לאתר מועצה איזורית מגילות ים המלח EN

מסלולי טיול מומלצים

נחל סלוודורה
קהל יעד: משפחות
אורך המסלול: 2 ק"מ
זמן הליכה: 2-3 שעות
עונה מועדפת: סתיו, חורף, אביב, קיץ-בתנאי שיוצאים מוקדם בבוקר או אחה"צ
מפה: סימון שבילים צפון מדבר יהודה מס' 8
מים: 2 ליטר לאדם, אין מקורות שתייה לאורך המסלול.
נקודת התחלה וסיום: כביש ים המלח (90) בין עין גדי למצפה שלם, בנ.צ- 18735-10280, בחניון כורכר קטן ממערב לכביש.

נחל סלוודורה

תיאור מסלול – נחל סלוודורה

 

איזור הטיול- מצוק העתקים וחלקו הצפוני של מדבר יהודה

אופי הטיול- טיול בקניון קצר ומרתק

 

נחל סלוודורה הינו אחד הנחלים המסתוריים ביותר במדבר יהודה. הטיול בו מזמן חוויה נחמדה ומפתיעה, כי הנחל צופן בחובו את כל המרכיבים המצויים בנחלים אחרים במדבר יהודה, הארוכים ממנו בהרבה: מפל ענק, מעיין, מעוק יפה, שדה סלעי ענק, משטח מאובנים, פעילות בע"ח רבה, צמחייה עשירה וכל זאת בקטע שאורכו פחות מק"מ.

 

תיאור מסלול- הקטע המטויל בנחל סלוודורה נמצא בין כביש ים המלח ומערבה עד תחתית המפל הענק. מחנים את הרכב בחניית הכורכר, סמוך לק"מ 251 בכביש ים המלח, דרומה למצפה שלם, במקום שבו חוצה ערוץ הנחל את הכביש. יורדים בזהירות ממזרח לכביש לשפך הנחל ועוברים במעבר בנוי מתחת לכביש אל תוך המעוק. סמוך לכביש וממערבו מהווה נחל הסלוודורי נקיק צר יחסית שנוצר כתוצאה מהתחתרות הנחל בסלע קשה. בנקיק שני מפלונים יבשים שגובהם חמישה מ' ושישה מ', במפל הראשון יש יתדות ובשני עלייה תלולה. לאחר מס' מטרים מתרחב הנחל ובתוכו מתגלים סלעי ענק (בולדרים) רבים וצמחייה מגוונת. ממשיכים בין הבולדרים לאורך הסימון הירוק, עד שמגיעים למפלון נוסף, שאותו צריך לתפס ללא עזרת יתדות. ממשיכים על הסימון הירוק ומגיעים למשטח סלע מלא במאובנים ולפיצול עם סימון כחול. כדי לראות את המעיין, יש להמשיך על השביל הירוק העולה לכיוון המפל הגדול על הגדה הדרומית של הנחל, במעלה הנחל אפשר להבחין כבר בשיח מעוצה גדול מאוד וירוק, אשר ממסתיר באחוריו מעיין. המעיין המטפטף מושך אליו בע"ח רבים, וכבר נצפו במקום זה: יעלים, שפני סלע, מכרסמים, נחשים, ציפורים, נמרים ועוד.

ע"מ לחזור לנק' ההתחלה, נשוב עד לפיצול הכחול ונמשיך על השביל הכחול היוצא מהנחל וממנו מתגלה לפנינו המחזה המרהיב של הרי מואב בשעת השקיעה.

 

בטחון ועזרה רפואית:

·         מרכז שירות חירום – צומת קלי"ה: 02-9409393/02-9404044

·         ביה"ח הדסה עין כרם: 02-6777111/333

·         מד"א ירושלים: 02-6523133

מידע: בית ספר שדה עין גדי:  08-6584288

 

תיאור המסלול באדיבות בית ספר שדה עין גדי.

 

האחריות הינה של המבקר בלבד, והמועצה אינה אחראית בכל צורה שהיא לטיב ו/או לתוכן האתר והאמור באתר הינו בגדר המלצה בלבד