה במכוני טיהור שפכים ביישובים, סיור ביקורת לצורך מיפוי תפקוד ביוב וסניקה בחופים מוסדרים בים המלח ונשלח דו"ח מפורט למנהל האזרחי להמשך מעקב וכן סיור מפגעי פסולת בשיתוף המשרד להגנת הסביבה. בעתיד הקרוב יישלח דו"ח לבעלי קרקע רלוונטים לפני הוצאת צו ניקיון.

לסיום נעדכן כי החודש התקיים מיפוי כללי במרחב מגילות למפגעי פסולת בהקשר לבעלי קרקע לקראת מבצע ניקיון נרחב המתוכנן בעתיד הקרוב.

נולדו החודש ביישובים!

מזל טוב למנוחה ושלמה מקיבוץ מצפה שלם להולדת התאומות!

מזל טוב לחי ועדינה מקיבוץ אלמוג להולדת הבן זוהר!

מזל טוב לליהי ונבות מקיבוץ אלמוג להולדת הבת תומר!

מזל טוב ליואב והילה בן דוד מקיבוץ אלמוג להולדת הבת מאור!

מזל טוב לבר ומעין עירון מקדם ערבה להולדת הבן!

מזל טוב לרומן וארנה גרטופסקי מקדם ערבה להולדת הבן!

 

תושבי המועצה \\ נציגי יישובים המעוניינים לשלוח עדכונים או לכתוב לניוז לטר, מוזמנים לפנות ללירון
klita@dead-sea.org.il

לתלונות הציבור:
איריס שש כוכבי, מבקרת פנים והממונה על תלונות הציבור  02-9945000 או irisc@dead-sea.org

אנחנו מזמינים אתכם להתעדכן באופן שוטף בפייסבוק המועצה "מועצה אזורית מגילות ים המלח"

ולהירשם לקבלת ניוז לטר המועצה באופן קבוע אליכם למייל, באתר המועצה בכפתור "ניוזלטר חודשי"

www.dead-sea.org.il | 02-9945000 | 

 

האחריות הינה של המבקר בלבד, והמועצה אינה אחראית בכל צורה שהיא לטיב ו/או לתוכן האתר והאמור באתר הינו בגדר המלצה בלבד

עיצוב: Ronnie Baruch | תכנות: tq.soft